Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از خرید 450 تن پیله ابریشم در کشور خبر داد و گفت: انتظار می رود در گیلان بیش از 400 تن پیله ابریشم تولید شود.

علی اصغر داداش پور با اشاره به پایان توزیع جعبه تخم نوغان، اظهار کرد: در کشور تاکنون 450 تن پیله ابریشم به صورت توافقی خریداری شده است.

وی با بیان اینکه پیله ابریشم توسط بخش غیردولتی با قیمت هر کیلو 21 هزار تومان خریداری شده است، تصریح کرد: این قیمت بالاتر از نرخ تضمینی تعیین شده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از اضافه شدن 11 استان به امر پرورش کرم ابریشم و تولید این محصول در سال جاری خبر داد و گفت: امسال 27 استان کشور در امر نوغانداری فعالیت دارند.

وی نوغانداری را مکمل کشاورزی دانست و یادآور شد: امیدواریم با توزیع نهال توت بتوانیم فرهنگ پرورش کرم ابریشم و نوغانداری را گسترش دهیم.

داداش پور گیلان را از استان های مهم در امر نوغانداری دانست و ادامه داد: گیلان یکی از قطب های مهم صنعت نوغانداری در کشور بوده و 50 درصد فعالیت نوغانداری در این استان انجام می شود.

وی مرکز توسعه نوغانداری کشور را متولی نوغانداری عنوان کرد و گفت: این مرکز از سال 93 با رویکرد مشارکتی تمام دستگاه های اجرایی به ویژه با بخش غیردولتی برای تولید نهاده های کشاورزی از جمله نهال توت ایجاد شده است.

این مسؤول حمایت از صنعت نوغانداری به عنوان یک شغل مکمل با نگاه به کشاورزی را از اهداف مرکز مذکور ذکر کرد و یادآور شد: اشتغالزایی در صنعت نوغانداری از اهداف مهم است.

وی گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و غربی را از جمله استان های فعال در امر نوغانداری کشور بیان کرد.

داداش پور با ابراز امیدواری از افزایش تولید پیله ابریشم در گیلان به عنوان قطب صنعت نوغانداری در کشور، متذکر شد: با توجه به آغاز فعالیت پرورش کرم ابریشم در گیلان، انتظار می رود در این استان 400 تن پیله ابریشم تولید شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان