Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
حمایت افراطی دولت از صنعت خودروسازی در ایران به نوعی سبب شده بازار کشور در انحصار تولیداتی باشد که از لحاظ کیفیت و تنوع چندان برای مصرف کننده ایرانی راضی کننده نباشد. این انحصار درشرایطی اتفاق می افتد که خودروسازها در سال های اخیر نتوانسته اند از این فرصت طلایی استفاده   مناسب را ببرند.
این درحالی است که قیمت خودروهای ایرانی با توجه به سطح درآمد مردم و کیفیت آن ارزان نیست. بررسی های مختلف نشان می دهد کلاس خودروهای ایرانی اصولا C و Dبه پایین است، اما مصرف کننده ایرانی مبلغی که برای خرید آن می پردازد، به اندازه خودرو کلاس «A» است. بنابراین تعجبی ندارد مصرف کننده ایرانی از آن رضایت کافی نداشته باشد. ازسوی دیگر در خارج از ایران مصرف کننده می تواند با همین مبلغ خودرویی به مراتب باکیفیت تر و البته بادوام تر بخرد.   در این فهرست که خودروهای ٣٠ تا ٤٠ میلیون  تومان خارجی  بررسی شده اند، می  توان آنها را بانمونه هایی از خودروهای ایرانی مقایسه کرد. برخلاف نمونه های خارجی، خودروهای ایرانی که در این طیف قیمتی قرار دارند تنوع زیادی ندارند. یکی از این نمونه ها سمندLX  است که تولید آن همچنان با قیمت ٣٠ میلیون تومان ادامه دارد. این خودرو با حجم موتور ١٦٤٥ سی سی می تواند مسافت صفر تا ١٠٠ کیلومتر را در ١٢ ثانیه طی کند. با این وجود میزان ایمنی آن در مقایسه با خودروهای این فهرست کمتر است. سمند فقط مجهز به دو ایربگ است که درحال حاضر فقط ٢  از ٥ امتیاز به دست آورده است. یا به عنوان مثال خودرو پژو پارس با وجود آنکه به نظر می رسد  شبیه سمند باشد اما در تصادفات آمارصدمات جانی بالایی برای مسافران جلو در بر دارد. این خودرو با حجم موتور ١٥٨٧ سی سی می تواند صفر تا ١٠٠ کیلومتر را در ١٤,٢ ثانیه طی کند. با این وجود این خودرو ٣٥ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. درهمین راستا روزنامه انگلیسی «تلگراف» فهرستی از خودروهای ارزان قیمت تهیه کرده که طیف قیمتی آنها تا حدودی شبیه خودروهای ایرانی است، اما نکته قابل توجه ویژگی های هریک از این خودروهاست که آنها را به خودرویی متمایز و مطلوب با توجه به قیمت شان تبدیل می کند:
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
 رنو  ساندرو  با چهار ایربگ نخستین خودروی این فهرست «Dacia Sandero» است که برچسب قیمتی ٥٩٩٥پوند (حدود ٣٠ میلیون تومان) را دارد. داخل این خودرو بسیار راحت است و راننده و سرنشینان می توانند به راحتی در آن جای بگیرند. درحقیقت «Dacia Sandero» یک خودروی جمع و جور است که محصول مشترک کارخانه فرانسوی رنو و شریک رومانیایی آن یعنی «Dacia» است که از سال ٢٠٠٧ وارد بازار شده است. این خودرو در برخی بازارها مانند روسیه، مصر، آفریقای جنوبی یا آمریکای جنوبی با نام «رنو ساندرو» معروف شده است. این خودرو براساس ملزومات قوانین اتحادیه اروپا ساخته شده و از لحاظ ایمنی نیز قابل اطمینان است. به عنوان مثال «Dacia Sandero» به چهار ایربگ مجهز است. همچنین آخرین نسخه ترمز Bosch ٨,١ ABS نیز همراه سیستم EBD (سیستم ترمز الکترونیکی) و EBA (سیستم ترمز کمکی اضطراری) در این خودرو به کار گرفته شده است. سازمان Euro NCAP اروپا نیز اعلام کرده این خودرو ایمن است. در سال ٢٠١٣ میلادی نیز نسل دوم خودروهای داکیا ساندرو توانست ٤ ستاره از Euro NCAP دریافت کند. میزان ایمنی این خودرو در آزمایش های مختلف ٨٠ درصد برای سرنشینان بزرگسال، ٧٩ درصد برای سرنشینان کودک و ٥٧ درصد برای عابران رده بندی شده است.
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
با ٣٥ میلیون تومان خودروی ژاپنی بخرید یکی دیگر از خودروهای این فهرست Suzuki Celerio است که قیمت آن ٦٩٩٩ پوند تخمین زده است. این رقم به طور تقریبی معادل ٣٥ میلیون تومان ایرانی است. خودروی «سوزوکی سلریو» جایگزینی برای «سوزوکی آلتو» است. هرچند ممکن است مانند بقیه خودروهای هم کلاس خود یعنی VW Up، « اسکودا سیتیگو» و «سیتی می» پیچیده نباشد اما سواری با آن با توجه به قیمتش لذت بخش است. این خودروی شهری ژاپنی نخستین مرتبه در سال ٢٠١٤ میلادی ساخته شده است. این خودرو در هند در ٦ مدل مختلف تعریف شده است. مدل بنزینی آن در سه ماهه اول ٢٠١٥ میلادی معرفی شد. نسخه هاچبک آن نیز درحال حاضر هم به طور انتخابی با سوخت بنزین یا سی ان جی برای مشتریان عرضه می شود. این خودرو در نیمه دوم سال ٢٠١٤ میلادی در بازارهای اروپایی عرضه شد. همچنین خودروی «سوزوکی سلریو» در بخش ایمنی توانسته از سازمان Euro NCAP اروپا ٣ از ٥ ستاره در سال ٢٠١٤ و ٤ از ٥ ستاره در سال ٢٠١٥ میلادی کسب کند. البته کارشناسان مختلف معتقد بودند Euro NCAP درمقایسه با خودروهایی که ایربگ های کمتری دارند یا در آزمایشات تصادف رتبه بدتری کسب کرده اند، به سلریو رتبه نامناسبی داده اند.
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
خودروی برترASEAN با ٤٠ میلیون تومان «پروتون سووی» (Proton Savvy) نیز جزو خودروهای ارزان قیمت منتخب روزنامه تلگراف در سال ٢٠١٦ است. این خودرو حدود ٧٩٩٥ پوند (حدود ٤٠ میلیون تومان) قیمت گذاری شده است. هرچند استانداردهای آن از هر لحاظ بقیه خودروهای فهرست تا حدودی کمتر است اما با توجه به موتور ١,٢ لیتری و قدرت گشتاور٧٥bhp آن بسیار ارزان به حساب می آید.پروتون سووی یک خودروی مینی سوپر هاچ بک است که در مالزی ساخته می شود. این خودرو در ژوئن ٢٠٠٥ میلادی و به عنوان جایگزین «پروتون تیارا» ساخته و عرضه شده است. طراحی خارجی این مدل برخلاف تیارا به طور کامل داخل شرکت پروتون انجام شد. موتور ١.٢ لیتری آن نیز مشابه موتور رنو Twingoو Clio است. این خودرو همچنین برنده جایزه «خودروی سال» از دوکشور حوزه ASEAN شده است. پروتون سووی تنها مدلی از پروتون است که توانسته گواهینامه TUV را از آلمان دریافت کند.
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
ضریب امنیت ٨٠ درصدی اسکودا برای کودکان اسکودا سیتیگو (Skoda Citigo) نیز در این فهرست با برچسب قیمتی ٨٢٧٥ پوند (حدود ٤١ میلیون تومان) قرار دارد. این خودرو هم یکی از نسخه های سه گانه کارخانه فولکس واگن درحوزه خودروهای جدید شهری است. اسکودا سیتیگو یکی از بهترین خودروهای کوچکی است که اکنون در بازار وجود دارد. موتور سه سیلندر آن عملکرد بسیار خوبی دارد، علاوه برآن ظاهرش نیز جذاب است. این خودرو در اواخر ٢٠١١ میلادی در بازار جمهوری چک و در اوریل ٢٠١٢ در بقیه اروپا رونمایی شد. اسکوداسیتیگو ٥ در نمایشگاه خودرو جنوا رونمایی شد.این خودرو آپشن های مختلفی دارد که با نام های «راحت، فعال، موفق و ایده آل» عرضه می شوند و تجهیزات انتخابی این خودرو برحسب کشور متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، در اتریش آپشن «ایده آل» شامل تهویه هوای خودرو نیز می شود اما این گزینه برای خودروهای آلمانی فراهم نشده است. تجهیزات استاندارد آن شامل دو ایربگ برای صندلی های جلو و دو ایربگ درطرفین برای راننده و سرنشین کنار او است. دنده اتومات (که در خودروهای آلمانی وجود ندارد) همراه ESP و ترمز ABS نیز در این خودرو فراهم شده است. سیستم کمک ترمز اضطراری نیز در خودرو تعبیه شده و همراه آن یک ردیاب لیزری نیز وجود دارد.سیستم های کمک راننده برحسب نوع تجهیزات (سیستم ردیابی)، EDS (قفل الکترونیکی) همراه سیستم فعال سازی خودکار چراغ خطر هنگام ترمز اضطراری، سیستم کمک پارک خودرو و همین طور سیستمی برای تغییر دنده از اتومات به دستی نیز فراهم شده است. اسکودا سیتیگو همچنین توانسته ٥ ستاره کامل سازمان Euro NCAP را دریافت کند. در این خودرو ضریب امنیتی سرنشینان بزرگسالان ٨٩ درصد، سرنشین کودک ٨٠ درصد و ضریب ایمنی عابران نیز ٤٦ درصد تخمین زده است. همچنین این خودرو در بخش تجهیزات امنیتی استاندارد توانسته ٨٦ درصد کسب کند.
با پول سمند در انگلیس خودروی ژاپنی می خرند!
کیا صبحگاه در انگلیس ٤١ میلیون تومان کیا پیکانتو نیز با قیمت ٨٣٤٥ پوند (حدود ٤١ میلیون تومان) نیز در این فهرست قرار گرفته است. این خودروی زیبا و کوچک مانند بقیه مدل های کیا، خدمات پس از فروش هفت ساله دارد. هرچند شاید مشخصات آن با هیوندای i١٠ برابری نکند اما قیمت مناسب آن بسیاری از مردم انگلیس و قاره اروپا را به خرید وسوسه می کند. خودروساز کره ای کیا این مدل را از سال ٢٠٠٤ میلادی تاکنون تولید می کند. پیکانتو در کره جنوبی، هنگ کنگ، تایوان و شیلی به «کیا صبحگاه» نیز مشهور است. نخستین نسل کیاپیکانتو در نمایشگاه خودرو فرانکفورت در سال ٢٠٠٣ میلادی رونمایی شد. این خودرو با موتورهای یک لیتری ( قدرت ٦١ اسب بخار) یا ١,١ لیتری با ٦٥ اسب بخار عرضه شده است. در اروپا خودروی بنزینی با موتور سه سیلندری و ظرفیت ١.١ لیتر نیز برای مصرف کنندگان مهیا شده است. کیا برای جذاب ترشدن پیکانتو در بازار اروپایی آن را مجهز به ویژگی هایی مانند سی دی پلیر و آئودیوپلیر MP٣، سیستم تهویه هوا، بالابر الکتریکی پنجره های عقب و پشت، سیستم قفل از راه دور و آینه های الکتریکی کرد. نسل دوم این خودروها در نمایشگاه خودرو جنوا ٢٠١١ رونمایی شد. پیکانتو نسل دوم توسط یک تیم طراحی در فرانکفورت آلمان طراحی شد. مدل جدید دیگر چرخ محور نیست و همچنان در دو ظرفیت یک لیتری با موتور سه سیلندر و مدل ١,٢٥ لیتری با ٤ سیلندر ارایه می شود. در اروپا موتور ١.٢٥ لیتری مجهز به سیستم اکودینامیک (سیستم آغاز به حرکت و توقف خودرو) است. علاوه برآن نسخه بنزینی/ ال پی جی آن نیز برای اروپا مهیا شد. نسل دوم این خودروها در انگلیس با نقدهای مطلوبی روبه رو شد و ٧ از ١٠ امتیاز را به خوداختصاص داد. همچنین سازمان Euro NCAP ضریب امنیت سرنشین بزرگسال در پیکانتو ٨٦درصد، در سرنشین کودک ٨٣ درصد و برای عابران ٤٧ درصد محاسبه کرده است.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان