Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2
گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری از پیش بینی خرید 900 تن پیله تر ابریشم در سال جاری خبر داد.

علی اصغر داداش پور با اشاره به وضعیت خرید پیله ابریشم در کشور گفت: امسال قیمت خرید توافقی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم 2 هزار و 100 تومان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی با قیمت بالاتر از نرخ تضمینی پیله ابریشم، این محصول را از نوغانداران خریداری می کند، افزود: تاکنون از 26 استان کشور حدود 800 تن پیله تر ابریشم توسط بخش خصوصی با قیمت مذکور خریداری شده است.

این مسؤول از توزیع 28 هزار جعبه تخم نوغان در کشور خبر داد و گفت: کار برداشت پیله تر ابریشم تا اواسط تیرماه امسال به پایان می رسد و از نوغانداران می خواهیم از برداشت زودهنگام این محصول خودداری کنند.

وی فعالیت نوغانداری را در 27 استان کشور عنوان کرد و ادامه داد: گیلان با 50 درصد فعالیت نوغانداری در کشور یکی از قطب های مهم در این راستا محسوب می شود.

داداش پور فعالیت نوغانداری در کشور را در حال افزایش دانست و تصریح کرد: در سال های اخیر اقدام های موثری برای احیای نوغانداری در کشور صورت گرفته است.

وی نوغانداری را مکمل و شغل جانبی در کنار دیگر مشاغل کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: امروز نوغانداری بخشی زیادی از سبد کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از پیش بینی تولید 900 تن پیله تر ابریشم خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته در کشور 900 تن پیله تر ابریشم تولید شده بود.

وی با اشاره به اینکه حدود 18 هزار خانوار در امر نوغانداری کشور فعالیت دارند، یادآور شد: در گیلان هشت هزار خانوار در امر تولید پیله تر ابریشم فعالیت دارند.

به گفته داداش ‍ پور، در کشور 14 هزار هکتار توتستان وجود دارد و امسال یک میلیون نهال توت در گیلان با مشارکت بخش خصوصی کاشته شد.

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان