Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از ساماندهی مراکز دفن پسماند از 50 به 15 مرکز در این استان خبر داد.

حجت شعبانپور پیش از ظهر امروز در جلسه هیأت مدیره مدیریت پسماند گیلان با اشاره به کاهش 70 درصدی مراکز دفن زباله استان طی دو سال گذشته اظهار کرد: ابتدای سال 93 تعداد 50 مرکز بزرگ و کوچک دفن زباله به صورت پراکنده در نقاط مختلف گیلان وجود داشت و این تعداد اکنون به 15 مرکز کاهش پیدا کرده است.

وی، کاهش تعداد مراکز دفن زباله را سبب کاهش خطر زیست محیطی ناشی از شیرابه های این مراکز عنوان کرد و افزود: تا پایان امسال مراکز دفن زباله در گیلان به 10 مرکز کاهش پیدا می کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه کارخانه های کمپوست رشت، انزلی و رودسر با ظرفیت روزانه 700 تن فعالیت می کنند، تصریح کرد: ابتدای سال 93 کارخانه های مذکور تعطیل و نیمه فعال بودند.

شعبانپور، نظارت دقیق بر عقد قرارداد پسماند و نظارت ویژه بر عملکرد شهرداری ها در اجرای دستورالعمل های قانون مدیریت پسماند را از برنامه های مهم سال 95 در گیلان خواند و بیان کرد: امسال فرمانداران و شهرداران موفق در بخش مدیریت پسماند قدردانی می شوند و افرادی که عملکرد قابل قبولی نداشته باشند، تذکر دریافت می کنند.

وی، 70 درصد از مساحت گیلان را پوشش جنگلی، مراتع، تالاب و زمین های حاصلخیز کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به ورود سالانه 40 میلیون نفر گردشگر به استان و محدودیت منابع، نیازمند توجه ویژه به مدیریت پسماند هستیم.

*نیاز کارخانه زباله سوز رشت به مجوزهای زیست محیطی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های گیلان نیز در جلسه مذکور به ساخت نیروگاه زباله سوز با ظرفیت 600 تن به روش بی.او.تی بین شهرداری رشت و یک شرکت خصوصی اشاره کرد و گفت: قرارداد مذکور با پیش پرداخت 11 میلیارد تومانی استانداری گیلان انجام شده است.

افشین پورعلی به جانمایی نیروگاه زباله سوز در رشت اشاره کرد و افزود: هنوز شرکت مذکور اقدامی برای دریافت مجوزهای زیست محیطی لازم را انجام نداده است.

وی با بیان اینکه اخذ تأیید نهایی مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر نهادهای مربوطه ضروری است، تصریح کرد: مجری طرح باید نسبت به برطرف کردن موانع مذکور اقدام های لازم را انجام دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان