Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : آیا وظیفه یک مبلغ و حیطه و شعاع کاری یک مبلغ امر به معروف ونهی از منکر است یا ارشاد. امر به معروف و نهی از منکر در جایی است که فرد یا جامعه مرتکب منکر شده باشد و یا معروفی را ترک کرده باشد آنهم علنی و عمومی.

اتفاقی در این روزها در دیار مومن و شهید پرورم گیلان عزیز رخ داد. که برای هر گیلانی باهویتی سنگین و غیرقابل باور بود؛ عین همین حادثه در روز اربعین حضرت امام راحل در رشت افتاد. که بزرگی در مسجد حاج مجتهد رشت عین فرمایشات آقای دکتر رفیعی را ابراز فرمودند که با خروش یگانه حامی مردم رشت مرحوم حضرت آیت الله لاکانی مواجه شدندو تاسالها کسی جرات پیدا نکرد چنین مطالبی را تکرار کند.

اما امروز که این قائله تقریبا فروکش کرده و با عذر خواهی طلبکارانه جناب رفیعی از مردم گیلان تقریبا باب سوء استفاده یک عده فرصت طلب همیشه طلبکار از نظام و روحانیت بسته شده، جا دارد قدری بدوراز هر گونه تعصب ویک جانبه نگری خود قضیه وحواشی مربوط به آن راتحلیل کنیم. اصل قضیه چه بود؟

اول کلامی با برادرعزیزم دکتر رفیعی،وهمه سرورانی که این دلنوشته را میخوانند متوجه اند که حرف ما با ایشان صرفا یک بحث علمی بوده ودو همکار منبری و دو هم صنف و دو دلسوز اسلام ناب محمدی(ص) با هم تشریک مساعی میکنند. لذا امیدوارم این مباحث مورد سوء برداشت عده ای سودجو قرار نگیرد.

آقای دکترطبق نص قرآن مجید مبلغ باید شرایطی داشته باشد گرچه حضرتعالی مستحضرید و آن شرایط عبارتند از:

۱-شرح الصدر. رب اشرح لی صدری…

۲-صبردر امر تبلیغ. فالصبر لحکم ربک و لاتکن کصاحب الحوت….

۳-آشنایی با دو عنصر زمان و مکان اقلیم و فرهنگ جامعه ای که تصمیم داردآن جامعه را تحلیل کند. وما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه.

۴-همصدایی و همراهی قومی فرهنگی باجامعه ای که قصد به چالش کشیدن آنرا دارد. قال هذا ربی فلما افل…..

۵-حرف خوب و منطقی را با بیان خوب و رعایت ادب و نزاکت و با در نظر گرفتن آراء ومقبولات محموده عرف جامعه عنوان کردن. و احلل عقده من لسانی….

۶-مبلغ بایداز افراد اهل همان دیاری باشد که میخواهد در مورد آنان اظهار نظر کند.چه بسا آداب و رسومی نحوه پوشش و ملبس و مسکنی افکار ور سومی پیش قومی پسندیده و نزد طائفه ایی ناپسند باشند. لکل شرعه ومنهاجا. لینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم.

البته شما سرور عزیز بزرگواتر از اینید که از این امور بی اطلاع باشید.غرض فقط تذکر بود فذکر…… اما فرمودید که هدفتان امر به معروف ونهی از منکر بود هرمومن دلسوخته ای آرزوی این را داردکه ایندو فریضه مهم روزی در جامعه اسلامی ما فراگیر شود.

و همه ما مومنین به خوبی میدانیم که آمر در مقام استعلی و برتری امر میکند و ما باید اطاعت محض بی چون چرا داشته باشیم نه اینکه اعتراض کنیم و کمپین ضدفلان تشکیل دهیم واحیانا آمر به معروف را مجبور به عذر خواهی کنیم و……

اما سوال اینجاست. آقای دکتر، آیا وظیفه یک مبلغ و حیطه و شعاع کاری یک مبلغ امر به معروف ونهی از منکر است یا ارشاد. امر به معروف و نهی از منکر در جایی است که فرد یا جامعه مرتکب منکر شده باشد و یا معروفی را ترک کرده باشد آنهم علنی وعمومی. شما ابتداء مردم گیلان را عامل منکر و تارک معروف فرض نمودید و آنگاه در یک مجمع عمومی و در حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بی مهابا به تعییر و سرزنش آنان پرداختید و این با مقام و شان یک مبلغ سازگار نیست ما کارمان ارشاد است و ارشاد قبل از ارتکاب به عمل است ارشاد جنبه عمومی دارد. و با امر و نهی فرق جوهری دارد.

در عذر طلبی خود کلامی از امیر کلام مطرح کردید لابد مستحضرید امام علی علیه السلام در مقام یک والی وامیر حکومتی مردم عراق را مورد عتاب و خطاب قرار دادند نه به عنوان یک مبلغ.

در خاتمه معروض میدارد:

خطاب کردن یک قوم و یک استان و امر به معروف و نهی از منکر به قول خودتان. ریختن آبروی تمام آحاد و افراد آن مرز وبوم است که امیدوارم مردم خوب و فهیم و با متانت و مظلوم گیله مرد به نکته رسیده باشند که از روی اشتباه و نه عمد چنین مطالبی ایراد شده و شما را بخشیده باشند و مثل همیشه کریمانه از کنار این توهین هم بگذرند.

والسلام علی من اتبع الهدی والامر الیکم

فرخ عبدی عالی استاد حوزه علمیه امیر المومنین و مدیر حوزه علمیه مهدویه رشت

منبع : کاسپین

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان