Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در گردهمایی بزرگ علماء، روحانیون و طلاب گیلان با تشریح دستاوردهای دولت در بخش های مختلف زیربنایی و اقتصاد مقاومتی از علما و روحانیون خواست تا با انتقال این خدمات به مردم با  هجمه های  تبلیغاتی دشمنان انقلاب مقابله کنند.

دکتر محمدعلی نجفی در این نشست که در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و ائمه جمعه و جماعات استان در مصلی امام خمینی (ره) رشت برگزار شد گفت : ماه رمضان ماه نزول قرآن و ماه خودسازی است و انشاء ا... خداوند توفیق دهد تا از فرصت این ماه مبارک و شب های قدر آن بهره گیریم.

وی آیت ا... قربانی را پدر معنوی استان دانست و افزود : نماینده ولی فقیه در استان همواره کمک رسان و یار و یاور مسئولین و مدیران استان هستند.

استاندار گیلان با تشریح دستاوردهای دولت در بخش های مختلف زیربنایی و اقتصاد مقاومتی از علما و روحانیون خواست تا با انتقال این خدمات به مردم با  هجمه های  تبلیغاتی دشمنان انقلاب که قصد ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی را دارند مقابله  کنند.

دکتر نجفی با اشاره به اظهار رضایت رهبر انقلاب از روند عملکرد دولت در اقتصاد مقاومتی در سخنرانی مراسم سالگرد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه به بحث اقتصاد مقاومتی به طور کلان پرداخته است و در راستای تاکیدات دولت در گیلان در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است.

استاندار گیلان با اشاره به مزین شدن  امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار داشت : حسب حکم رئیس جمهور، معاون اول ایشان به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور منصوب و در پی آن استانداران نیز به عنوان فرمانده این ستاد در استانها مشغول به فعالیت هستند .

وی بر لزوم بهره گیری از فرصت ها در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و افزود : بخشی از  اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه های فشار و متعاقب آن تلاش برای کنترل و بی اثر کردن آن است.

وی در ادامه با اشاره دشمنی کشورهای متخاصم جهت ضربه زدن به  اقتصاد اظهار داشت : دکتر روحانی طی دستوری دولت را مکلف کرد تا اقتصاد ملی را در مقابل چالش ها و تهدیدها مقاوم شود .

نماینده عالی دولت در گیلان به 5 اصل اساسی در دستورالعمل اقتصاد مقاومتی اشاره و بر ضرورت مردمی کردن اقتصاد تأکید کرد و افزود : باید از فرصت و توانمندی ها در بخش های مختلف مالی، اقتصادی، انسانی و تمامی منابعی که در طی سالیان متمادی در استان فراهم گردیده بهره گیریم.

استاندار گیلان با تاکید بر استفاده از فرصت های دانش بنیان در استان، خاطرنشان کرد: ایجاد یک هزار شرکت دانش بنیان در گیلان پیش بینی شده و این امر با عملکرد مثبت استان امکان پذیر است.

نماینده عالی دولت در گیلان ضرورت بهره گیری از تولیدات داخلی را از جمله دستورالعمل های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود : باید شرایطی را فراهم کنیم تا از فرصت ها، امکانات و تولیدات داخل کشور و استان در بخش های مختلف به نحو مطلوب بهره و در رفع مشکلات آن کوشا باشیم.

استاندار گیلان حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات را از دیگر موارد تاکید شده در اقتصاد مقاومتی دانست و افزود : برای نخستین بار در طول انقلاب در سال گذشته میزان صادرات نسبت به واردات افزایش یافته اما هنوز کافی نیست.

وی اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درون زا و برون نگر عنوان کرد و بر ضرورت بهره گیری از  فرصت های صادراتی تاکید کرد و افزود :  گیلان از فرصت صارداتی مناسبی به کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه برخوردار است که باید بهره گیریم.

دکتر نجفی اظهار داشت : شهرستان آستارا به منظور صادرات محصولات گیلان به روسیه فعال است و افراد زیادی در بخش صادرات کالا مشغول فعالیت هستند.

وی بر ضرورت فعاتر شدن بندرانزلی در این بخش تأکید کرد و افزود : بخشی از اشتغال استان از طریق صادرات کالا ایجاد شود.

نماینده عالی دولت در گیلان منطقه آزاد انزلی را فرصتی برای استان دانست و افزود : در 2 ماه گذشته 400 میلیارد تومان  در بخش عمرانی و سرمایه ای در این منطقه  به منظور تقویت صادرات سرمایه گذاری شده است.

دکتر نجفی با بیان اینکه تولید مرغ در استان به میزان 2 و نیم برابر نیاز گیلان می باشد افزود : باید باقیمانده تولیدات مرغ را به دیگر استان های نیازمند در این بخش و سایر کشورها صادر کنیم.

استاندار گیلان تقویت فرهنگ جهادی را از دیگر موارد تأکید شده در اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود : رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات اخیر شان بار دیگر به این اصل مهم اشاره فرمودند.

استاندار گیلان با اشاره به آسیب دیدن صنایع جانبی کشاورزی همانند پرورش ابریشم اظهار داشت : در گذشته کشاورزان عزیزمان در کنار تولید محصولات شالیکاری، باغی و زراعی محصولاتی نیز ابریشم را پرورش می دادند که نیازمند فرهنگ سازی در این بخش هستیم.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه دولت اقتصاد مقاومتی را در برنامه ششم توسعه و افق چشم انداز به طور کلان برنامه ریزی کرده است، خاطرنشان کرد: گیلان در تولید برنج و چای با کمبود زمین مواجه است، ضمن اینکه سال های گذشته به صنایع جانبی آسیب وارد شده است.

وی بر فرهنگ سازی استفاده بهینه از زمین و صنایع جانبی تأکید کرد و یادآور شد: تجهیز و نوسازی شالیزارها از جمله اقدام هایی است که در استان آغاز کردیم.

استاندار گیلان از تجهیز و نوسازی 10 هزار هکتار اراضی در سال جاری در استان خبر داد و اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان، سهمیه تجهیز و نوسازی 50 هزار هکتار اراضی را دریافت کردیم و این امر در مدت پنج سال انجام می شود.

استاندار گیلان همچنین بر لزوم کاهش هزینه کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی تأکید و معرفی گیلان و مازندران را به عنوان استانهای برنج خیز را فرصت برشمرد و افزود : دولت خوکفایی این محصول را در دستور کار دارد.

دکتر نجفی با یادآوری مشکلات در بخش چای و آسیب دیدن  این محصول در سال های گذشته اظهار داشت : باتوجه به اقدامات خوب صورت گرفته در طی 2 سال گذشته ،  3 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت این محصول مجدداً احیاء شد.

وی احیاء سطح زیر کشت محصول چای را اقتصاد مقاومتی دانست و به افزایش قیمت چای طی 2 سال گذشته اشاره کرد و افزود : سال گذشته تنها سالی بود که تمام چای تولید داخلی کارخانجات به فروش رفت.

دکتر نجفی با اشاره به کاهش تورم و مصوبه دولت درخصوص افزایش 10 درصدی قیمت عمده محصولات خرید تضمینی اظهار داشت : با تلاش های صورت گرفته دولت 2 درصد بیشتر از شاخص تورم را برای چای در نظر گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش 50 درصدی قیمت چای در 2 سال گذشته افزود : سال گذشته قیمت این محصول نیز 18 درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ما برای افزایش قیمت چای بسیار بالاتر از این مبلغ بود افزود : دولت مصرف کننده را هم در این خصوص در نظر گرفت.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش آبزی پروری و پرورش نوین ماهی در قفس اظهار داشت : متأسفانه در سالیان متمادی از این فرصت بی بهره بودیم و در سال جاری تولید 12 هزار تن را در برنامه داریم.

دکتر نجفی با یادآوری صادرات 300 تن خاویار که عمدتاً از گیلان بود اظهار داشت : متأسفانه این رقم به 2 تن تقلیل یافته است.

استاندار گیلان گفت : به دنبال احیاء تولید ماهیان خاویاری در گیلان هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در آغاز کار دولت متأسفانه از 3600 واحد کارگاهی و شرکت تولیدی بیش از 1100 واحد غیر فعال و نیمه فعال بود افزود : خوشبختانه با تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که به ابتکار گیلان در سراسر کشور برگزار گردید توانستیم 36 درصد از مشکلات در این بخش را حل کنیم.

وی با بیان اینکه با اقتصاد مقاومتی بسیاری از شرکت های نیمه فعال را به چرخه تولید بر می گردانیم افزود : در پایان سال 91 نرخ بیکاری استان 15.5 درصد بوده که این رقم در پایان سال 94 به 11 درصد تقلیل و از جایگاه دومین استان بیکار کشور به بیستمین استان بیکار بهبود یافته ایم اما این به معنای حل کامل مشکلات بخش اشتغال استان نیست.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ارتقاء شاخص های استان اظهار داشت : در بخش گاز رسانی طی 3 سال اخیر به بالای 90 درصد افزایش یافته است و به اذعان وزیر نفت و مدیر عامل گاز استان گیلان در این بخش جزو بهترین استان ها شناخته شدیم.

وی با اشاره به ارتقاء شاخص آبرسانی از 62 درصد به 73 درصد اظهار داشت : آسفالت راه روستایی در طی این مدت از 44 درصد به 50 درصد افزایش یافته است.

دکتر نجفی با بیان اینکه در بخش مخابرات رتبه گیلان از 29 کشوری به رتبه ششم بهبود یافته است افزود : در بحث دولت الکترونیک نیز از رتبه 29 به رتبه 11 دست یافته ایم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان