Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه میانگین سنی جمعیت در استان گیلان ۳۴ سال و در کشور ۳۰ سال است که این نشان از بالا بودن سن استان دارد گفت: سیاهکل، املش، رودسر و لاهیجان با داشتن ۱۱ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال پیرترین شهرستان های گیلان هستند.

قاسم روحانی فر پیش از ظهر امروز در همایش روز ملی جمعیت که با حضور فرمانداران شهرستان های استان و مقامات استانی در سالن همایش استانداری گیلان برگزار شد با بیان اینکه در آمار کشوری نیز شاهد کاهش جمعیت هستیم اظهار داشت: بسیاری از پدیده ها و اتفاق های جمعیتی در برهه ای از زمان اتفاق می افتد و برای تغییر دادن این ساختار نیز نیازمند زمان است.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه از سال 55 لغایت 90 شاهد کاهش رشد جمعیت در کشور را بودیم و این روند در استان گیلان کاهش چشمگیری داشت اظهار کرد: کاهش رشد گیلان به نسبت کشور بیشتر است به طوری که از 2.5 درصد به 62 صدم درصد رسیده است.

روحانی فر گفت: هدف از برگزاری همایش روز ملی جمعیت بررسی مسائل جمعیتی استان از زاویه های مختلف و تبیین راهبردهای کلان در سیاست های اجرایی با بهره گیری از نظرات اندیشمندان و صاحب نظران است.

وی با بیان اینکه در دولت فعالیت های زیادی برای کاهش آمار طلاق صورت گرفته است خاطرنشان کرد: عواملی چون تأثیر ازدواج بر جوانان و تأمین زیرساخت های تشکیل خانواده همانند اشتغال، مسکن و کاهش پیامدهای ناشی از افزایش طلاق و پایداری بنیان خانواده از ملزومات افزایش جمعیت است.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه سازمان ثبت احوال دارای 3 مأموریت مهم است گفت: ثبت وقایع چهارگانه (ولادت، ازدواج، طلاق، وفات) اسناد هویتی و تابعیتی ایران و تولید و انتشار آمار انسانی و تحولات جمعیتی، شرح وظایف مهم در این سازمان است.

روحانی فر با اشاره به اینکه جمعیت داخل شهری 61 درصد و روستایی 39 درصد است تصریح کرد: شرایط اقتصادی افراد و حساسیت های فرهنگی موجود در جامعه در افزایش سن رشد، ناباروری و در نهایت کاهش فرزندآوری تأثیر زیادی دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه شهرستان های سیاهکل، املش، رودسر و لاهیجان با داشتن 11 درصد جمعیت بالای 60 سال جزو پیرترین شهرستان های استان هستند، مطرح کرد: میانگین سنی جمعیت در استان گیلان 34 سال و در کشور 30 سال است که این نشان از بالا بودن سن استان دارد.

وی با اشاره به اینکه 51 درصد از فوت های ثبت شده مربوط به بالای 75 سال است اظهار کرد: جمعیت مردان در داخل استان 5/49 درصد و جمیعت زنان 5/50 درصد است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان