Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت : 40 درصد برنج ایران در این استان با یک درصد مساحت کل کشور تولید می شود.

علیرضا شعبان نژاد در حاشیه برگزاری همایش روسای ادارات جهادکشاورزی گیلان اظهار کرد : گیلان با وجود دارا بودن حدود یک درصد از مساحت کل کشور، با تولیدحدود ۷۵۰ هزار تن برنج سفید 40 درصد برنج کشور از نوع درجه یک و بومی و 90 درصد تولید چای و در کل حدود سه درصد از تولید محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است .

وی با اشاره به سهم 28 درصدی کشاورزی در اشتغال تصریح کرد: از یک میلیون و 400 هزار هکتار زمین در گیلان 430 هزار هکتار زمین زراعی و باغی ، 550 هزار هکتار زمین های جنگلی و حدود 260 هزار هکتار هم بصورت مرتع وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد : بخش کشاورزی به عنوان یکی از سه رکن مهم اقتصادی کشور در کنار صنعت و خدمات اثر گذارترین بخش در اقتصاد مقاومتی است.

شعبان نژاد با اشاره به جایگاه ویژه گیلان در کشور به دلیل تولید محصولات اساسی تصریح کرد : حفظ کاربری اراضی کشاورزی و جلوگیری از تبدیل آن به مسکونی ، صنعتی و یا تجاری و همچنین ایجاد تحول در زیر ساختهای بخش کشاورزی با آموزش اصولی کشاورزان نیز اولویت های اساسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان به شمار می رود.

وی به تلاش سازمان جهادکشاورزی در راستای کاهش سختی کار کشاورزی با مکانیزه کردن آن و افزایش کیفی تولید به عنوان یکی از اولویت های این سازمان اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به عدم آمادگی زیرساختهای لازم سازمان کشاورزی به عنوان مشکلات عمده این بخش تصریح کرد: علاوه بر مکانیزه کردن باغهای چای و زمین های کشاورزی، زهکشی زمین های زراعی در راستای آماده سازی آن برای کشت دوم از الزامات این بخش است.

به گفته وی مجوز زهکشی 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سفر ریاست جمهور به گیلان در سال گذشته صادر شده، و صدور مجوز 10 هزار هکتار از آن نیز انجام شده است.

شعبان نژاد یادآورشد: بسیاری از اراضی در داخل طرح های هادی قرار گرفته و به آنها برای ساخت و ساز مجوز مسکونی داده می شود که این قانون نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با اشاره به نرخ 60 درصدی تولید نوغان کشور در گیلان بیان کرد: براساس سیاست دولت دراین بخش یک میلیون اصله نهال توت برای کشاورزان نوغان دار کل کشور تولید شده که بیش از 60 درصد آن متعلق به گیلان است.

شعبان نژاد شهرستان رشت را مرکز تولید نوغان گیلان برشمرد و افزود: دولت نیز با حمایت از نوغانداران در تلاش برای رفع مشکلات این قشر است و با ارائه قیمت پایه مناسب در زمان فروش، کمک حال نوغان داران است.

وی با تاکید براینکه توسعه ابریشم هیچ مزاحمتی برای دیگر محصولات ندارد افزود: در شش هزار و 161 هکتار توتستان گیلان، بیش از هشت هزار و 500 خانوار گیلانی اشتغال دارند.

شعبان نژاد با اشاره به افزایش قیمت مناسب خرید برای برگ سبز چای درسال جاری گفت: با استفاده از وام های بهزراعی، بیش از سه هزار هکتار اراضی باغ چای درسال گذشته احیاء و امسال نیز اکثر باغ های رها شده به چرخه تولید بازگردانده شد.

وی یادآور شد: برای اولین بار درسال 94 مطالبات چایکاران به موقع پرداخت شده و هیچ محصولی درکارخانه های چای باقی نماند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به آغاز خرید حمایتی از کشاورزان درسال گذشته، امسال نیز دولت خرید حمایتی و توافقی محصولات کشاورزی را در دستور کار خود دارد.

شعبان نژاد با بیان اینکه بیش از 98 درصد تولید محصولات کشاورزی در اختیار بخش خصوصی است افزود: براساس ارزیابی دولت تدبیر و امید وزارت جهاد کشاورزی موفق ترین وزارت دراقتصاد مقاومتی معرفی شده است.

استان گیلان از مراکز مهم تولید برنج ، چای ، زیتون و نوغانداری کشور به شمار می آید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان