Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از تشدید برخورد با سودجویان و قاچاقچیان اشیاء عتیقه در استان خبر داد و گفت: برخورد با سودجویان و قاچاقچیان اشیاء عتیقه در سال های اخیر اهمیت ویژه ای یافته است.

رضا علیزاده افزود: تخریب بافت های تاریخی، کاهش تنوع فرهنگی - قومی و نیز کمرنگ شدن زبان و گویش های محلی به یکی از دغدغه های این اداره کل تبدیل شده و این نگرانی باید با تدوین برنامه های جامع و اثربخش مرتفع شود.

وی اظهار کرد: واحد حقوقی این اداره کل تمامی پرونده های کشف اشیای مکشوفه را بررسی و مختومه کرده که انجام این عمل نسبت به دوره مشابه سال گذشته آن، 20درصد رشد داشته است.

علیزاده با بیان اینکه حراست از میراث فرهنگی تنها به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محدود نمی شود، بر ضرورت صیانت همگانی از میراث های ارزشمند تاکید کرد.

وی ضمن قدردانی از همکاری مطلوب عوامل انتظامی و قضات دادگستری گیلان افزود: کارکنان بخش های مختلف این اداره کل با تکیه بر منویات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در راستای حراست از میراث فرهنگی و برخورد با متخلفان اهتمام ویژه ای دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در بخش دیگری از سخنانش، توسعه گردشگری را یکی از اولویت های استان دانست و افزود: برپایی سالانه حدود 30 جشنواره بومی و محلی در بخش های کشاورزی و آیین ها و مردم شناسی در گیلان عامل مهمی در توسعه گردشگری است.

علیزاده با اشاره به جشنواره های بهار نارنج و توت فرنگی در روزهای اخیر گفت: برگزاری جشنواره هایی نظیر بهار نارنج، موجب رونق صنعت گردشگری و رونق اقتصادی مردم منطقه می شود.

وی اظهار کرد: این جشنواره ها علاوه بر توسعه استان، موجب شناسایی نقاط ضعف و تقویت آنها می شود و از طرفی فراهم آوردن زمینه های سرمایه گذاری یکی ازنقاط قوت برگزاری جشنواره های یادشده است.

حدود یک هزار اثر تاریخی از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که هر کدام از آنان ظرفیتی برای توسعه گردشگری محسوب می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان