Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان گفت: طرح مشاورین محله ای در محلات استان گیلان ایجاد شود.

احمد سیاوش پور، شامگاه دوشنبه در جلسه شورای عالی بسیج حقوقدانان استان گیلان که با حضور جمعی از  وکلا، بسیجیان و اساتید دانشگاه برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اثرگذار است و ممکن است این تاثیر در کوتاه مدت نباشد و در بلند مدت خود را نشان دهد.

وی با اشاره به اینکه بزرگان دین می گویند با نیت درست امر به معروف کنید و عبور کنید، بیان کرد: هر اقدام فرهنگی در جای خود آثاری در جامعه دارد و باقی می ماند لذا اقدامات فرهنگی باید کارشناسی شوند و چه بسا ممکن است اقدامی انجام شود که ضد فرهنگی باشد ولی آن را فرهنگی تلقی کنیم.

رئیس کل دادگستری استان گیلان امر به معروف و نهی از منکر را یک امر با قاعده و اصول دانست و گفت: هر کاری را نمی توان سلیقه ای انجام داد و امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد و قواعدی بر آن حاکم است و سلیقه ای نیست.

سیاوش پور با اشاره به اینکه بسیج حقوقدانان در 10 ماه باقی مانده به پایان سال اقدامی در شان خود انجام دهد، اظهار کرد: بسیج حقوقدانان نهادی است که با  ترکیبی از اقشار فرهیخته،حقوقدان و جامعه شناس در متن جامعه کار می کند.

وی مشکل فرهنگی را یکی از مشکلات اساسی جامعه اعلام کرد و گفت: معضلات اجتماعی، فضای مجازی، تهاجم فرهنگی و مسائل نوظهور، گسترش پیدا کرده است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه امروز ریشه نهاد خانواده در حال آسیب است، تصریح کرد: امروزه با آسیب پدران و مادران، کانون خانواده آسیب می بیند و بنیان خانواده مورد تیر رس و هجوم قرار گرفته است.

سیاوش پور با طرح این پیشنهاد که مشاورین محله ای در محلات ایجاد کنیم، عنوان کرد: ممکن است با وجود قداست مساجد، عده ای به مساجد نیایند لذا می توانیم یا همکاری شهرداری، مکان و محله ای را تعریف کنیم و همچنین از ظرفیت بانوان حقوقدان استفاده کنیم و بتوانیم مسائل خانواده و حقوق آنان را دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حجم زیادی از پرونده ها و جرایم، اختلافات خانوادگی نهفته است، بیان کرد: باید علت ها بررسی شود و بایستی به سراغ ریشه های اصلی برویم.

سیاوش پور فرهنگ جامعه را ضعیف خواند و مطرح کرد: جامعه ما از نظر رشادت و تدین زبان زد دنیا است ولی متاسفانه فرهنگ قانونمندی در جامعه ما ضعیف است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه به دنبال جایگزین های مجازات هستیم، خاطرنشان کرد: هنوز بستر لازم برای این کار فراهم نشده است و به دنبال آن هستیم نگرش قضات را در این زمینه تغییر دهیم و تغییر نگرش آن ها یک کار اساسی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات اساسی روزمره ما در بحث آزادسازی زندانیان است، خاطرنشان کرد: این اقدام از طریق مختلف نظیر ستاد دیه،گلریزان و جمع آوری کمک های خیرین انجام می شود و در حال حاضر تعداد زندانی های مالی ما کم و جرایم عمدی زیاد است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه حقوق بیت المال گیلان نظیر جنگل ها و سواحل با تهدید مواجه است، تصریح کرد: در این مورد از حقوق دانان انتظار کمک داریم و اگر تلاش نکنیم و نسبت به آن حساس نباشیم ممکن است از این نعمت ها محروم شویم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان