Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : یک مشاور نظامی عربستانی در نامه ای به ملک سلمان، از جنگ احتمالی با ایران و کارهایی که سعودی ها باید برای شکست دادن ایران انجام دهند، صحبت کرده است.

وبگاه آمریکایی «دیلی بیست» در یادداشتی به بررسی نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در اداره این کشور پرداخته و نوشت او بطور مستقیم و غیر مستقیم (از طریق نواب جنگی) با ایران درگیر شده و قصد دارد نفوذ آن را در منطقه کاهش دهد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به سفر محمد بن سلمان به آمریکا و ملاقات با «باراک اوباما» رئیس جمهور این کشور، آمده است: او از زمان انتخاب شدن به جانشینی پادشاه عربستان و وزارت دفاع این سلطنت، توجه جهان را با اقداماتی مانند حمله به یمن جهت کاهش نفوذ ایران در منطقه، به خود جلب کرده است.

بر این اساس، او در دیدارش با اوباما درباره آنچه که اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه عنوان شده صحبت و برسر کشف راه هایی برای کاهش تنش ها توافق کردند. البته منظور از کاهش تنش ها در اینجا، شکاف روبه افزایش میان عربستان و آمریکا و همچنین تقابل ریاض با تهران است.

دیلی بیست با ادعای اینکه ایران احیا شده از نظر آمریکا تهدید وجودی شناخته نمی شود، نوشت: سلطنت سعودی از طرف دیگر اما از سوی جمهوری اسلامی تهدید زیادی احساس می کند. اقدامات واشنگتن در نزدیک شدن به تهران یکی از چندین دلیلی است که عربستانی ها را متقاعد کرد بیش از این نمی توانند به آمریکا برای حمایت از خودشان حساب کنند.

این وبگاه آمریکایی در ادامه نامه ای از سرهنگ سعودی «فارِس بن سیف الحربی» یکی از مشاوران ملک سلمان پادشاه عربستان خطاب به او آورده که در آن برنامه ای برای «نبرد غیرقابل اجتناب با فارس ها و شیعیان» ارائه شده است.

در ابتدای این نامه با اذعان به هوش سرشار و تعداد زیاد (سربازان) ایران آمده است: «برای شکست دادن نقشه های سلطه آنان، ما هم باید قوی و باهوش باشیم اما باید مطمئن شویم که تنها نمی جنگیم. زمانی می توانستیم روی آمریکایی ها حساب کنیم اما دیگر نمی شود. یکی از مهمترین تهدیداتی که شیعیان دارند، علیه زیرساخت های نفتی ما در خلیج (فارس) است. نیروهای دریایی، موشکی و نامنظم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پالایشگاه ها و تاسیسات نفتی ما در سواحل است.»

بن سیف راه هایی را که برای دفاع از خود در برابر ایران دارند، اینگونه توضیح می دهد: «باید سرمایه گذاری خود در نیروهای هوایی، دریایی و پدافند استاندارد ناتو را ادامه دهیم. هم اکنون نیز در جریان فرایند دریافت زیردریایی هایی از آلمان و ارتقای سامانه های موشکی پاتریوت هستیم. اما بجای خرید کشتی های جنگی گران قیمت آمریکایی باید ناوچه های کوچک تر و شناورهای گشتی سریعتر جهت مقابله با خیل عظیم قایق های تهاجمی ایران در خلیج (فارس) بخریم.

جوخه فعلی هلیکوپترهای آپاچی باید در نزدیکی الظهران مستقر شوند، زیرا آمریکایی ها می گویند آپاچی و موشک های هل فایر می توانند علیه شناورهای دریایی کوچک موثر باشند.»

این نظامی عربستانی با فراتر گذاشتن پا، پیشنهاد حمله به ایران داده و افزود: «دفاع کافی نیست. باید ظرفیت حمله به زیرساخت های نفتی و گازی ایران را بدست آوریم. برای این کار باید از فارس ها یاد گرفته و موشک های ضدکشتی مستقر در ساحل و موشک های بالستیک بیشتر برای تهدید زیرساخت های آنها و اشاعه قدرت از ساحل هایمان اختیار کنیم.»

وی با بیان اینکه چین، روسیه و پاکستان کشورهای مناسبی برای تهیه موشک های ضدکشتی و بالستیک هستند، توضیح داد: «باید از امارات متحده عربی هم درس بگیریم و نیروی زمینی و دریایی اعزامی داشته باشیم. متاسفانه مملکت ما از نظر نیروی انسانی منظم و منعطف برای جهت یادگیری شیوه جدید نبرد کمبود دارد. به این دلیل باید مزدوران باکیفیت استخدام کنیم.»

بن سیف در ادامه تصریح کرد که هنوز هم می توانند برای آموزش نیروهایشان روی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حساب کنند و نوشت: «حتی تکفیری های جمعیت ما نیز نقشی در جنگ آتی دارند. تکفیری های داعش و جبههالنصره در خط مقدم نبرد با شیعیان قرار دارند. با اینکه این گروه ها هیچ علاقه ای به خانواده یا سلطنت ندارند اما می توانند برای منحرف کردن توجه فارس ها استفاده شوند.»

مشاور پادشاه عربستان با بیان اینکه ارتش مصر می تواند علیه تهاجم زمینی ایران ارزشمند باشد، اضافه کرد: «ترکیه هم به مقابله با شیعیان علاقه دارد. دلایل کمی وجود دارد که در جنگ آتی، ترکیه طرف ایران را بگیرد. حمایت آنکارا (از ما) تضمین شده خواهد بود اگر ما نیز اطمینان دهیم که در مسئله کردها دخالت نمی کنیم.»

در ادامه این نامه با اشاره به خصومت تاریخی یهودیان با فارس ها آمده است: «با اینکه نابودی صهیونیست ها در طولانی مدت غیرقابل اجتناب است اما در کوتاه یا میان مدت می توانند نقش مهمی علیه فارس ها داشته باشند. البته همکاری آشکار غیرممکن است. صهیونیست ها ارتباط نزدیکی با قوم بلوچ ایران دارند.»

بن سیف در پایان تاکید کرد: «آمریکایی ها چالش دیپلماتیک بزرگی هستند. اگر در جنگ با ما (عربستان) باشند، نبرد کوتاه و قاطع خواهد بود. بدون آنها ما خطر تکرار اشتباه صدام در جنگ با ایران را به جان می خریم. هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دیگران ارجح است. لطفا در نظر داشته باشید که تحت هر شرایطی، جنگ پیش رو سخت خواهد بود.»/ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان