Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون وزیر امور خارجه در کرج با بیان اینکه دشمنی آمریکا تمام شدنی نیست و این کشور به دنبال کمرنگ کردن امتیازگیری ایران از برجام است، گفت: اگر قدرت نظامی و توان دفاعی ما نبود، هیچ کشوری حاضر نبود به ما امتیاز بدهد.

سید عباس عراقچی در نشست شورای اداری استان البرز با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: جای شکر دارد که موضوع برجام به افزایش سطح معلومات سیاسی جامعه و افزایش درک سیاسی در کشور کمک کرد.

وی افزود: برجام یکی از مهم ترین موضوعات ملی است که همه جزئیات توافق توسط سیاسیون، نمایندگان مجلس، رسانه ها و مردم به آن پرداخته شد.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در واقع برجام کمک زیادی به رشد بلوغ سیاسی جامعه کرد و خدا را شکر می کنیم که توانستیم در نهایت موفق بیرون بیاییم.

عراقچی با اشاره به اینکه افتخار سند برجام این است که توسط مقام معظم رهبری تأیید شده است، گفت: مسائل ریز و پیچیده برجام به تأیید مقامات از جمله مقام معظم رهبری و دولت رسیده است، با وجود این، معنی آن این نیست که برجام دارای هیچ گونه نقطه ضعفی نبوده و برای اجرای درست آن کارشکنی و سنگ اندازی صورت نگرفته است.

انتظار داشتیم از "برجام" به عنوان سند و دستاورد ملی یاد شود 

معاون وزیر امور خارجه با بیان "برجام دستاورد یک مذاکره بود که توانست اهداف ما را محقق کند"، گفت: برجام برای ما دستاوردی داشته ولی مقداری درگیر کشمکش های سیاسی و رقابت های درون گروهی شده است.

عراقچی با ابراز "انتظار داشتیم برجام دستمایه رقابت های سیاسی و رقابت های درون گروهی قرار نگرفته و از آن به عنوان سند و دستاورد ملی یاد شود"، گفت: در برخی اوقات دستاوردهای برجام تنها در سوئیفت خلاصه می شود و مابقی دستاوردها در آن نادیده گرفته می شود.

وی با اعلام اینکه مقاومت ملت ایران در مقابل زورگویی ها و زیاده خواهی های غرب در 10 سال گذشته جنگی تمام عیار اما غیرنظامی بود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مدت تمام توان خود را برای مقابله در برابر زیاده خواهی های دشمن به کار گرفت و توانست شعار "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" را تثبیت کند.

آمریکا علاقه ای به تثبیت حقوق ایران در غنی سازی نداشت/ اراده ما در برجام بر آمریکایی ها غلبه کرد

معاون وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه آمریکایی ها علاقه ای به تثبیت حقوق ایران در غنی سازی نداشتند، تصریح کرد: برجام برنامه هسته ای ما را تثبیت کرد و این شعار توسط دنیا پذیرفته شد. دستاوردهای برجام فراتر از انرژی هسته ای بوده و در برجام اراده ما به آمریکایی ها غلبه کرد.

وی گفت: طی 10 سال گذشته هیچ خللی در موضوع غنی سازی صورت نگرفت و ایران با این اقدام خود توانست از خواسته های زورگویانه جلوگیری کند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: سیاست آمریکا در طول این سال ها این بود که غنی سازی در ایران را از بین برده و به صفر برساند، درحالی که جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده محکم در مقابل این خواسته ایستادند و غنی سازی را حق مسلم خود می دانستیم.

غنی سازی در زمان مذاکرات حتی یک روز هم تعطیل نشد

عراقچی با بیان اینکه بر اثر برجام، آمریکا خواسته خود مبنی بر به صفر رساندن غنی سازی در ایران را کنار گذاشت، گفت: غنی سازی در کشور کماکان بدون تعطیلی ادامه دارد و حتی در زمان انجام مذاکرات هم یک روز غنی سازی تعطیل نشد و تولیدات غنی سازی در حال حاضر به رسمیت شناخته شده است.

وی با ابراز "آنها از ما می خواستند که به دلیل نگرانی هایی که داشتند غنی سازی را تعطیل کنیم"، گفت: ما زیر بار حرف زور آنها نرفتیم و امروز شعار "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" توسط دنیا محترم شناخته می شود.

در صحنه هسته ای دنیا جای پای خود را محکم کردیم

معاون وزیر امور خارجه با اظهار اینکه دستاورد دیگر برجام لغو قطعنامه های شورای امنیت بود، تأکید کرد: دستاورد دیگر ما این بود که در صحنه هسته ای جای پای خود را محکم کردیم و علی رغم اینکه آنها در حال تحریم ایران بودند، غنی سازی را در عرصه هسته ای ادامه دادیم.

عراقچی با اعلام اینکه آمریکا با اعمال فشار و نفوذ و برنامه ریزی توانست از شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه هایی را برای اعمال فشار و امتیازگیری علیه ایران تصویب کند، گفت: آنها قطعنامه هایی را علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کردند که بر اساس بند 7 ذیل بند 7 منشور صادر شد.

وی درباره نحوه صدور قطعنامه های شورای امنیت و درجه آنها گفت: شورای امنیت وقتی برای کشوری در مورد موضوعی قطعنامه می دهد به اشکال مختلف بوده و برخی اوقات رئیس شورا با یک بیانیه و یا تذکر و یا مصاحبه مطبوعاتی قطعنامه ای را مطرح می کند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بالاترین قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل است، گفت: وقتی قطعنامه ای ذیل فصل 7 صادر شود این قطعنامه برای همه کشورهای دنیا الزام آور است و همه باید در این زمینه به آن عمل کنند و هر کس در این زمینه تخلف کند دستور شورای امنیت را نقض کرده است.

عراقچی گفت: شورای امنیت زمانی قطعنامه ذیل فصل 7 صادر می کند که موضوعی را علیه صلح و امنیت بین الملل شناسایی کرده و از نظر شورا این موضوع تهدیدی برای صلح بین الملل است و باید با آن مقابله شود.

ایران نخستین کشوری بود که از ذیل فصل 7 شورای امنیت صحیح و سالم بیرون آمد

معاون وزیر امور خارجه گفت: هیچ کشوری نبوده که ذیل ماده 7 رفته باشد و سر سالم بدون جنگ در آورد، از همین حیث ایران نخستین کشوری است که ذیل فصل 7 صحیح و سالم بیرون آمده است، شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی بود که برنامه های هسته ای ایران تهدیدی برای جامعه بین الملل است.

عراقچی با اظهار اینکه بردن قطعنامه های ایران ذیل فصل 7 سازمان ملل دستاورد بزرگی برای آمریکا و متحدانش بود، گفت: آمریکا حتی با این ترفند سعی داشت ایران تحت فشار قرار داده و برای حمله نظامی آماده شود.

وی با بیان اینکه برجام دستاوردهای دیگری هم داشت، گفت: 6 قطعنامه ذیل فصل 7 شورای سازمان ملل بر اثر اجرای برجام لغو شد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به ترفندهای آمریکا برای امتیازگیری از ایران گفت: یکی از کارهایی که آمریکایی ها کردند این بود که موضوع توان موشکی ایران را با موضوع هسته ای گره زدند و در قطعنامه ذیل فصل 7 شورای امنیت سازمان ملل بردند.

ملت ایران همواره محکم مقابل تحریم ها و اعمال فشارهای آمریکا ایستاده است

عراقچی درباره مقاومت ملت ایران در مقابل تحریم ها و اعمال فشارهای آمریکا و متحدانش، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران محکم در مقابل این کشورها ایستاد و کار را به جایی رساند که خودشان قطعنامه ها را لغو کردند.

وی با ابراز اینکه آنها اعتقاد دارند که ایرانیان افرادی نابغه هستند، ادامه داد: معاون وزیر خارجه یک کشور عضو 1+5 از نابغه بودن ایرانی ها در گرفتن امتیاز حق غنی سازی، لغو قطعنامه ها و برداشته شدن تحریم ها در برجام سخن گفت.

معاون وزیر امور خارجه گفت: در مقابل این دستاوردها چیزی که داده ایم این بود که اطمینان طرف مقابل را جلب کنیم که ایران سراغ بمب اتمی نرفته و تمام داده های ما در مذاکرات این بود.

با نظارت بدون جاسوسی مخالفتی نداریم

عراقچی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری و حرام اعلام کردن بمب در هر شکلی، افزود: ما چیزی را که به دنبالش نبودیم به آنها دادیم و آنها به اشتباه فکر می کردند که ما به دنبال بمب اتمی هستیم که این گونه نبود. اطمینان ما به آنها از طریق پیگیری محدودیت های موقت و یک سری نظارت های بیشتر بود که تا وقتی این نظارت ها و بازدیدها مشکلی از لحاظ جاسوسی نداشته باشد ایرادی ندارد و ما با نظارت بدون جاسوسی مخالفتی نداریم.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما این اطمینان را با محدودیت های موقتی در برنامه ها و نظارت های بیشتر به طرف مقابل ارائه دادیم و این محدودیت ها سبب محدودشدن هیچ نیازی در کشور نمی شود و تا سالیان سال تداوم دارد.

وی گفت: ما هر محدودیتی را که قبول کردیم زمان بر بوده و در این چند سال هیچ نیازی در کشور تعطیل نشده و در کنار آن فعالیت های هسته ای متعددی نیز در قالب همکاری های مشترک ایجاد شده است.

در مذاکرات توانستیم از دشمن امتیاز بگیریم

عراقچی در ادامه افزود: هیچ کشوری در عرصه بین المللی موفق نمی شود مگر اینکه قدرتمند بوده و ما در کشور این قدرت را ایجاد کردیم و دستاورد آن موفقیت در مذاکرات بود که توانستیم از دشمن امتیاز بگیریم.

معاون وزیر امور خارجه با اعلام "یکی از ابزارهایی که دشمن را برای ادامه تحریم ها و رو آوردن به جنگ ناتوان کرد، توان نظامی ما بود" گفت: توان نظامی و تحمل و مقاومت مردم سبب ناامید کردن آمریکا در 10 سال گذشته شد و آثار آن حضور آنها پای میز مذاکره به شمار می آید.

توانایی علمی در عرصه هسته ای و تلاش دانشمندان نبود، در برجام موفق نمی شدیم

عراقچی با اشاره به تلاش دانشمندان جوان در بومی سازی انرژی هسته ای اظهار داشت: اگر توانایی علمی ما در عرصه هسته ای و تلاش دانشمندان در این زمان نبود در برجام موفق نمی شدیم و این دانشمندان جوان حق بزرگی بر گردن ما دارند. توانایی های دانشمندان و بومی سازی دانش هسته ای سبب شد تیم مذاکره کننده هسته ای در مذاکرات بتواند به نتایج مطلوبی دست یابد.

وی درباره روند برداشته شدن و لغو تحریم ها اظهار داشت: لغو تحریم ها دارای 2 مرحله است و نخست اینکه قوانین تحریم ها برداشته شده و در صحنه عمل نیز خود را نشان دهد. آنچه 1+5 متعهد بوده این است که تحریم ها را بردارند که این کار از روز اجرای برجام انجام شده است.

تأثیر توانایی های دفاعی و موشکی ایران در مذاکرات برای امتیاز گیری

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به تأثیر توانایی های دفاعی و موشکی ایران در مذاکرات هسته ای برای امتیاز گیری گفت: اگر توانسته ایم که انرژی هسته ای را تثبیت کرده و قطعنامه های شورای امنیت را لغو و تحریم ها را برداریم بر اثر تنها مذاکره نبود. هیچ کشوری در عرصه بین المللی به جایی نمی رسد مگر اینکه قدرت نظامی داشته باشد و دیپلمات های هیچ کشوری نمی توانند تنها از طریق دیپلماسی دستاوردی در مذاکرات داشته باشند مگر اینکه متکی به یک قدرت درونی بوده و ما این قدرت را در داخل کشور ایجاد کردیم.

قدرت نظامی و توان دفاعی ایران نبود، هیچ کشوری به ما امتیاز نمی داد

معاون وزیر امور خارجه با ابراز "تأثیر توان دفاعی ایران در مذاکرات در تثبیت حقوق ما بر هیچ کس پوشیده نیست"، تأکید کرد: اگر قدرت نظامی و توان دفاعی ما نبود، نمی توانستیم به خواسته ها و دستاوردهای کنونی دست پیدا کرده و هیچ کشوری حاضر نبود به ما امتیاز بدهد. زمانی توانستیم در مذاکرات دشمن را وادار به امتیازدهی کنیم که آنها با دارا بودن توان موشکی جمهوری اسلامی ایران از حمله نظامی به کشور ناامید شدند. اگر می توانستند با استفاده از قدرت نظامی تأسیسات ما را از بین ببرند، حتماً این اقدام را انجام می دادند.

عراقچی افزود: توان موشکی ما وجود داشت که فکر حمله به ایران را از ذهن آنها بیرون کرد و اگر مطمئن نبودند که ایران می تواند از خود دفاع کند، قطعاً به ما حمله کرده و با انهدام تأسیسات هسته ای کار را یک سره می کردند و آن موقع دیگر نیازی به مذاکره با ایران نبود.

وی با اشاره به اینکه توان و مقاومت ملت ایران در مقابل تحریم های ظالمانه، آمریکا و متحدانش را پای میز مذاکره آورد، گفت: آنها دیدند که علی رغم تحریم های مکرر ملت ایران در مقابل این تحریم ها دست خود را بالا نمی برد و به این نتیجه رسیدند که ملت ایران تسلیم شدنی نیست. ملت ایران توانست با این اقدام و مقاومت، تحریم ها را بی اثر و دشمنان را ناکام کند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دستاوردهای برجام باید مورد توجه بوده و نباید از ابعاد دیگر آن غفلت شود، تأکید کرد: نباید طوری برجام را مطرح کنیم که سرمایه گذار خارجی رغبتی برای سرمایه گذاری در کشور پیدا نکند و از سرمایه گذاری هراس داشته باشد.

دشمنی آمریکا تمام شدنی نیست/ آمریکا به دنبال کمرنگ کردن امتیازگیری ایران از برجام

عراقچی با اظهار اینکه آمریکا به دنبال کمرنگ کردن امتیازگیری ایران از برجام است، گفت: در این زمینه باید هوشیار بود تا بتوانیم امتیاز لازم را گرفته و به هدف خود برسیم.

وی با اعلام اینکه دشمنی آمریکا تمام شدنی نیست و همچنان علیه دولت و ملت ایران ادامه دارد، خاطرنشان کرد: موضوع مذاکرات بین ایران و 1+5 تنها در موضوع هسته ای بود و هیچ موضوع دیگری مطرح نشد.

معاون وزیر امور خارجه در مورد اجرای برجام و فروش نفت افزود: ایران در مدت زمان تحریم ها، مشتریان نفت خود را از دست داد و کشورهای خریدار نفت ایران نیازهای خود را از دیگر کشورها تأمین کردند، در همین راستا تلاش داریم با اجرای برجام و لغو منع خرید نفت از ایران، بار دیگر مشتریان را جذب کنیم.

احیای روابط بین بانک ها زمان بر است

عراقچی در مورد مشکلات سیستم بانکی گفت: بسیاری از بانک های دنیا خصوصی بوده و از دولت های خود دستور نمی گیرند و تلاش برای ایجاد روابط با آنها در دستور کار قرار دارد؛ احیای روابط بین بانک ها زمان بر است، برجام فقط موانع را برداشته و رفتن و کار کردن نیازمند تلاش است.

بخشی از تحریم ها سر جای خود است/ تحریم های اذیت کننده لغو شده است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بخشی از تحریم ها سر جای خود است، افزود: تحریم هایی که به دلایل غیرهسته ای وضع شده هم اکنون وجود دارد. تحریم هایی که از دید آنها پیرامون موضوع تروریسم بوده، همچنان پابرجاست که به خاطر حمایت از گروه های مقاومت از جمله حزب الله و فلسطین بوده و همچنان این تحریم ها باقی است.

وی در مورد دیگر تحریم های باقی مانده گفت: تحریم هایی که بعد از انقلاب اسلامی و موضوع لانه جاسوسی و محدودیت های ایجاد شده اتباع آمریکایی با ایران وضع شده، همچنان وجود دارد. دیگر تحریم ها، تحریم هایی است که لحاظ آنها به خاطر حقوق بشر بوده و همچنان وجود دارد ولی تحریم های مربوطه به برنامه هسته ای لغو شده است، در واقع می توان گفت که تحریم های اذیت کننده لغو شده است.

برجام موانع مقابل فروش نفت ما را برداشته است

عراقچی تأکید کرد: برجام موانع مقابل فروش نفت ما را برداشته اما این فروش و بازاریابی زمان بر است.

وی با اعلام اینکه بعد از اجرای برجام وزارت نفت اقدامات مناسبی جهت فروش نفت انجام داده است، اظهار داشت: بعد از اجرای برجام فروش نفت ایران افزایش داشته و در حال حاضر نزدیک به 2 میلیون بشکه نفت در حال فروش است.

جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قدرت منطقه است

معاون وزیر امور خارجه افزود: ارتباط شبکه بانکی جهانی با بانک های داخلی به مدت 10 سال قطع بود و اگر بخواهند مجدداً به شبکه بانک جهانی وصل شوند، زمان بر است. اطمینان داریم که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قدرت منطقه است و با رفع نواقص اقتصادی می تواند به یک بازیگر بزرگ بین المللی تبدیل شده و حتی در مسیر قدرت های جهانی حرکت کند.

وی با بیان اینکه دستاوردها باید حفظ شده و شرایط استفاده از آنها تسهیل شود، گفت: استفاده از دستاوردها باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی و بر مبنای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب باشد.

معاون وزیر امور خارجه با ابراز اینکه اقتصاد مقاومتی به تعاملات و روابط بین الملل کمک می کند، گفت: قسمتی از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در حوزه روابط بین الملل به برجام کمک می کند و از این سیاست ها می توان در جهت انتقال تکنولوژی، اقتصاد مبتنی بر تولید و اقتصاد دانش محور و رشد صادرات بهره گرفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان