Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از زراعت چوب در 60 هزار هکتار از اراضی با کاشت درخت صنوبر در نقاط مختلف این استان خبر داد.

علیرضا شعبان نژاد عصر امروز در جریان بازدید از اراضی کشاورزی این شهرستان با اشاره به مساحت یک میلیون و 400 هزار هکتاری گیلان اظهار کرد: 430 هزار هکتار زمین های زراعی و باغی در استان وجود دارد.

وی به وجود 560 هزار هکتار جنگل و 255 هزار هکتار مرتع در گیلان اشاره کرد و افزود: 87 درصد از اراضی استان در حوزه کشاورزی است و توسط این حوزه مدیریت می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کمتر از یک درصد از مساحت کشور در استان واقع شده است، تصریح کرد: در محدوده بسیار کم مذکور با تلاش 330 هزار کشاورز سالانه 2 میلیون و 800 هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود.

شعبان نژاد از تولید سه درصد محصولات کشاورزی کشور در گیلان خبر داد و بیان کرد: گیلان جزو معدود استان های دارای زمین با مالکیت خرد است و این امر مدیریت در حوزه کشاورزی را با مشکل مواجه می کند.

وی به برنامه ریزی برای تولید در پهنه کم کشاورزی و ایجاد زندگی آبرومندانه و راحت برای کشاورزان در گیلان اشاره کرد و گفت: گیلان به دلیل گردشگرپذیری همیشه آماج تغییر کاربری ها است و وسوسه های بسیاری برای فروش زمین کشاورزان انجام می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید براینکه حفظ زیرساخت ها از وظایف این سازمان است، خاطرنشان کرد: شرایط گیلان در تولیدات کشاورزی به لحاظ مقدار نیست، بلکه از نظر نوع محصولی است که در این استان تولید می شود.

شعبان نژاد، بیشتر محصولات کشاورزی تولیدی در گیلان را راهبردی خواند و یادآور شد: محصولات کشاورزی گیلان سهم اساسی در تامین غذایی مردم ایران دارد.

وی با اشاره به وجود 238 هزار هکتار شالیزار در گیلان، اظهار کرد: سالانه یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک برنج در استان تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به تولید سالانه 700 هزار تن برنج سفید در این استان اشاره کرد و افزود: 35 درصد از برنج کشور در گیلان تولید می شود و کشاورزان در این استان نیاز غذایی بیش از 20 میلیون نفر جمعیت کشور را تامین می کنند.

شعبان نژاد با بیان اینکه 93 درصد از چای کشور در گیلان تولید می شود، تصریح کرد: وضعیت مذکور موجب شده استان از موقعیت ویژه ای برخوردار باشد.

وی به جایگاه ممتاز گیلان به دلیل شرایط آب و هوایی و تلاش کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: گیلان رتبه نخست تولید محصولات فندق، چای خشک، بادام زمینی، پیله ابریشم، صید و صیادی و زراعت چوب را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رتبه دوم این استان در تولید محصولات برنج، آبزی پروری، خاویار و مرغ مادر گوشتی در کشور خبر داد و بیان کرد: گیلان در محصولات دیگر تا رتبه دوازدهم کشوری را به خود اختصاص داده است.

شعبان نژاد با اشاره به اینکه ظرفیت مذکور در اقتصاد کشاورزی کشور نقش ویژه ای دارد، خاطرنشان کرد: در مدت سه سال گذشته موضوع اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده و یکی از مؤلفه های این اقتصاد می تواند بخش کشاورزی باشد.

وی به ویژگی های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی دارای ویژگی هایی است که اقتصاد کشاورزی در گیلان از آن ویژگی ها برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بومی بودن یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: بخش کشاورزی از جمله اقتصادهایی بوده که به طور کلی بومی بوده و بیش از 97 درصد از آن در اختیار بخش خصوصی است.

شعبان نژاد، تاب آوری اقتصاد را دومین ویژگی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: اقتصاد کشاورزی از جمله مواردی است که می تواند در مقابل ناملایمت های بخش خارجی تاب آوری داشته باشد.

وی با اشاره به رشد پنج درصدی بخش کشاورزی در سال گذشته، بیان کرد: سال 94 بخش کشاورزی دارای بالاترین رشد اقتصادی در کشور بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، زراعت چوب را یکی از مزیت های این استان مطرح کرد و گفت: 60 هزار هکتار صنوبرکاری در نقاط مختلف استان انجام شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان