Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : منتخب مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر سال در آستانه برداشت برگ سبز چای شرایط نگران کننده ای بر این محصول حاکم می شود، افزود: کار برداشت چای آغاز شده و باید برگ سبز را به کارخانه های چای سازی تحویل دهند اما هنوز شورای عالی اقتصاد قیمت خرید تضمینی این محصول را اعلام نکرده است.

اسدالله عباسی با اشاره به وضعیت نامشخص خرید تضمینی برگ سبز چای، اظهار کرد: چای یک محصول راهبردی در گیلان و غرب مازندران است.

وی با بیان اینکه ۶۵ هزار خانوار گیلان و مازندران از راه تولید چای امرار معاش می کنند، تصریح کرد: ۵۰۰ هزار نفر در این زمینه فعالیت کرده و در تولید چای نقش مهمی دارند.

وی قیمت خرید برگ سبز چای را در هاله ای از ابهام دانست و تصریح کرد: درصد چای کاران و کارفرمایان باید از تعیین قیمت برگ سبز مشخص شود اما شرایط سیاستگذاری در این زمینه خوب نیست.

عباسی از دولت خواست گام های محکم تری در زمینه بهبود وضعیت چای بردارد و گفت: یکی از برنامه های مهم ما در مجلس دهم پرداختن به مشکلات چایکاران و بخش های دیگر کشاورزی از جمله شیلات و آبزی پروری است.

وی با اشاره به اینکه برای خرید تضمینی برگ سبز چای هر روز یک قیمت اعلام می شود، خاطرنشان کرد: از طرف استانداری گیلان نرخ پیشنهادی برای خرید برگ سبز چای افزایش ۲۲ درصدی است.

منتخب مردم رودسر و املش در مجلس دهم اضافه کرد: در خروجی شورای عالی اقتصاد نرخی که عنوان می کنند ۱۱ درصد افزایش است و انتظار می رود افزایش نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای بین ۱۵ تا ۲۲ درصد باشد.

وی با تأکید بر اینکه نرخ تضمینی برگ سبز چای ارتباطی به تورم ندارد، یادآور شد: نرخ تضمینی خرید برگ سبز چای باید بر اساس واقعیت ها و هزینه های تولید تعیین شود.

عباسی با بیان اینکه چایکاران گیلان و مازندران بیشتر برگ سبز درجه یک را تولید می کنند، اظهار کرد: هزینه تولید و حمل و نقل، بهزراعی و نهاده های کشاورزی باغ های چای بسیار بالاست بنابراین باید نرخ تضمینی بر همین اساس تعیین شود.

وی نیاز مصرف چای در کشور را ۱۰۰ هزار تن عنوان کرد و متذکر شد: اکنون در کشور ۳۰ هزار تن چای تولید می شود که فاصله ۷۰ هزار تن باید با افزایش تولید پر و جلوی واردات گرفته شود که این امر مستلزم حمایت بیشتر از چایکاران است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان