Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : استاندار صبح امروز در بازدید از کارخانجات و باغات چای فومن افزایش قیمت برگ سبز چای در 3 سال اخیر را نزدیک به 100 درصد عنوان کرد گفت : دولت با تدابیر اتخاذ شده صنعت چای را از نابودی نجات داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه امروز ضمن بازدید از باغات و کارخانجات چای فومن خواستیم خدا قوتی به تولید کنندگان، باغداران و همه ی دست اندرکاران دولت در سازمان چای بگوییم افزود : سازمان چای 41 هزار و 300 تن برگ سبز تا کنون خریداری کرده است که بیش از  70 درصد آن درجه یک است.

نماینده عالی دولت در گیلان خرید برگ سبز چای از منابع دریافتی از کارخانه داران و نیز منابع داخلی سازمان چای را اقدام مثبت  دیگر در استان دانست و افزود : علیرغم اینکه بودجه در هفته های اخیر ابلاغ شداما سازما ن چای زودتر از موعد اقدام به پرداخت بهای  برگ سبز کرده است.

وی با اشاره به اینکه حدود  2 ماه گذشته  شورای اقتصاد همانند سال های گذشته نرخ افزایش قیمت چای به صورت درجه یک و دو مصوب کرد، گفت : مقرر شد قیمت بیشتر محصولات کشاورزی براساس میزان تورم امسال افزایش پیدا کند که تورم امسال به زیر 10 درصد می رسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه با تلاش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی، استانداری و سازمان چای بنای ما براساس افزایش نسبی قیمت براساس میزان هزینه های صورت گرفته باشد افزود : بر این اساس شورای اقتصاد  جزئیات روز گذشته قیمت خرید را اعلام کرد.

وی افزود : طبق این مصوبه قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک با افزایش 12 درصد به قیمت حدود 2 هزار و 440 تومان و درجه 2 با افزایش 13 درصد به  هزار و 367 تومان افزایش یافته است.

وی گفت : انجام پرداخت همزمان با تحویل چای توسط باغداران نیز از دیگر اقدامات موثر دولت بوده است که منجر به رقابتی شدن قیمت نیز شده است و برخی کارخانه جات تا هزار تومان بیشتر از قیمت مصوب چای درجه یک بهاره را خریداری کردند .

استاندار گیلان افزایش قیمت برگ سبز چای در 3 سال اخیر دولت تدبیر و امید را نزدیک به 100 درصد عنوان کرد و افزود : این امر انگیزه ای برای کشاورز باغدار در جهت تقویت تولید و نیز کیفیت این محصول ایجاد کرده است.

وی خاطر نشان کرد : پایین آمدن قیمت چای داخلی باعث شده بود نگاه تحقیر آمیزی به این محصول داشته باشند که خوشبختانه هم کیفیت بالا رفت و هم قیمت آن به نرخ جهانی نزدیک شده است.

دکتر نجفی افزود : با اشاره به اینکه سال گذشته در گیلان بیش از 3 هزار هکتار افزایش سطح زیر کشت چای داشتیم گفت : دولت تدبیر و امید در مدت 3 سال با تدابیر اتخاذ شده صنعت چای را از نابودی نجات داد و مصمم به حل مشکلات باقیمانده است.

وی گفت : 10 تا 12 هزار هکتار از مزارع چای مخروبه  به محصولات دیگر تبدیل  شده بود که اکنون در حال برگشت به کشت محصول چای است.

وی یکی از ابتکارات دولت تدبیر و امید برای افزایش امید چایکاران  را پرداخت 11.5 میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد 4درصد  برای هزینه های جاری چایکاران و کارخانه داران از محل صندوق توسعه چای عنوان و خاطر نشان کرد : این امر به منظور خود اکتفایی باغدار، تولید کننده و کارخانه دار در ایام برداشت چای است.

وی افزود : امسال همچنین دولت و وزارت جهاد کشاورزی اهتمام ویژه ای در آبیاری تحت فشار محصولات باغی و زراعی دارند که قطعاً منجر به رشد خوب محصولات خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد : سهمیه ای که امسال توانستیم در بخش آبیاری تحت فشار برای استان بگیریم در حدود 24 تا 25 هزار هکتار است که بخشی برای چای و بخشی برای سایر محصولات است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان