Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

خبر اختصاصی گیلانیان : حضرت آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت در دیدار مدیر کل، معاونین، رؤسای ادارات و جمعی از پرسنل اداره کل راه ترابری استان گفت: در همه کارها به ویژه مسئله راه و حمل و نقل و مسایل مربوط به چند نکته باید توجه شود

به گزارش خبرنگار گیلانیان وی گفت: مورد مهمی که ضرورت دارد به آن توجه ویژه شود این است که نقشه و برنامه کار باید کلان دیده شود نه اینکه یک راهی را شروع شود و هنوز تمام نشده نادیده گرفته شود و برنامه دیگری تنظیم شود که زحمت گذشته حذف شود و مورد استفاده قرار نمی گیرد و راه دیگری در نزدیکی پروژه اولی و قرینه او ساخته شود. نباید دو باره کاری شود.

وی ادامه داد: نکته دومی که در این امور لازم و ضروری است این است که کار ها درست و فنی و اقتصادی انجام شود گاهی با افرادی قراردادهائی بسته می شود، بگونه ای راه ، پل ، خانه و امثال اینها را می سازند که با یک سیلی، طوفانی، زلزله ای، با یک حادثه ای از بین می رود، خسارات جانی و مالی برای مردم فراهم می شود.

نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت گفت: اسلام می خواهد هر کاری را که مردم انجام می دهند باید از نوع خوب و مستحکم و مفید باشد وی گفت: الان بعضی از صنایع ما که به خارج می رود، می گویند اینها استاندارد نیستند و گاهی هم برگشت می دهند. این بخاطر برنامه ریزی های ضعیف سازندگان ابنیه و راه ها و مستحدثات است که برای اینکه چند شاهی بیشتر گیرشان بیاید این کارهای منفعت طلبانه را انجام می دهند و همین ابنیه ها در یک حادثه غیر مترقبه جزئی به خاطر منفعت طلبی بعضی ها خراب می شود .

وی با اشاره داستان فوت ابراهیم، پسر هیجده ماهه پیامبر گرامی اسلام(ص) و خاکسپاری آن و اقدام پیغمبر با دستانش برای هموار کردن قبر و اعتراض اصحاب به عمل پیغمبر که این چیکاری هست شما انجام می دهید؟ متوفی دفن شد، روی قبر خاک ریخته شد، حالا کمی ناهموار باشد، چه اشکالی دارد؟ و پاسخ پیغمبر به اصحاب که

"خداوند آن بنده ای را دوست دارد که کاری را انجام می دهد، آن را محکم و درست انجام بدهد" ؛ گفت: شما مسئول هستید و باید مراقب باشید و قدرتمندانه در مقابل این کارهای زیان آور بایستید. درست است که بعضی واسطه می شوند که فلانی حاضر است کمک ها خیریه بکنند تا شما عیب شان را بپوشانید. کما اینکه همین واسطه را هم در مورد یک ساختمانی پیش ما هم فرستادند، ولی شما بعنوان مسئول باید با صلابت در مقابل این نوع کارها بایستید.

وی سپس با استناد به نامه منشور مملکتداری امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه گفت: امیر (ع) فرمود اگر کسی کار خلاف کرد، داغ خلاف را بر پیشانیش بزنید، بگذارید مردم بدانند این آدم خلافکار است . اگر چه امروز می گویند احکام الهی در ملأ عام نباید اجرا بشود ولی اسلام می گوید باید در ملأ عام اجرا بشود. چرا؟ برای اینکه آدم خلافکار شناخته بشود. اگر در جای مخفی یا زندان تنبیه بشود، مردم نمی فهمند و چه بسا بگویند این یک سوءتفاهم بوده که الحمدالله برطرف شده است. واقعیت برای مردم آشکار نمی شود، ماهیت افراد خلافکار برای مردم آشکار نمی شود.

امام جمعه رشت گفت: نکته سومی که خیلی مهم است و در گیلان ما شاهد آن هستیم و رعایت نمی شود ایت که پروژه ها در مهلت تعیین شده اجرا نمی شود و سال ها طول می کشد.من هر وقت از بلوار مدرس که عبور می کنم و چشمم به برج نیمه کاره آب می افتد غصه من زیاد می شود. بیست و دو سال است این برج را نیمه کاره رها کرده اند، حالا اگر بخواهند این را تمام بکنند، چقدر می تواند دوام داشته باشد؟ و این پول ها همینطور در این جا معطل مانده است، زیانش به گردن کیست؟

وی در ادامه با اشاره به کنار گذر انزلی گفت: من سال اولی که به عنوان نماینده ولی فقیه به رشت آمدم این مسئله به من گزارش شد، رفتم بازدید کردم. الآن یازده سال از بازدید من می گذرد ، حتما این پروژه چند سال قبل معطل بود که با توجه به زمان آغاز آن تصور می کنم باید پانزده، شانزده سال از معطل ماندن آن بگذرد !

وی افزود: مگر این استان بزرگتر ندارد!؟ مگر یک مجمع تشخیصی وجود ندارد که از این پروژه بازدید کند و حرف آخر را بزند؟ یکی می گوید: به محیط زیست لطمه وارد می کند! یکی می گوید اگر در داخل شهر یا جای دیگر اجرا شود، ترافیک زیاد می شود، این بالاخره یک راه حلی دارد دیگر، یک کار اینچنینی نباید پانزده سال طول بکشد!

وی گفت: آقایان نمایندگان در ایام انتخابات هر جا جلسه ای برگزار می شود حضور پیدا می کنند تا مردم اینها را ببینند! آقا ! برای مردم کار انجام بدهید. این کار و نیاز جامعه هست ؟

حضرت آیت الله قربانی گفت: مسئله آخر این است که استان های دیگر مثل ما نیستند. تبریز بالاخره با زور و منطق به موقع بودجه اش را به موقع دریافت می کند؛ شیراز با شعر و لطافت به مرادش می رسد، اصفهان با زیرکی و ظرافت اعتباراتش را می گیرد و پروژه هایشان را اجرا می کنند، چرا مردم گیلان خجول، با فضیلت، با حیاء و با شرف از گرفتن حق خود محروم هستند ؟! وی ادامه داد: روایتی از امیرالمؤمنین علی(ع) است که فرمود: کسی سماجت کند، دنبال کارش را بگیرد تا به حقش برسد، مستوجب سرزنش نیست، باید او را تشویق کرد، اما کسی که حق ندارد و می خواهد حق دیگران را ضایع کند آن آدم مستحق سرزنش است.

وی سپس گفت: ما گیلانی ها زیاد خجول هستیم، زیاد با حیاء هستیم، حتی از گرفتن حق خودمان هم کوتاهی می کنیم، نمایندگان ما، مسئولان ما باید در گرفتن حق ما جسور باشند . چطور اصفهان و جاهای دیگر بودجه را می گیرند، همه جا را آباد می کنند ولی گیلان نمی تواند حق خودش را بگیرید ؟!

نماینده ولی فقیه در استان گفت: انتخابات نزدیک است، امیدواریم مردم به اسم ها اکتفاء نکنند، مردم به ظاهرها اکتفاء نکنند، دنبال کسی بروند کاردان باشد، در گرفتن حق مردم جسور باشد فقط خودش و خانواده اش را نبیند.

آیت الله قربانی افزود :

بعضی از نمایندگان دامادشان را بخشدار می کنند، برادرشان را رئیس فلان جا می کنند، فرزندشان را رئیس بهمان جا می کنند، فقط در فکر این هستند که خانواده خودشان را جا بزنند ! بابا ! این مسئولیت ها مال توده هم مردم هست ! باید برای توده مردم تلاش بکنیم ! روی همین اصل ما باید در انتخابات افرادی را انتخاب بکنیم که فقط خودش را بببیند، دیگران را بر خودشان مقدم کند و بتواند حقوق حقه مردم را بگیرند و بر آبادانی این استان زرخیز و مستعد بیفزایند.

ان شاءالله در ایام انتخابات این مسئله را هم مدنظر داشته باشیم و نگوئیم این فامیل من است و بهمان من است. بلکه بگردیم آدم هائی را که خدمتگزار جامعه هستند انتخاب کنیم و فقط به ظاهر الصلاحی آن ها توجه نکنیم.

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان