Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گیلان به شهروندان در ارتباط با ضرورت هوشیاری نسبت به کلاهبرداری نیجریه ای هشدار داد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی پلیس گیلان ، سرهنگ ایرج محمدخانی اظهار داشت: در این کلاهبرداری که از طریق ایمیل انجام می شود، فرد با ارسال ایمیل به افراد قربانی و جعل عناوین مختلف از جمله تاجر ورشکسته، شاهزاده ای مخلوع و یا وکیل خانواده ای که بزرگ آن خانواده فوت کرده و یا برنده شدن در یک لاتاری (قرعه کشی و بخت آزمایی) سعی در فریب کاربران و اخاذی از آنان دارد.

وی با اشاره به ترفند قدیمی کلاهبرداران نیجریه ای افزود: در این حقه به قربانی قول یک جایزه و یا ارائه درصدی از پول کلانی داده می شود که قرار است آن را از کشور نیجریه خارج کند، معمولاً در ابتدا از شما خواسته می شود تا یک مبلغ اولیه را برای پوشش هزینه های بانکی ارائه دهید و مسلم است که به محض ارسال اولین پول، کلاهبرداران غیب می شوند.

سرهنگ محمدخانی ادامه داد: طی سال های اخیر بسیاری از کاربران اینترنت، ایمیل هایی را از طرف شاهزاده خلع شده نیجریه ای دریافت کرده اند که در آن از دریافت کننده ایمیل خواسته شده که در ازای دریافت مبلغ قابل توجهی، برای خارج کردن مقدار بسیار زیادی پول از نیجریه، با ارسال کننده ایمیل همکاری کند.

وی گفت: شروع مکاتبات ایمیلی از این نوع فریب ها، بیشتر بدین شکل است که در این ایمیل فردی از بورکینافاسو که خودش را مدیر بانک توسعه آفریقا معرفی کرده، از گیرنده ایمیل خواسته تا در خارج کردن مبلغی بیش از 15 میلیون دلار از یک حساب خاص همکاری داشته باشد.

رئیس پلیس فتای گیلان اضافه کرد: چون این نوع کلاهبرداری اولین بار در کشور نیجریه روی داد و فرد خود را فرزند پادشاه مخلوع این کشور معرفی و از کاربران در کشورهای اروپایی کلاهبرداری کرد، به کلاهبرداری نیجریه ای معروف شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان