Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : این روزها فضای سیاسی ایران و جهان تحت تاثیر اتفاقی نادر در عرصه رویارویی ایران و امریکا است. جنگی پنهان که اگرچه سه دهه است در عرصه های مختلف نمود های متفاوتی داشته است اما با شکل گیری فصل جدیدی از این رویارویی ، نگاههای بسیاری متوجه آن شده است. از مهمترین اتفاقات در رودررویی این دوکشور ورود به عرصه اطلاعات است که با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته و استفاده از فن آوری های نوین ، توان طرفین مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اگرچه تکنولوژی های به کار گرفته شده در این رویارویی ، نابرابر و طرف آمریکایی با پشتوانه های قوی مالی و حمایتی و برنامه ریزی های بلند مدت در به تصرف در آوردن دنیا، در مقابل کشوری که در طول سه دهه از عمر تغییر نظام با رویکردی جدید پای به عرصه معادلات سیاسی جهان گذاشته است و در این مدت از حجم بالایی از تهدیدها و توطئه ها از سوی طرف مقابل و همپیمانانش روبرو بوده ،قرار گرفته است را نمی توان نادیده گرفت اما آنچه موجب جلب توجه همگان شده است هوشمندی های طرف ایرانی است که نمونه مهم آن در این روزها شکار، هواپیمای فوق مجهز جاسوسی بدون سرنشین آمریکایی در مرزهای شرقی ایران است. هرچند که در این شکار و موفقیت ایران در بدست آوردن نمونه ای از ابزارهای جاسوسی آمریکا که تا به امروز هیچ کشوری قادر به دراختیار داشتن آن نبوده است ،حرف و حدیث های بسیاری از سوی این کشور و همراهان جهانی اش به گوش می رسد و رسانه های وابسته به آنها یا سکوت کرده اند و یا با شیوه های سود جویانه خود به ارائه اطلاعات در این زمینه و موفقیت ایران می پردازند اما آنچه بیش از همه مهم است بازتاب بسیار آن در داخل کشور و درگیر شدن فضای ذهنی جامعه به آنچه اتفاق افتاد و قدرت مهار تهدیدات خارجی توسط نیروهای مسلح ایران است که با مروری به حرف ها و صحبت های مردم کوچه و خیابان می توان غرور خاصی را در این زمینه احساس کرد. غرور ملی ایرانیان در این میان چیزی نیست که از نگاههای تیز بین غافل مانده باشند زیرا با نیم نگاهی به اطراف خود می توان به خوبی احساس کرد که آنچه در جهان پیرامون ایران می گذرد با حساسیت خاصی از سوی مردم کشور پیگیری می شود.

مردم این روزها در برابر تمامی مشکلات و نابسامانی هایی که در پی بی تدبیری عده ای و فضاسازی های مسموم سودجویان برای ضربه زدن به همبستگی ملی با آن روبرو هستند ، همواره با شنیدن اخباری که بتواند غرور ملی آنان را در دنیا احیا کند، احساس سرزندگی و سربلندی می کنند و این روحیه همان است که در طول هشت سال دفاع مقدس از آرمان های انقلاب و نظام خود حماسه هایی آفریدند که تا به امروز در گوش جهانیان زنگ می زند!

به قلم مهندس یونس رنجکش،استاد دانشگاه و روزنامه نگار

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان