Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر جهادکشاورزی شهرستان رودسر گفت:80 درصد تولید و پرورش گل گاوزبان رودسر را زنان انجام می دهند.

احسان الله مشتاق در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه گیلان، با بیان اینکه 4 هزار نفر در شهرستان رودسر به تولید گل گاو زبان مشغولند،گفت:بیش از 80 درصد تولید گل گاوزبان در این شهرستان بر عهده زنان است.

وی با اشاره به اینکه گل گاوزبان کاران در حال حاضر در حال برداشت محصول هستند، اضافه کرد: سال گذشته 220تن گل گاوزبان در رودسر تولید شد،اما میزان افزایش یا کاهش این محصول در سالجاری هنوز مشخص نیست و پس از اتمام برداشت اعلام می شود.

مدیر جهادکشاورزی رودسر از افزایش رغبت جوانان روستایی رودسر به کشت و تولید گل گاوزبان خبر داد و گفت:در حال حاضر به طور میانگین گل گاوزبان کیلویی 80 هزار تومان به فروش می رسد که البته این قیمت نوبرانه گل گاوزبان است.

وی تصریح کرد: 470 هکتار از اراضی کشاورزی رودسر به کشت و پرورش گل گاوزبان اختصاص دارد و علاوه براینکه گیلانیان از خرید این محصول ارزشمند و مفید استقبال می کنند،استانهای همجوار نیز متقاضی خرید گل گاوزبان های رودسر هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،گل گاوزبان،گیاهی علفی پایا و دارای اعضای پوشیده از تارهای نرم،ساقه راست یا به حالت خمیده و برگهای ساده با یک رگبرگ منحصر به فرد است،گلهای درشت و آبی مایل به بنفش رنگ آن در ماههای اردیبهشت تا شهریور به تعداد کم بر ساقه ظاهر می شود.

میوه گیاه گل گاو زبان فندقه،نوک تیز و پوشیده از برجستگی های کوچک متعدد است، کشاورزان این گیاه را جمع آوری و برای مصارف خانگی کشت می کنند.

بخش های هوایی به منظور اهداف دارویی در ابتدای گلدهی از خرداد تا شهریور جمع آوری شده و در سایه خشک می شوند.گیاه مذکور دارای شاخه های تو خالی وآبدار است و ارتفاع آن به 50 سانتی متر می رسد.

تمام سطح گیاه پوشیده از کرکهای سفید و منشعب است.گلهای این گیاه در انتهای ساقه قرار دارد و به رنگ روشن و ستاره ای شکل است. میوه این گیاه به شکل چهار فندق کوچک و به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است.گلهای این گیاه با نام گل گاو زبان جمع آوری و به بازارهای ایران عرضه می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان