Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در دیدار معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت : آمادگی تجهیز و یکپارچه سازی بیش از دوبرابر سهمیه تعیین شده امسال را داریم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر نجفی در این دیدار که در دفتر کار وی برگزار شد به مصوبه سفر سال گذشته کاروان تدبیر و امید به گیلان اشاره کرد و گفت : در همین راستا تسطیح 50 هزار هکتار در مدت 5 سال در گیلان در برنامه قرار گرفت که اجرای 10 هزار هکتار آن با پیشرفت مناسب در حال انجام است.

وی با بیان اینکه براساس این مصوبه برای فصل زراعی سال آینده نیز اجرای 10 هزار هکتار تسطیح شالیزارها سهیمه گیلان است گفت : باتوجه به شرایط مطلوبی که برای اجرای این طرح وجود داردآمادگی تجهیز و یکپارچه سازی بیش از دوبرابر این ظرفیت را  داریم.

استاندار گیلان گفت : امسال مطالعات اجرای این طرح در 25 هزار هکتار انجام می شود تا در صورت جذب سرمایه گذاری خارجی از طریق فاینانس  در این وسعت اقدام کنیم.

وی خاطر نشان کرد : با انجام تجهیز و یکپارچه سازی علاوه بر کاهش 40 درصدی هزینه کشاورزان ، در مصرف آب نیز حداقل 15 درصد صرفه جویی می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود :اقتصادی کردن فعالیت کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان از طریق کاهش هزینه های کاشت ،داشت و برداشت به رونق اقتصاد برنجکاری کمک میکند.

وی با بیان اینکه  از سال 71 تا کنون حدود 68  هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و یکپارچه سازی شد که آهنگ اجرای این طرح به دلیل کمبود اعتبار کند بوده است اما با سفر دکتر روحانی از شتاب مناسبی برخوردار شده است.

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت آبیاری تحت فشار و تسهیلات مناسبی که دولت در این بخش در نظر گرفته شده است گفت : انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی به اجرای این طرح در گیلان که دارای عقب ماندگی است کمک کند.

وی با اشاره به بارش بیش از هزار میلی متر باران در گیلان گفت : هم اکنون ساخت سدهای بزرگ و کوچک در گیلان برای جلوگیری از هدر رفتن این آبها در حال انجام است .

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست با قدردانی از تلاش های استاندار گیلان برای اجرای طرح یکپارچه سازی شالیزارها گفت : خوشبختانه اجرای این طرح در گیلان نسبت به مازندران از وضعیت بهتری برخودار است.

علی مراد اکبری گفت : در سفر دکتر روحانی به استان های مازندران و گیلان اجرای طرح تجهیز و یکپارچه سازی شالیزارها در 100 هزار هکتار در مدت 5 سال به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه 35 هزار هکتار از زمین های کشاورزی گیلان قابلیت اجرای طرح آبیاری تحت فشار دارد گفت : در 11 هزار هکتار از زمین های کشاورزی گیلان این طرح انجام شده است و برای اجرای آن در 24 هزار هکتار باقیمانده آمادگی لازم وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : وزارت جهاد کشاورزی اعتبار اجرای طرح آبیاری تحت فشار به وسعت سالانه 8 هزار هکتار از باغات گیلان را  اختصاص می دهد.

وی گفت : امسال 1300 میلیارد تومان از محل بودجه ی عمومی کشور و 500 میلیون دلار نیز از محل صندوق توسعه ی ملی به اجرای طرح آبیاری تحت فشار اختصاص پیدا کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان