Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مهم ترین وظیفه دانشگاه، طراحی برنامه راهبردی است، گفت: دانشگاه باید در مقابل مشکلات مقاوم و واکسینه شود و با آسیب شناسی از ابتدای مسیر از رکود جلوگیری کرد.

شاهرخ یوسف زاده چابک عصر امروز در جشنواره آموزشی شهید مطهری استان گیلان، که در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا(س) با حضور اساتید و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، اظهار داشت: نخستین آیات وحی با کلمه «إقرا» آغاز شد که در متن آن دانایی و دانش نهفته است.

وی با بیان اینکه هر روز در نمازهای پنجگانه کلمه «رب» به معنی  پرورش دهنده را بر زبان جاری می کنیم، تصریح کرد: همه مسلمین به کسانی که چنین صفتی دارند یعنی پرورش دهنده هستند، ارج می گذارند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه این جشنواره به نام استاد شهید مرتضی مطهری، برای قدردانی از مقام شامخ اساتید برگزار شده است، از تلاش های 30 سال گذشته اساتید در عرصه آموزش دانشگاه علوم پزشکی گیلان تقدیر کرد.

وی افزود: با این تلاش ها دانشگاه علوم پزشکی گیلان بزرگ و بزرگ تر شد، اما تمام سازمان هایی که بزرگ می شوند دچار آفت هایی می شوند که برای پیشگیری از آن باید برنامه ریزی های استراتژیک و راهبردی پیش بینی شود، در غیر این صورت در میان نوسانات کلان کشور دچار آسیب می شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: مهم ترین وظیفه دانشگاه، طراحی برنامه راهبردی است، چرا که باید در مقابل مشکلات مقاوم و واکسینه شود و با آسیب شناسی از ابتدای مسیر از رکود جلوگیری کرد.

یوسف زاده چابک گفت: در بحث تعالی دانشگاهی، حلقه ویژگی های شخصیتی افراد از عناصر تکنیکی و سیستم ها و امکانات آموزشی نیز بارزتر است و نقطه آسیب پذیری سیستم محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه در این راستا اصلی ترین وظیفه و رسالت دانشگاه رساندن انسان به تعالی است که باید با برنامه ریزی به این مهم دست یافت؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه مهم ترین سرمایه دستگاه اعضای هیئت علمی آن است، باید برای تک تک اساتید برنامه مدون داشته باشیم تا در مسیر تعالی خود و دانشگاه قدم بردارند.

وی خاطر نشان کرد: شاید بعضی از فعالیت برخی پزشکان گله مند باشند، اما دانشگاه نباید بگذارد که یک فرد فرهیخته به نیروی منفعل تبدیل شود، چراکه هزینه های زیادی از سوی دولت و بیت المال در جهت بالندگی او صرف شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه دانشجویان از اساتید خود درس اخلاق می گیرند، برخی از ویژگی های یک استاد را برشمرد و افزود: استاد باید حسن خلق و حسن رفتار داشته و دارای شخصیتی متعادل و قابل اعتماد باشد که در منابع دینی مان به خوبی تشریح شده است و مهم ترین ویژگی عضو هیئت علمی، تعالی جویی و میل به پیشرفت است که در تمام فعالیت هایش باید مشهود باشد.

یوسف زاده چابک با بیان اینکه انتقال تجربیات به دانشجویان باعث پیشرفت استاد نیز می شود، به نحوه تعامل اساتید با همکاران اشاره کرد و عنوان داشت: اساتید باید در جهت ارتقاء همکاران خود نیز بکوشند، چراکه تفکر دانشگاه یک حرکت هماهنگ است.

وی عنوان کرد: گروه های زیادی همچون پرستاری و کارکنان و کارشناسان در حوزه های مختلف، نقش ویژه ای در تعالی دانشگاه دارند که در این میان، نحوه تعامل اساتید با این اقشار نیز، نقش کلیدی در پیشرفت دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  با بیان اینکه مسئولیت پذیری از ویژگی های اساسی اساتید است و از یک جهت بزرگ ترین آفتی است که می تواند دانشگاه را تهدید کند، گفت: تا زمانی که تفکر تیمی نداشته باشیم و خود را جزء یک مجموعه ندانیم، مسلماً بزرگ شدن دانشگاه تهدید بزرگی برای دانشگاه است.

یوسف زاده چابک با تأکید بر اینکه از صفات دیگر استاد، نقشی است که در جامعه دارد، خاطر نشان کرد: اگر آن رفتاری که خارج از دانشگاه داریم یعنی همانقدر که دغدغه برای فعالیت های خصوصی داریم در بیرون برای حوزه های مختلف پژوهش و آموزش و درمان دغدغه مند نباشیم، این نوعی کم فروشی است و به جای اینکه انرژیمان را صرف مهار یکدیگر کنیم، باید به یکدیگر قدرت دهیم و با هم افزایی دانشگاه متعالی خواهیم داشت.

در این مراسم از اساتید برجسته استان گیلان در حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی تقدیر به عمل آمد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان