Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله قربانی گفت : قضات در جایگاه پیامبر و ائمه (ع) قرار دارند بنابراین عملکرد و رفتار قضات باید بگونه ای باشد که مردم قداست آن جایگاه را احساس کنند .

نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار با رییس کل دادگستری ، معاونین و اعضای شورای قضایی استان شهادت مظلومانه مولای متقیان امام علی علیه السلام را تسلیت گفت و بهمین مناسبت فرازهایی از نامه امیرالمومنین به مالک اشتر را قرائت و تفسیر نمود.

آیت الله قربانی پیامبر اکرم صل الله علیه و آله را قاضی القضات جهان اسلام معرفی نمود و تصریح کرد: رسول گرامی اسلام در امر قضاوت و اجرای عدالت با کسی تعارف نداشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ویژگی قاضی از لسان امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه گفت: قاضی باید اطلاعات و علم وسیعی داشته و  در جهت انتقامجویی از افراد حرکت نکند و از مراجعه طرفین پرونده خسته نشود زیرا دادگاه مرجع وملجا و پناهگاه مردم است.

وی ازمسئولان قضایی استان خواست تا سیاستهای کاهش زمان اطاله دادرسی را از اولویتهای خود در استان بدانند .

آیت الله قربانی در خاتمه خاطر نشان کرد: شورای حل اختلاف خدمات شایانی را در رفع خصومت و اختلافات مردم ارائه می دهد و از زحمات مسئولان آن قدردانی نمود.

در ابتدای این دیدار احمد سیاوش پور، رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به حجم بالای پرونده در دستگاه قضایی تصریح کرد: مسئولان و کارکنان دادگستری استان از تمام توان خود در خدمت به مردم استفاده می کنند.

رئیس شورای قضایی استان قوه قضائیه را به عنوان رکنی از توسعه استان مطرح نمود و افزود: دستگاه قضایی در یک مسیر ضابطه مند توسعه اقتصادی استان را دنبال می کند.

وی کاهش اوقات دادرسی و کاهش جمعیت زندانیان را از اولویت های قوه قضائیه دانست و خاطر نشان کرد: در قانون آئین دادرسی جدید بر استفاده از مجازاتهای جانشین حبس تاکید بسیاری شده است.

این مقام ارشد قضایی با بیان اینکه تمام مراحل پرونده دردادگستری ها سیستمی شده و به صورت الکترونیکی انجام می شود اظهارداشت: نرم افزاری پیش بینی شده است که بزودی ابلاغیه ها هم بصورت الکترونیکی ارسال خواهد شد.

احمد سیاوش پور حفظ حقوق بیت المال را از اولویتهای دستگاه قضایی برشمرد و اظهار داشت: قوه قضائیه  همچون گذشته با متصرفین و متجاوزین به اراضی ملی و سواحل و جنگلها برخورد قانونی لازم را  انجام خواهد داد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان