Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

رئیس مرکز باستان شناسی و مسئول پژوهش اداره کل میراث فرهنگی گیلان گفت: اسکلت های مربوط به دوران عصر آهن ۳ در گورستان تاریخی اسبه ریسه ماسال کشف شد.

ولی جهانی با اشاره به اسکلت های کشف شده در ماسال اظهار داشت: این اسکلت ها در شهرستان ماسال و در محوطه باستانی اسبه ریسه و یک گورستان قدیمی کشف شد.

وی با بیان اینکه قدمت این اسکلت ها به دوران عصر آهن 3 یعنی نزدیک به 3000 سال پیش برمی گردد، افزود: کاوش های باستان شناسی در این منطقه  برای حفاری و کشف بیشتر ادامه دارد.

رئیس مرکز باستان شناسی و مسئول پژوهش اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه این دومین کاوش در شهر ماسال پس از انقلاب اسلامی است، گفت: با توجه به اینکه این کاوش ها بعد از بیش از 30 سال انجام می شود برایمان حائز اهمیت است و یکی از کشف های خوب ما در این شهرستان محسوب می شود.

جهانی با بیان اینکه کار حفاری به تازگی آغاز شده و جنسیت این اسکلت های انسان هنوز معلوم نیست، تصریح کرد: متخصصان انسان شناسی باید برای تشخیص این امر اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه هنوز گورستان به طور کامل حفاری نشده اظهار کرد: فعلا بخشی از گورستان حفاری شده و این اسکلت ها مربوط به این بخش است و بخش دیگر مربوط به معماری دوران عصر آهن 3 است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان