Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به فعالیت ۸۸ کارگاه صنایع دستی در استان از صادرات ۱۵ هزار یورویی محصولات صنایع دستی به کشورهای اروپایی خبر داد.

رضا علیزاده در حاشیه صادارت صنایع دستی سفالی که ظهر شنبه در شهرستان صومعه سرا  انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مواردی که نقش بسزایی در اقتصاد استان ایفا می کند صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه گیلان دارای ۲۰ هنرمند صنایع دستی است، افزود: خوشبختانه فضای بسیاری مناسبی در زمینه تولید صنایع دستی در سطح استان وجود دارد.

صادرات ۱۵ هزار یورویی ۱۷ هزار محصول صنایع دستی به اروپا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: در کنار تولید صنایع دستی نباید از بازاریابی و صادرات محصولات به بازارهای هدف داخلی و خارجی غافل شویم.

وی یکی از اولویت های اصلی این سازمان را عرضه محصولات صنایع دستی استان در بازار های جهانی دانست و گفت: در همین راستا امروز همزمان با دومین روز از هفته صنایع دستی شاهد صادرات ۱۷ هزار از انواع محصولات صنایع دستی به ارزش ۱۵ هزار یورو به کشورهای اروپایی هستیم.

علیزاده این موضوع را نوید بخش تحقق شعار سال ۹۵ «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی سازمان میراث فرهنگی استان دانست و تصریح کرد: تلاش داریم تا اقتصاد مقاومتی را با صادرات غیرنفتی توأم کرده و در این میان صنایع دستی یکی از حوزه هایی است که می تواند ارز آوری مناسبی برای کشور و استان انجام دهد.

وی با بیان اینکه لایه های مختلف اجتماعی درگیر بحث صنایع دستی در سطح جامعه است، اظهار کرد: این حوزه مشاغل خانگی، خانواده های بدسرپرست و بی سرپرست و کارگاه های تولیدی را شامل نیز می شود.

افزایش دو برابر کارگاه های تولید صنایع دستی در گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یکی از اولویت های این سازمان را حرکت  مشاغل خانگی به سمت کارگاه محوری اعلام و خاطرنشان کرد: در سال های گذشته استان دارای ۴۴ کارگاه صنایع دستی بوده که این تعداد امروز به ۸۸ کارگاه فعال رسیده است.

 به گفته این مسئول افزایش کارگاه های صنایع دستی نشان دهنده تحقق اهداف سازمان میراث فرهنگی در استان است و امیدواریم به گونه ای عمل شود که بخشی از اشتغال استان از حوزه صنایع دستی تأمین شود.

احیای صنایع دستی فراموش شده هدف مهم سازمان

علیزاده در ادامه آموزش و ترویج صنایع دستی را یکی از مسائلی دانست که می تواند کمک شایانی به این حوزه داشته باشد که این آموزش ها در دو سطح برگزار می شود.

وی آموزش های آکادمیک و انتقال تجارب پیشکسوتان این عرصه که سابقه دیرینه در بحث صنایع دستی داشته را از جمله این آموزش ها و روش های ترویج صنایع دستی بیان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه احیای صنایع دستی فراموش شده و یا در حال فراموشی یکی از اهداف مهم این سازمان  است گفت: این موضوع به ما کمک می کند که صنایع دستی فاخر استان برای همیشه پایدار بماند.

وی با اشاره به اینکه دولت در بخش صنایع دستی در چند سال اخیر اعتبارات مناسبی اختصاص داده است، افزود: خوشبختانه این توجه ویژه دولت به سازمان کمک کرده که زمینه های لازم برای ورود جوانان به حوزه تولید صنایع دستی را فراهم و کسب و کار را از بستر صنایع دستی آغاز کنیم.

علیزاده پرداخت تسهیلات با سود پایین را یکی از نیازهای صنایع دستی دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به امضاء تفاهم نامه با «صندوق کارآفرین امید» این موضوع در حال پیگیری بوده و انتظار می رود تسهیلات مناسبی هم در قالب مشاغل خانگی و هم درقالب طرح های پشتیبان به هنرمندان صنایع دستی اعطا شود.

وی در ادامه به برنامه های هفته صنایع دستی اشاره و برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، افتتاح پنج کارگاه صنایع دستی، صادارت محصولات صنایع دستی به اروپا، نشست های تخصصی و آکادمیک و رونمایی از چندین دستگاه فرآوری مواد اولیه در زمینه تسریع و آسان تر کردن تولید صنایع دستی را از جمله برنامه های این هفته سازمان در استان اعلام کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان