Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کل دادگستری استان گیلان، نظارت بر حسن اجرای قوانین را جزو رسالت های قوه قضائیه دانست و گفت: قوه قضائیه پرچمدار عدالت خواهی در جامعه است.

احمد سیاوش پور پیش از خطبه های نماز جمعه امروز این شهر در مصلای امام خمینی (ره) رشت با تسلیت ایام ضربه خوردن امام علی (ع) اظهار کرد: در هفته قوه قضائیه قرار داریم که مصادف با شهادت آیت الله دکتر بهشتی در هفتم تیر ماه سال 60 است.

وی شهید بهشتی را از شخصیت های تاثیرگذار در انقلاب اسلامی خواند و افزود: شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی نقش بسیار تاثیرگذار داشت.

رئیس کل دادگستری گیلان ادامه داد: شهید بهشتی معروف به معمار نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران توسط شهید بهشتی ریل گذاری و تدوین شد، گفت: دشمنان در هفتم تیرماه سال 1360 آیت الله بهشتی و 72 نفر از یاران او را به شهادت رساندند.

سیاوش پور قوه قضائیه را طبق اصل 156 قانون اساسی مستقل دانست و تصریح کرد: این قوه به صورت مستقل فعالیت کرده و در بخش های مختلف با تعامل و برای پیشرفت کشور همکاری می کند.

وی اصل تظلم خواهی و احقاق حق و ابطال باطل را از شاخص های قوه قضائیه دانست و یادآور شد: پایه نظام اسلامی بحث عدالت بوده و قوه قضائیه پرچمدار عدالت خواهی محسوب می شود.

رئیس کل دادگستری گیلان نظارت بر حسن اجرای قوانین را جزو رسالت های قوه قضائیه دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد و تبعیض به عهده قوه قضائیه است.

وی متذکر شد: سالانه 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی کشور مطرح می شود که این تعداد پرونده شایسته نظام اسلامی نیست.

سیاوش پور با بیان اینکه امروز قوه قضائیه خود را موظف می داند به پرونده ها رسیدگی کند، یادآور شد: تعقیب، مجازات و اصلاح مجرمان از دیگر رسالت های قوه قضائیه است.

وی تصریح کرد: قوه قضائیه موظف است امنیت در بخش های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را با همکاری دیگر دستگاه برای مردم فراهم کند.

این مسؤول ارشد قضایی گیلان با اشاره به آمار تعداد زندانی ها در این استان، متذکر شد: گیلان 7 هزار و 500 نفر زندانی دارد که جرم بیشتر آنها مخدر و سرقت است.

وی جرم 50 درصد از زندانیان را مربوط به مواد مخدر عنوان کرد و گفت: جرم 50 درصد دیگر نیز به صورت غیر مستقیم مربوط به مواد مخدر است.

سیاوش پور اظهار کرد: سال گذشته تعداد 436 هزار پرونده ورودی در دادگستری گیلان داشتیم و این تعداد پرونده در دستگاه قضایی استان رسیدگی شده است.

وی با تصریح بر اینکه بسیاری از پرونده ها شایسته نیست در محاکم قضایی گیلان مطرح شود، یادآور شد: با وجود این موضوع، موظف هستیم به تمام پرونده ها رسیدگی کنیم.

رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: قوه قضائیه موظف است در مسیر بی طرفی حرکت کند که از ویژگی های این قوه محسوب می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان