Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه فعالیت های ترویجی در این استان انجام می شود، گفت: 400 نفر از فارغ التحصیلان کشاورزی را استخدام کردیم.

علیرضا شعبان نژاد امروز پیش از خطبه های نماز جمعه این شهر گزارشی از روند فعالیت کشت و کار کشاورزی در استان را ارائه کرد.

وی با بیان اینکه گیلان یک میلیون و 400 هزار هکتار مساحت دارد، اظهار کرد: 430 هزار هکتار اراضی کشاورزی و 560 هزار هکتار جنگل در گیلان وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اراضی کشاورزی این استان را 87 درصد عنوان کرد و گفت: 2 میلیون و 800 هزار تن سالانه محصولات کشاورزی توسط 300 هزار بهره بردار در گیلان تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه سالانه 700 هزار تن برنج سفید معادل 35 درصد برنج کشور در گیلان تولید می شود، گفت: همچنین 93 درصد چای کشور در گیلان تولید می شود.

شعبان نژاد محصولات تولیدی گیلان را راهبردی دانست و خاطرنشان کرد: گیلان می تواند نقش ویژه ای در اقتصاد کشور ایفا کند.

وی یکی از مؤلفه های اقتصاد مقاومتی را کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: 97 درصد از تولید محصولات کشاورزی گیلان توسط بخش خصوصی انجام می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان مصوب شد 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری در مدت پنج سال تجهیز و نوسازی شود.

وی با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته تاکنون 10 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شده است، متذکر شد: امسال 30 کیلومتر از انهار کشاورزی گیلان بتنی شده است.

شعبان نژاد از کشت کلزا در 650 هکتار از اراضی کشاورزی گیلان در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته 70 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین آلات کشاورزی به کشاورزان اختصاص داده شد و امسال آمادگی پرداخت 100 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ادوات کشاورزی در گیلان را داریم.

این مسؤول به راه اندازی 13 گشت حفاظت از اراضی شالیزاری برای جلوگیری از تغییر کاربری در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: 88 درصد از شالیزارها زیر پوشش این گشت ها هستند.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی حساسیت ویژه ای در زندگی مردم گیلان دارد، افزود: از سال گذشته برداشت از جنگل ممنوع شده است.

شعبان نژاد درباره کشت صنوبر در گیلان بیان کرد: 60 هزار هکتار از اراضی گیلان به زارعت صنوبر اختصاص داده شده است.

وی احیای 3 هزار و 500 هکتار باغ های چای گیلان را از دیگر اقدام ها برشمرد و تصریح کرد: فعالیت های ترویجی در گیلان انجام می شود و 400 نفر از فارغ التحصیلان کشاورزی را استخدام کردیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان متذکر شد: امسال تجهیز و نوسازی شالیزارهای گیلان در دستور کار است و موجب اشتغالزایی 2 هزار نفر می شود.

به گفته وی، در مدت سه سال 24 هزار هکتار از اراضی گیلان با اعتبار 200 میلیارد تومان زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان