Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه کسری ۸ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان قدرت برنامه ریزی را از این دانشگاه گرفته است, گفت: هنوز بهبود مالی در دانشگاه حاصل نشده است که امیدواریم این مسئله حل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت, شاهرخ یوسف زاده چابک ظهر امروز در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی که با حضور استاندار گیلان و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی برگزار شد, اظهار داشت: این جلسه یکی از مهم ترین اهداف کارکنان نظام است که امنیت و آرامش را برای مردم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این شورا به مدت طولانی به تعلیق درآمده بود, افزود: برگزاری شورای سلامت در روند و حرکت فعالیت های استانی ضروری است و اگر سلامت نباشد سایر فعالیت ها تحت شعاع آن قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه حرکت کلی سیستم سلامت باید راهبردی باشد, افزود: سلامت معادل درمان نیست و معنایی وسیع تر از آن دارد و هنگامی که به سلامت فکر می کنیم باید زمینه ها و عوامل بروز بیماری شناسایی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه باید زمینه ها و عوامل بروز بیماری را شناسایی کنیم, تصریح کرد: یکی از اهداف حوزه سلامت این است که بعد از درمان این اطمینان حاصل شود که بیماری مجددا رخ ندهد.

یوسف زاده چابک با اشاره به اینکه باید بیماری های غیرواگیردار نظیر دیابت, فشار خون و بیماری های مربوط به کهنسالان و جوانان مد نظر قرار گیرد, اظهار کرد: یکی از مهم ترین مسائل، توجه به نحوه تغذیه, نوع غذا و سبک زندگی است.

وی با بیان اینکه شاید به راحتی نتوانیم ذائقه مردم را تغییر دهیم, مطرح کرد: با نظارت بیشتر در قنادی ها و سایر توزیع کنندگان مواد غذایی میزان اسید چرب و قند استفاده شده را می توانیم، کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز بر نظارت بیشتر بر مواد غذایی وارداتی تاکید کرد و گفت: باید عرضه سیگار و دخانیات از طریق افزایش مالیات مشکل شود تا کسی که می خواهد به خود آسیب بیشتری برساند هزینه بیشتری نیز پرداخت کند.

یوسف زاده چابک ترسیم اجرای مدیریت سلامت همگانی را مأموریت دانشگاه علوم پزشکی خواند و گفت: دانشگاه علوم پزشکی در حال تدوین راهبرد دانشگاه است و در 2 الی 3 سال اخیر دچار روزمرگی شده بود که درپرداخت حقوق کارکنان دچار مشکل بود.

وی از کسری 8 میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد وگفت: این کسری باعث شد قدرت برنامه ریزی گرفته شود و هنوز نیز اتفاقی رخ نداده و بهبود مالی حاصل نشده است که با رایزنی امیدواریم آن مسئله حل شود.

یوسف زاده چابک با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی متولی امر سلامت است, تصریح کرد: باید برنامه شاخصی تدوین کنیم و برنامه را در اوایل تابستان ارائه می دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در تلاش هستیم از ظرفیت بخش خصوصی برای ارزیابی وضعیت سلامت کارکنان دولت استفاده کنیم, مطرح کرد: تجربه به ما نشان داده حدود 20 درصد از کارکنان دولت به زمینه دیابت خود اطلاع ندارند و حدود 15 درصد از کارکنان دولت از مبتلا بودن خود به فشارخون مطلع نیستند.

یوسف زاده چابک از راه اندازی کیوسک سلامت با مشارکت شهرداری در رشت خبر داد و گفت: می توانیم با راه اندازی کیوسک سلامت در نواحی پر رفت وآمد خدمات اولیه پزشکی را به مردم ارائه دهیم.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان بعد از استان تهران و البرز بزرگ ترین تولید کننده دارویی کشور است, خاطرنشان کرد: از لحاظ تولید دارو جزو استان های تراز اول کشور هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان