Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو گفت: پیش فروش خودرو فقط با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می شود .

سید محمود نوابی عصر سه شنبه در سومین همایش اعطای گواهینامه استانی حمایت از حقوق مصرف کنندگان گیلان در رشت افزود: آئین نامه اجرائی مصرف کنندگان خودرو ناقص بود که اصلاح شد و در فروردین ماه ابلاغ شد.

وی گفت : هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت معدن و تجارت و به استناد ماده (10) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب 1386، اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون مذکور را در تاریخ 22 فروردین ماه سال جاری مصوب و در تاریخ 28 فروردین ماه ابلاغ کرد.

وی اظهار کرد: این آیین نامه الزامات مربوط به قراردادهای فروش و پیش فروش خودرو، تعیین نرخ خدمات و قطعات، ملزم نمودن عرضه کنندگان خودرو به تهیه نظام تشویق و تنبیه نمایندگیهای مجاز، لزوم ارایه خدمات سیار و طرح های امدادی در دوران ضمانت و ضابطه مند نمودن مراحل رسیدگی به شکایات در هیاتهای حل اختلاف را تبیین کرده و انتظار می رود با اجرای آن اشکالات قبلی به نحو قابل ملاحظه ای برطرف شود.

وی تصریح کرد: برخلاف آیین نامه قبلی که در روش پیش فروش ارقام متفاوتی از مشتریان دریافت می شد ، در آیین نامه جدید عرضه کنندگان خودرو اجازه ندارند ارقامی بیش از 50 درصد قیمت فروش نقدی محصول را دریافت کنند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: مردم می توانند شکایات خود را در زمینه های تخلفات اقتصادی با تماس با شماره سامانه 124 اطلاع دهند.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به معضل قاچاق کالا تصریح کرد: برخورد با قاچاق کالا یکی از الویت های اصلی امروز ماست.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی لزوم برخورد با قاچاق کالا افزود: باید همه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای برخورد با این پدیده در راستای حمایت از حقوق تولید کنندگان و مصرف کنندگان کمک کنیم.

وی با بیان اینکه بازار مصرف داخلی محدود است و بخشی از تولیدات ما بیش از مصرف ماست، اظهار کرد: امروز باید تولید ما به سمت مشتری محور و صادرات محور پیش برود.

نوابی با تاکید بر ضروت برگشت واحدهای تعطیل شده به چرخه تولید تصریح کرد: باید منابع مالی و سرمایه به واحدهایی تزریق شود که وقتی به چرخه تولید باز می گردند، تولیداتشان بازار دارد.

نوابی اضافه کرد: همچنین طرح هایی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند ، در الویت قرار دارند.

معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: اهتمام براینست که بدهی های غیرجاری و چک های برگشتی ملاک عمل در ارائه تسهیلات نباشد و سیستم بانکی نیز باید در این امر کمک کند.

گیلان دارای 16 انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان است که بیش از 12 هزار و 500 نفر عضو دارد.

در پایان این مراسم از چهار واحد تولیدی برتر استان در رعایت حقو ق مصرف کنندگان تجلیل شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان