Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی وزارت خارجه در نشست امروز با خبرنگاران به بیان مواضع تهران درباره عراق، یمن ، سوریه و فلسطین، تعامل این وزارتخانه با مجلس، سیاست دفاعی و موشکی کشور، برجام و حج تمتع پرداخت.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعیاد شعبانیه و روز پاسدار و جانباز را تبریک گفت.

* حضور در نشست وین در دست بررسی است

جابری انصاری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره برگزاری نشست گروه تماس سوریه در اواخر اردیبهشت ماه در وین و حضور ظریف در این نشست عنوان کرد: رایزنی ها برای دور جدید این نشست در جریان است و این مطلب به جمهوری اسلامی منتقل شده و در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه ما عضو فعال کمیته تماس بین المللی سوریه بودیم، خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست های کشور که تاکید بر حل سیاسی بحران سوریه بوده، در این روند مشارکت کرده و مشکلات این روند را در رایزنی های دوجانبه و چندجانبه اعلام کرده و به این مسیر ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: موفقیت ایده مطرح و مصوبات تصویب شده در نشست های بین المللی در ارتباط با سوریه منوط به این است که مشکلات موجود در مسیر راه در ارتباط با آتش بس، دولت وحدت ملی، گفت وگوهای سوری - سوری و حرکت در مسیر رجوع به آراء ملت سوریه رفع شود.

جابری انصاری گفت: ایران با ادامه این سیاست اصولی خود با موضوع نشست های بین المللی و گروه تماس سوریه به تعامل خود ادامه می دهد.

* تاکید بر وحدت و تمامیت ارضی عراق

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اظهارات مسرور بارزانی رئیس سازمان اطلاعات اقلیم کردستان عراق مبنی بر اینکه زمان جدایی کردستان عراق از این کشور فرا رسیده و نیاز به رایزنی ها با ایران و ترکیه است، خاطرنشان کرد: استقلال، وحدت و تمامیت ارضی عراق ضامن منافع آحاد مردم این کشور و همه کشورهای منطقه و جهان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خطر اصلی که عراق و ملت آن را تهدید می کند، تروریسم و افراط گرایی برشمرد و افزود: امیدواریم نخبگان و جریانات سیاسی عراق با درک این شرایط خطیر و توجه به مسئله و خطر اصلی که عراق را تهدید می کند به گفت وگوهای ملی بین جریان های مختلف کمک کرده و آن را در جهت استمرار حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و مقابله کارآمد با جریان های تروریستی و تحقق منافع ملت ایران تسهیل کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص در عراق، ایران همه طرف های عراقی را به رعایت موازین و رویکردهای قانونی و انجام گفت وگوهای ملی برای حل و فصل اختلافات داخلی تشویق می کند.

جابری انصاری تاکید کرد: رویکردهای گروهی، حزبی، قومی و مذهبی حلال مشکلات عراق نیست و نمی تواند در خدمت ثبات و امنیت عراق قرار گیرد.

* سلاح های کشتار جمعی منافع هیچ دولتی را تامین نمی کند

خبرنگاری با اشاره به اظهارات نخست وزیر سابق ارمنستان مبنی بر اینکه ارمنستان دارای تسلیحات هسته ای است و باید این تسلیحات را کامل کند، از سخنگوی وزارت خارجه درباره تجهیز کشورهای همسایه ایران به این سلاح ها سؤال کرد که وی با بیان اینکه وظیفه  نداریم در ارتباط با اظهارنظر مقامات غیرمسئول، موضع کشور را اعلام کنیم، افزود: موضع ایران در واکنش به اظهارات مقامات مسئول سایر کشورها مطرح می شود.

وی با بیان اینکه موضع ایران در مورد گسترش سلاح های کشتار جمعی در منطقه و جهان شفاف است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی از سال ها قبل پیشتاز طرح موضوع منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی بوده و در تمامی نشست های بین المللی این موضوع را به عنوان سیاست ثابت خود پیگیری کرده و در این مسیر این سیاست ادامه می یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه این سلاح ها منافع هیچ دولتی را تامین نمی کند، یادآور شد: خطرات این سلاح ها برای کشورهای جهان بسیار بیشتر از منافع محتملی است که ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به سلاح های کشتار جمعی و هسته ای رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: این رژیم تمامی مقررات و قوانین بین المللی را در این زمینه صراحتا و آشکارا نقض کرده و این موضوع باید در دستور کار نشست های بین المللی و منطقه ای و سیاست های کشورها قرار گیرد.

* مداخله نیروهای خارجی بحران یمن را پیچیده تر می کند

جابری انصاری در پاسخ به سؤالی در خصوص تحولات در یمن با بیان اینکه مداخله نیروهای خارجی فقط به پیچیده تر بحران های جاری در منطقه منجر می شود، عنوان کرد: این موضع ثابت جمهوری اسلامی است. بحران های جاری باید از طریق گفت وگوها بین طرف های درگیر در این بحران ها و در مسیر راه حل سیاسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: مسئولیت دولت های منطقه نیز این است که به این توافق کمک کرده و تسهیل کننده گفت وگوها بین طرف های درگیر باشند و در راستای حل سیاسی این بحران ها به طرف های درگیر کمک بدهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما از ابتدا طرفدار حل سیاسی بحران یمن از طریق گفت وگوهای سیاسی بودیم و امیدواریم زمینه های توافق بین فرزندان ملت یمن فراهم شود.

وی افزود: کشورهایی که با مداخله گسترده خود وضعیت یمن را به این نقطه بحرانی رسانده و باعث کشتار گسترده در یمن و تخریب زیربناهای این کشور شدند با پایان دادن به این سیاست و تسهیل گفت وگوهای یمنی - یمنی امکان موفقیت گفت وگوهای آشتی در درون یمن را فراهم کنند.

* آمادگی وزارت خارجه برای تعامل بیشتر با مجلس

جابری انصاری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تعامل وزارت خارجه با نمایندگان جدید مجلس با بیان اینکه سازوکارهای قانونی در این زمینه وجود دارد، اظهار داشت: قوانین کشور در مورد وظایف ذاتی قوای کشور به ویژه مجلس و قوه مجریه وجود دارد و نیازی به هیچ راهکار فوق العاده و سازوکار جدیدی نیست.

وی همکاری دولت با مجلس را مستمر خواند که به گفته وی در مقاطع مختلف ادامه داشته است، افزود: امیدواریم این همکاری و تعامل با مجلس در دوره جدید در خدمت منافع ملت ایران و اهداف راهبردی جمهوری اسلامی به طور جدی تر و شفاف تر دنبال شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه وزارت خارجه و دولت آمادگی کامل برای این تعامل مثبت را دارند، به نشست های اخیر بین نمایندگان منتخب با رئیس جمهور و با حضور وزیر خارجه و مسئولان کشوری اشاره کرد و آن را نمادی از آمادگی کامل وزارت خارجه برای حرکت در مسیر تعامل حداکثری در راستای خدمت به مردم برشمرد.

* مقتدی صدر اخیرا سفری به ایران نداشته

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سفر مقتدی صدر به ایران و دیدار با مقامات ایرانی گفت که مقتدی صدر در مقطع اخیر هیچگونه سفر رسمی به ایران و دیدارهای رسمی نداشته است.

وی در عین حال یادآور شد: البته برخی از بستگان ایشان در شهرهای ایران سکونت دارند و رفت و آمد مستمری توسط ایشان در مقاطع مختلف به ایران بدین منظور انجام شده است.

جابری انصاری بار دیگر تأکید کرد: هیچ سفر رسمی برای رایزنی و گفت وگوهای رسمی با مقامات ایرانی توسط مقتدی صدر در مقطع اخیر انجام نشده است.

* تاکید بر مسئولیت شناسی رهبران کشورهای اسلامی برای مقابله با رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه، عنوان کرد: وضعیت فلسطین به شکل عمومی و وضعیت غزه به صورت خاص از نمونه هایی است که آزمایشگاه عملی همه شعارها و ادعاهای بزرگی است که در جهان همواره مطرح می شود.

وی افزود: تمامی شعارهای مطرح در سطح بین المللی در ارتباط با حقوق بشر، استقلال و حاکمیت ملی کشورها و حقوق ملت ها در تعیین سرنوشت و مسائل دیگر در ارتباط با کنوانسیون های بین المللی ناظر بر شرایط جنگی و شرایط اشغال، همه این مطالب، کنوانسیون ها، اصول و موازین بین المللی، شعارها و برنامه های سیاسی و ارزش هایی که در جهان مستمرا به عنوان ارزش های عمومی بشری به آن اشاره می شود در آزمایشگاه عملیاتی فلسطین در طول چند دهه گذشته به سخره گرفته شده و تمامی این موازین و ارزش ها روزانه، بلکه ساعت به ساعت و لحظه به لحظه نقض شده و بدیهی ترین حقوق انسان فلسطینی در زمینه زندگی عادی و در زمینه تحقق حقوقش، حق تعیین سرنوشت، حقوق پایه و اساسی دیگر دائما توسط این رژیم نقض می شود.

جابری انصاری ادامه داد: غزه سال هاست که در محاصره ضد انسانی گرفتار است و متاسفانه دولت های منطقه و دولت های اسلامی و همسایگان فلسطین که باید بیشترین نقش را در زمینه کمک به ملت فلسطین ایفا کنند، به دلیل اشتغالات، گرفتار ی ها و درگیری های مصنوعی و غیردرستی که در سطح منطقه در جریان است و دائما به آن دامن زده می شود، کمترین توجه را به مسئله و حقوق ملت فلسطین دارند و این لکه ننگی بر جبین انسان معاصر و سیاست بین المللی است.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: اقدامات رژیم صهیونیستی در زمینه بمباران مناطق مختلف در غزه، دستگیری و بازداشت بی رویه و غیرقانونی و مستمر فلسطینی ها، فرزندان و اطفال و نمایندگان مشروع ملت فلسطین، ایست های بازرسی، اقدامات مستمر در قدس اشغالی و در سرزمین های اشغالی فلسطین همه دائما در حال تکرار است و متاسفانه هیچگونه اقدام جدی از سوی جهات بین المللی که مسئولیت صلح و ثبات بین المللی را برعهده دارند و همچنین کشورهای منطقه، انجام نمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره وقوع جنگی دیگر نیز گفت: اینکه آیا جنگی در پیش خواهد بود با توجه به اقدامات توسعه طلبانه و مستمر رژیم صهیونیستی در نقض تمامی موازین بین المللی، همواره این احتمال وجود دارد. تا هنگامی این وضعیت در فلسطین ادامه دارد، منطقه و فلسطین دائما در معرض حدوث و اتفاق افتادن جنگ های جدید است.

وی گفت: امیدواریم وجدان انسان معاصر بیدار و مسئولیت شناسی رهبران، مسئولان و نخبگان کشورهای اسلامی و حرکت در جهت مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی، حل بحران های موجود در منطقه، حل تناقضات موجود در منطقه و حرکت به سمت اتحاد و اتفاق نظر در مقابله با اقدامات توسعه طلبانه رژیم و جریان های تروریستی که امنیت و ثبات کل منطقه و جهان را تهدید کردند، فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه عنوان کرد: حقیقت فلسطین مظلوم است و من شرمنده روی کودکان فلسطینی و ملت مظلوم فلسطین هستم و امیدوارم این حس مسئولیتی که اشاره کردم و نوعی فهم دقیق نسبت به مشکلات موجود در منطقه هر چه زودتر بین نخبگان در منطقه فراهم و امکان خروج از این وضعیت و تمرکز بر مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری و اساسی امت اسلامی فراهم شود.

* سیاست دولت ایران، سیاست جزیره ای نیست

جابری انصاری در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص ابراز فشار و ضمانت اجرا برای اجرای برجام توسط طرف های مقابل ایران، عنوان کرد: آنچه در روابط و سیاست بین المللی وجود دارد با آرزوی ملت ها و نخبگان، فاصله دارد و همچنان توافقات بین المللی از میزان ضمانت های حقوق داخلی برخوردار نیست.

وی افزود: سازوکارهایی در داخل ایران برای نظارت بر روند اجرای برجام پیش بینی شده و هیأت عالی نظارت بر برجام در این زمینه در حال کار است. در متن برجام نیز کمیسیون مشترک برجام پیش بینی شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اینکه آیا در این سازوکار (کمیسیون مشترک) به دلیل اینکه ما و چند کشور هستند، راهی برای منافع ما خواهد بود؟ سؤالی است که از ابتدا در برابر کل برجام مطرح بوده است. آنچه ضمانت تحقق منافع ملت ایران است، اراده ملت و دولت ایران در ایستادگی بر حقوق و پایبندی بر حقوقش و پیگیری منافعش است.

وی اضافه کرد: در روابط بین الملل هیچ نهاد تضمین دهنده قاطعی وجود ندارد و همه سازوکارهای موجود نسبی است. اما آنچه منافع دولت ها را محقق می کند، ایستادگی دولت ها و ملت ها بر حقوق و منافع خودشان است.

جابری انصاری گفت: سیاست دولت ایران، سیاست جزیره ای نیست و دولت ایران سیاست نظام را پیگیری می کند و از نخبگان و رسانه ها انتظار می رود در ارائه ایده ها و طرح ها در این زمینه کمک کنند.

* عدم پایبندی گروه های تروریستی به توافقات بین المللی

خبرنگار دیگری با اشاره به استفاده از سلاح های ترکیه در جریان تصرف خان طومان از سخنگوی وزارت خارجه پرسید آیا اقدام عملی در واکنش به این اقدام ترکیه صورت نخواهد گرفت؟ که جابری انصاری گفت: حادثه خان طومان یک صحنه از مجموعه صحنه های نبرد جاری در چارچوب بحران سوریه است. جنگ قواعد حاکم بر خود را دارد و برخی از مستشاران ایرانی که در صحنه نبرد و نزدیک صحنه نبرد حضور داشتند، در این حوادث اخیر به شهادت رسیدند.

وی افزود: این اتفاق علامت این است که سازوکار دقیق و لازم برای نظارت بر آتش بس و توافقات صورت گرفته، پیش بینی نشده است. یک طرف این آتش بس دولت سوریه است و باید متعهد به نتایج آتش بس باشد و اگر متعهد نباشد از سوی کشورهای دیگر مورد حسابرسی و سؤال و جواب قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: اما بخش هایی از خاک سوریه در اختیار گروه های تروریستی است که هیچ یک از ضوابط و موازین بین المللی را قبول ندارند و به دنبال بر هم زدن صحنه هستند و راه حل سیاسی را باور ندارند و به آتش بحران دمیدند و منافع خود را در ادامه این بحران و آتشی بودن آن می بینند و خودشان را به هیچ یک از سازوکارها و توافقاتی که در نشست های بین المللی صورت گرفته، وفادار نمی دانند.

جابری انصاری ادامه داد: تعهد طرف مقابل باید مشخص شود که چه کسی و چه طرفی ضمانت اجرای آن است. آنچه در خان طومان اتفاق افتاد، نقض آتش بس از سوی تروریست هاست و بدین معنا است که عملا امکان آتش بس با مشکلاتی روبرو است.

وی گفت: اگر آتش بس بستری باشد برای تجدید قوای تروریستی، این آتش بس با مشکل اساسی مواجه خواهد بود و روند صلح و آشتی در سوریه مسیر خود را طی نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه همه این مسائل از ابتدای نشست های بین المللی از سوی هیأت ایران مورد تأکید قرار گرفته و در سایر رایزنی ها مورد تأکید قرار گرفته، اظهار داشت: تا هنگامی که سازوکارهای لازم و قوی برای پشتیبانی از توافقات صورت گرفته در زمینه آشتی ملی و گفت وگوهای سوری - سوری فراهم نشود، امکان حرکت جدی به سمت آشتی در سوریه فراهم نخواهد بود.

جابری انصاری خطاب به دولت ها و کشورهای منطقه گفت: استفاده ابزاری از گروه های تروریستی به ضد خودش تبدیل می شود، حتی اگر در کوتاه مدت تصور شود که فوایدی را برخی از بازیگران دارد. ادامه این مسئله بر علیه همه دولت ها و ملت های منطقه خواهد بود و این نیازمند عزم جدی برای رویارویی با خطر تروریسم است.

خبرنگار خبرگزاری آناتولی در خصوص وقوع حادثه در سردشت و کشته شدن چند سرباز ایرانی در مرز ایران و عراق سؤال کرد که جابری انصاری گفت پس از بررسی پاسخ خواهم داد.

* سیاست دفاعی و موشکی ایران تغییر نمی کند

یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت خارجه پرسید برخی از رسانه ها مدعی شده اند که آمریکا پیشنهاد داده دسترسی ایران به دلار در صورت آغاز مذاکرات موشکی فراهم خواهد شد که جابری انصاری در این باره عنوان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص منظومه دفاعی موشکی این کشور موضع روشنی است. در دوران مذاکرات هسته ای تأکید طرف مقابل برای گفت وگو در این زمینه از سوی ایران پذیرفته نشد و این سیاست ثابت جمهوری اسلامی است و تکرار مواضع یا سیاست های طرف مقابل هیچ تغییری در سیاست ثابت و اصولی جمهوری اسلامی در این زمینه ایجاد نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: منظومه دفاعی کشور و منظومه موشکی در راستای نیازهای طبیعی امنیتی ایران است و مسئله ای خارج از چارچوبه گفت وگو و توافق با هر بازیگر و دولت دیگری در سطح جهان است.

جابری انصاری با بیان اینکه این منظومه کاملا دفاعی است، اظهار داشت: ایران بیش از سده اخیر ثابت کرده که سیاست های دفاعی دارد و علیه هیچ دولتی اقدام تهاجمی انجام نداده است و برعکس دائما در معرض خطر و تهاجم کشورهای دیگر قرار داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران براساس تجربه تلخی که در دوران جنگ تحمیلی داشته، نیازهای طبیعی ایران راهنمای سیاست های کشور در زمینه منظومه دفاعی خواهد بود و هیچگونه تغییری در این سیاست ثابت و اصولی اتفاق نخواهد افتاد.

* رایزنی های مستمر تهران و مسکو در خصوص سوریه

جابری انصاری در ادامه در خصوص مواضع تهران و مسکو در قبال سوریه با بیان اینکه رایزنی های مستمری بین ایران و روسیه در ارتباط با مسائل روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی در جریان است، گفت: در آخرین گفت وگوها بین مقامات وزارت امور خارجه ایران و روسیه در روزهای اخیر تحولات صحنه سوریه و تحولات عمومی منطقه ای مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: بر اساس نشست های وین، در سوریه اعلام آتش بس شد و سازوکاری در این زمینه پیش بینی شد که آتش بس مراعات شود و به نوعی مورد نظارت قرار گیرد. از ابتدا نیز اعلام کردیم که یکی از مشکلات اساسی طرح های صلح و آشتی در سوریه این است که یک طرف بحران سوریه یعنی دولت سوریه آدرس مشخصی دارد و باید به تعهداتش متعهد باشد و این موضوع قابل رسیدگی است ولی طرف مقابل دولت سوریه که آدرس مشخصی ندارد، عملاً چه تضمینی وجود دارد که توافقات صورت گرفته را مراعات کند.

وی اضافه کرد: تحولاتی که از ابتدای آتش بس تا الان اتفاق افتاده پیش بینی و ارزیابی ما را تایید کرده که التزامی از سوی جریان های مقابل و گروه های مسلحی که علیه دولت سوریه فعالیت می کنند، در زمینه آتش بس وجود ندارد و این یکی از مشکلات اساسی است که روند صلح در سوریه و پیگیری توافقاتی که صورت گرفته با آن مواجه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: این موضوع در رایزنی ها بین ایران و روسیه و کشورهای دیگر در حال پیگیری است.

جابری انصاری همچنین درباره زمان سفر نخست وزیر ژاپن به تهران گفت: به محض قطعی شدن زمان انجام این سفر، درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

* اعلام نتیجه پیگیری ها در خصوص دارایی های 2 میلیارد دلاری در آمریکا

وی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین پیگیری ها در خصوص 2 میلیارد دلار دارایی های ایران در آمریکا عنوان کرد: کمیته کشوری که برای بررسی این موضوع تشکیل شده بود، جلسات و بررسی های خود را انجام داده و نتیجه بررسی های خود را به آقای رئیس جمهور ارائه دادند و امروز صبح نیز در شورای عالی امنیت ملی در جلسه این شورا این گزارش ارائه شده یا در حال ارائه است.

وی اضافه کرد: بعد از جلسه شورای عالی امنیت ملی، نتیجه بررسی های این کمیته کشوری و اقداماتی که صورت گرفته، در قالب بیانیه ای ارائه خواهد شد.

* با جدیت نتایج عملی برجام را در زمینه های مختلف دنبال می کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص مشکلات تبادل بانکی بین ایران و آمریکا با اشاره به 2 دور گفت وگوی وزرای خارجه ایران و آمریکا که اخیرا در نیویورک برگزار شد، عنوان کرد: بحث اصلی دستورکار این گفت وگوها آخرین وضعیت اجرای برجام و فعالیت های بانکی و مالی ایران بود که جان کری در دور اول گفت وگوها مواضع آمریکا را اعلام کرد.

وی افزود: ما با جدیت نتایج عملی برجام را در زمینه های مختلف دنبال می کنیم. برخی از مسائل فنی موضوع از جمله در ارتباط با وصل سیستم بانکی ایران به سیستم بانکی بین المللی در حال پیگیری است.

جابری انصاری اضافه کرد: فضای سیاسی و اعمال فشارها و اقداماتی که در کشورهای غربی و آمریکا انجام می شود در دستور کار وزارت خارجه است و مجموعه دستگاه دیپلماسی در تلاش است این مشکلات هر چه سریع تر برطرف و امکان استفاده بهینه ایران از نتایج عملی توافق برجام هر چه بیشتر فراهم شود.

وی یادآور شد: این مسیر ممکن است یک مقدار زمانبر باشد، ولی مسیر پیش روی ما خواهد بود و دولت ایران منافع کشور را دنبال خواهد کرد.

* جریان های تروریستی به دنبال بر هم ریختن اوضاع منطقه

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه و در خصوص اظهارات نماینده روسیه در سازمان ملل مبنی بر اینکه انفجارهایی که در عراق صورت گرفته از ناحیه ترکیه بوده و مواد انفجاری متعلق به ترکیه بوده است، گفت: بارها اعلام کرده ایم سیاست مبتنی بر استفاده ابزاری از تروریسم در قبال بحران های منطقه، سیاست عقیمی است که به نتایج معکوسی منجر می شود.

وی افزود: مشخص است که جریان های تروریستی در منطقه حضور دارند که مایلند اوضاع منطقه را به هم بریزند و نقش آفرینی و قدرت گیری آنها به نفع هیچ یک از بازیگران منطقه ای و حتی بین المللی نخواهد بود. ممکن است در مقاطع خاصی به شکل کوتاه مدت وجود این جریان ها از سوی کشورهای مختلفی مورد بهره برداری قرار گیرد، اما این موضوع از جمله مواردی است که تبعات و نتایج راهبردی و درازمدت در پی خواهد داشت و ما در تمام رایزنی ها و روابط با کشورهای منطقه بر این موضوع تاکید کردیم.

جابری انصاری ادامه داد: بارها اعلام کردیم که توقع ما از دوستان و همسایگان این است که این مسائل را با ابعاد راهبردی آن مورد اهتمام قرار دهند و اجازه ندهند جریان های تروریستی که به دنبال بر هم زدن اوضاع منطقه هستند، موفق شوند. چون این امر بر ضد منافع و مصالح همه ملت ها و دولت های منطقه خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: امیدواریم این فهم مشترک در مبارزه با تروریسم در بین همه کشورهای منطقه حاصل شود و امکان برخورد و رویارویی درست با این پدیده در جهان فراهم شود و تروریست ها فضای تنفسی از مشکلات موجود در منطقه پیدا نکنند.

* با رویه فعلی ریاض، امکان اعزام حجاج ایرانی فراهم نخواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه در مورد آخرین پیگیری ها درباره حج تمتع با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی حج در روز گذشته عنوان کرد: آخرین تحولات مربوط به حج در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: متأسفانه کارشکنی های عربستان سعودی در مسیر تسهیل روند اجرایی عزیمت حجاج ایرانی ادامه دارد و این کارشکنی ها از مدتی قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: اگر این روند کارشکنی عربستان ادامه یابد عملا دولت ریاض سد راه اعزام زائران و حجاج بیت الله الحرام از سوی ایران شده است. تا آخرین لحظات امیدواریم عربستان از این سیاست اشتباه دست بردارد و به وظیفه طبیعی خود به دولت میزبان حج متعهد و ملتزم باشد. اگر این امر با رویه ای که تا به امروز در پیش گرفته اند در روزهای آتی ادامه یابد، متاسفانه عملا امکان اعزام حجاج ایرانی فراهم نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحولات سیاسی ترکیه و استعفای داود اوغلو و تاثیر آن بر سیاست منطقه ای ترکیه نیز گفت: تحولات داخلی ترکیه طبیعتاً تحولات داخلی آن کشور است و ما بنا نداریم در زمینه مسائل داخلی کشوری اظهارنظر کنیم.

وی اضافه کرد: آنچه مربوط به ایران است تأکید بر سیاست راهبردی کشور برای گسترش همکاری ها با همسایه بزرگ غربی ایران یعنی جمهوری ترکیه است و امیدواریم تحولات این کشور در مسیر قانونی خود و انتخاب ملت ترکیه ادامه پیدا کند و زمینه های گسترش همکاری ها و تعامل راهبردی بین ایران و ترکیه در مقطع آینده و به ویژه در شرایط فعلی که شرایط بسیار بحرانی در منطقه حاکم است، هر چه بیشتر فراهم شود.

*بازگرداندن اشیاء عتیقه از آمریکا به ایران

جابری انصاری در پاسخ به سؤالی درباره بازگرداندن اشیاء عتیقه از آمریکا به ایران گفت: در خبری که روز گذشته منتشر شد اعلام کردیم که در پی رایزنی هایی که بین دو طرف از مدتی قبل در جریان بود و در هفته های اخیر بخشی از اشیاء عتیقه به سرقت رفته از ایران توسط دولت آمریکا در اختیار طرف ایرانی یعنی وزارت امور خارجه قرار گرفت و دیروز طی مراسمی به شکل رسمی انی اشیاء در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص رایزنی ها برای بازگشت سایر اموال بلوکه شده ایران در آمریکا نیز گفت: در مورد اقداماتی که آمریکا علیه ایران انجام داده، موضع ما ثابت است و دستور کار ثابت ما پیگیری برای احقاق حقوق مردم ایران است. همانطور که بارها اعلام کرده ایم دولت آمریکا را در این زمینه مسئول می دانیم و این دولت باید به وظایف بین المللی خود در این چارچوب از جمله مسئولیت دولت ها و حفظ اموال دولت های دیگر عمل کند.

جابری انصاری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از تمامی روش های قانونی لازم و مفید برای پیگیری حقوق خود استفاده می کند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان