Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : همزمان با پایان مهاجرت ماهیان مولد سفید به دو رودخانه منتهی به دریای خزر در منطقه آستارا که از 15 اسفند سال 94 آغاز شده، 110 کیلوگرم تخم ماهی سفید از این نوع ماهیان استحصال شد و تکثیر نیمه مصنوعی این گونه ارزشمند صورت گرفته است.

رئیس اداره شیلات آستارا امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به استحصال تخم ماهی مولد سفید در رودخانه های این شهرستان اظهار کرد: تخم های استحصال شده در مراکز تکثیر در مرکز گیلان برای تبدیل به لارو در استخرهای پرورش ماهی رهاسازی می شوند.

صادق خاصی پور افزود: پس از رسیدن وزن لاروها به یک تا سه گرم، این آبزیان به آستارا انتقال می یابند و در رودخانه های چلوند و آستاراچای رهاسازی می شوند.

وی درباره تولید بچه ماهی سفید از تخم های استحصال شده، تصریح کرد: پیش بینی می شود از تعداد مذکور تخم استحصال شده، حدود پنج میلیون قطعه بچه ماهی سفید از اواخر خرداد به تدریج در رودخانه های آستارا رهاسازی شود.

رئیس اداره شیلات آستارا با بیان اینکه تکثیر نیمه مصنوعی ماهیان سفید تاثیر زیادی در ثابت ماندن تعداد این گونه ماهی ارزشمند در  دریای خزر دارد، گفت: سال گذشته حدود پنج میلیون قطعه بچه ماهی تکثیر نیمه مصنوعی شیلات در رودخانه ها رهاسازی شده بود.

به گفته وی، سال گذشته حدود پنج تن ماهی استخوانی در منطقه آستارا توسط صیادان آستارا صید شد که حدود 30 درصد ماهی های صید شده از نوع سفید بودند.

ماهی سفید از خانواده کپور ماهیان یکی از انواع ماهی های شمال ایران است که در دریای خزر و رودخانه های گیلان و مازندران یافت می شود و از مرغوب ترین انواع ماهی شمال محسوب می شود.

مصرف ماهی سفید که از گوشت بسیار لذیذی برخوردار است به دلیل داشتن استخوان های ریز و درشت در گوشت دشواری های خاص خود را دارد.

ماهی سفید از نظر هم آوری جزو ماهیان با تعداد تخم زیاد بوده و میزان هم آوری این ماهی از 19 هزار و 718 تا 147 هزار و 696 عدد تخم است.

میانگین تعداد تخم ماهی سفید به ازای هر گرم از تخمدان 272 عدد تعیین شده و رنگ تخم ها زرد متمایل به طلایی و گاهی به رنگ سبز مغز پسته ای است.

بندر آستارا در 200 کیلومتری مرکز گیلان قرار دارد./ منبع : فارس

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان