Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان خواستار حضور مستمر گشت ارشاد با همکاری قوه قضائیه، نیروی انتظامی، بسیج و سپاه در ساحل گیلان ، پارک ها و منطق گردشگری گیلان شد .

آیت الله زین العابدین قربانی پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان با تبریک اعیاد شعبانیه به ویژه سالروز میلاد فرخنده حضرت مهدی (عج) اظهار کرد: مسائل مربوط به امر به معروف و نهی از منکر با توجه به روایت ها و آیه های متعدد، پیچیده است.

وی به اظهار نظر برخی از علما در مورد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: برخی از اظهارنظرها با واقعیت منطبق نیست.

امام جمعه رشت با بیان اینکه اگر انسان در امر به معروف و نهی از منکر احتمال ضرر برای خود و دیگران را بدهد این امر جایز نیست، تصریح کرد: امام حسین (ع) فرمود؛ «تا پای مرگ امر به معروف و نهی از منکر را انجام می دهم».

آیت الله قربانی به نظر امام (ره) در مورد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: شش ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی امام (ره) فرمود؛ «امر به معروف و نهی از منکر واجب است».

وی با اشاره به اینکه کتاب «فریضه امر به معروف و نهی از منکر» را در سال های گذشته تألیف کردم، یادآور شد: امر به معروف و نهی از منکر دارای سه مرتبه قلبی، زبانی و عملی است.

نماینده ولی فقیه در گیلان، مرحله قلبی و زبانی در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر را همگانی خواند و بیان کرد: مرحله عملی فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید توسط دولت انجام شود.

آیت الله قربانی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع دین اسلام است، خاطرنشان کرد: تمام مردم موظف هستند به طور قلبی و زبانی فریضه مذکور را انجام دهند اما گروهی باید در جامعه بتوانند امر به معروف و نهی از منکر را اعمال قانون کنند.

وی به توانمندی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با آمریکا اشاره کرد و افزود: امکان مقابله با عوامل رذل آمریکا در داخل را داریم و باید جلوی آنها گرفته شود.

امام جمعه رشت با تأکید براینکه در مقابل خون شهدا نمی توانیم بی تفاوت باشیم، اظهار کرد: دشمنان به دنبال استحاله نظام اسلامی هستند اما جمهوری اسلامی اقتدار دارد و جلوی آنها می ایستد.

آیت الله قربانی، برخی رفتارها در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر توسط بعضی از مسئولان را نامتوازن خواند و بیان کرد: علیه گشت ارشاد جوسازی کردند اما معتقدم باید نیروهای دینی مانند سپاه، بسیج و نیروی انتظامی با اقتدار با هنجارشکنان مقابله کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه اسپانیا پس از هشت قرن حضور مسلمانان اکنون تبدیل به کشور لائیک شده است، تصریح کرد: اگر بخواهیم به سخنان دیگران گوش دهیم آنها به پیر و جوان ما رحم نمی کنند.

وی بر حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت: بین دو گروه امر به معروف و نهی از منکر که مربوط به توده مردم است و فریضه ای که با قدرت اعمال می شود، باید تفاوت قائل شویم.

آیت الله قربانی، خواستار حضور مستمر گروه های امر به معروف و نهی از منکر برای رعایت این فریضه دینی در ساحل دریا، پارک ها و مناطق گردشگری گیلان شد و اظهار کرد: با آنها که حرف حساب را نمی فهمند باید با قدرت رفتار شود.

امام جمعه رشت بر حضور گشت ارشاد با همکاری قوه قضائیه، نیروی انتظامی، بسیج و سپاه در مناطق گردشگری گیلان تأکید کرد و یادآور شد: دشمن می خواهد تعصب ما را کم کرده و جامعه را بی غیرت کند اما مردم ما دارای غیرت اسلامی هستند و برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی تا پای جای ایستاده اند.

در ابتدای جلسه سیاستگذاری امر به معروف و نهی از منکر گیلان حجت الاسلام غلامرضا شفیعی زاده در با تبریک اعیاد شعبانیه از تشکیل مجمع نخبگان و فرهیختگان در حوزه امر به معروف و نهی از منکر امسال در این استان خبر داد و اظهار کرد: 18 نفر از مسؤولان حقیقی و حقوقی گیلان عضو شورای مذکور هستند.

وی به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر در 24 ماده و 19 تبصره در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: قانون مذکور هنوز قابلیت اجرایی پیدا نکرده و انتظار داریم دولت قانون امر به معروف و نهی از منکر را به استان ها ابلاغ کند.

امام جمعه موقت رشت با بیان اینکه رئیس مجلس شورای اسلامی قانون امر به معروف و نهی از منکر را ابلاغ کرده است، تصریح کرد: قانون مذکور باید دارای ضمانت اجرایی باشد.

شفیعی زاده در ادامه از تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در 65 سازمان و دستگاه اجرایی گیلان در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: احکام اعضای شوراهای مذکور صادر شده است.

وی به تشکیل هسته «یاوران معروف» در 45 دستگاه و سازمان گیلان اشاره کرد و افزود: سال گذشته 500 نفر از اعضای شورای امر به معروف و هسته یاوران معروف اداره های استان آموزش دیدند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان با اشاره به تشکیل هسته یاوران در گروه های 10 نفری در مدارس استان، خاطرنشان کرد: سال گذشته سه جلسه با دبیران شوراهای امر به و نهی از منکر اداره های گیلان برگزار شده است.

شفیعی زاده به فعالیت هفت هزار نفر در قالب 708 گروه طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان ها، اصناف هیأت مذهبی، مساجد و بقاع متبرکه و کانون های فرهنگی هنری گیلان اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته یک هزار و 340 نفر از گروه طلایه داران برای اجرای تذکر زبانی در گیلان آموزش دیدند.

وی با بیان اینکه 200 هزار کارت هدیه امر به معروف و نهی از منکر بین مسافران و مردم در سال گذشته توزیع شده است، اظهار کرد: تعداد 60 نفر از روحانیون به منظور تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در مساجد شهرستان رشت حکم مسئولیت دریافت کردند.

* 22 هزار تذکر زبانی امر به معروف در گیلان

امام جمعه موقت رشت به چاپ و توزیع 15 هزار پوستر و 19 هزار بروشور امر به معروف و نهی از منکر در سال 94 در گیلان اشاره کرد و افزود: سال گذشته 22 هزار مورد تذکر زبانی داده شده است ضمن اینکه 106 نفر به دستگاه قضایی معرفی شدند.

شفیعی زاده با بیان اینکه 38 هزار پیامک امر به معروف و نهی از منکر به مخاطبان در گیلان در سال 94 ارسال شده است، تصریح کرد: سال گذشته 324 خبر با موضوع امر به معروف و نهی از منکر به مطبوعات استان ارسال شده است.

وی از طراحی و معرفی ترویج الگوهای رفتاری مدیران و کارکنان با تأکید بر وجدان کاری و مدیریت جهادی در سال 95 در گیلان خبر داد و بیان کرد: امسال کارگاه های آموزشی برای موضوع مذکور در استان برگزار می شود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان به آموزش پنج هزار نفر از اعضای شورای اداره ها و هسته یاوران معروف و همچنین هسته یاوران در مدارس در سال 95 اشاره کرد و گفت: امسال گسترش معروف های اداری «رزق حلال»، «حفظ بیت المال»، «مصرف درست» و «رعایت انضباط اداری» از برنامه های ستاد مذکور در استان است.

شفیعی زاده با تأکید بر مقابله با منکر پارتی بازی، استفاده شخصی از بیت المال و اسراف در اداره های گیلان، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی در راستای بازدید و نظارت بر رعایت عفاف و حجاب در اداره های گیلان انجام شده است.

وی از تشکیل مجمع نخبگان و فرهیختگان فعال در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در گیلان خبر داد و یادآور شد: امسال یک هزار و 500 نفر از گروه طلایه داران معروف در استان جذب و سازماندهی می شوند.

امام جمعه موقت رشت با اشاره به برگزاری پنج اردوی فرهنگی و آموزشی برای اعضای گروه های طلایه داران گیلان در سال 95، اظهار کرد: امسال شورای امر به معروف و نهی از منکر در تالارها و رستوران های استان تشکیل می شود.

شفیعی زاده بر معرفی و ترویج الگوهای رفتاری ویژه اصناف، نمازگزاران، عزاداران و زائران بقاع متبرکه تأکید کرد و گفت: برنامه ریزی برای برگزاری رزمایش امر به معروف و نهی از منکر در ماه مبارک رمضان و محرم انجام شده است.

سپس سرهنگ مهرداد مهرگان، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی گیلان اظهار کرد: حجاب و عفاف کنونی جامعه شایسته نظام اسلامی نیست.

 وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ غرب در ماهواره ها متاسفانه در جامعه تاثیرات منفی را برجای گذاشته است گفت: گسترش شبکه های مجازی و گوشی های مختص فرزندان، زمینه بدحجابی و ناهنجاری را در جامعه فراهم کرده است.

 مهرگان تصریح کرد: پلیس به تنهایی نمی تواند با بدحجابی جامعه برخورد کرده و پیشگیری کند بلکه همه دستگاه های اجرایی و نهادهای دولتی در این راستا باید وارد کار شده و پلیس را همراهی کنند.

 وی به بدحجابی در سواحل گیلان پرداخت و افزود: متاسفانه در برخی از سواحل گیلان با توجه به نزدیک بودن فصل تابستان شئونات اسلامی رعایت نمی شود.

 جانشین فرماندهی نیروی انتظامی گیلان خاطرنشان کرد: با همکاری یکدیگر می توان ناهنجاری در سواحل گیلان را ریشه کن کرد.

 مهرگان افزود: با مهربانی و عطوفت و امر به معروف و نهی از منکر می توان ناهنجاری های جامعه را کاهش داده و از گسترش آن جلوگیری کرد.

 جعفر زاده، نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: 2 نماینده از نمایندگان برای ستاد امر به معروف معرفی خواهند شد تا برنامه های ستاد را پیگیری کنند.

 وی با بیان اینکه تابستان سواحل ما امنیت اسلامی و اجتماعی ندارد گفت: پلیس به تنهایی نمی تواند از ناهنجاری های سواحل جلوگیری کند بلکه نیازمند همکاری همه دستگاه ها و نیروهای ویژه در این زمینه است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان