Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : پس از انتشار سند تاسیس صرافی توسط حسین فریدون و علی صدقی در سال90 (آغاز بحران ارزی) اکنون با افشای اسناد تاسیس یک صرافی توسط دختر و داماد صفدر حسینی در همان مقطع تلاطم بازار ارز، اکنون این سئوال را پیش آورده که «کاسبان تحریم» چه کسانی بودند؟

«کاسبان تحریم» اصطلاحی بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و بویژه پس از توافق هسته ای، مدام از سوی اصلاح طلبان و دولتی ها برای تحت فشار قرار دادن مخالفین برجام از آن استفاده می شد و آنها بارها با متهم کردن منتقدان روند مذاکرات و برجام به «ویژه خواری» و «سوء استفاده از فضای تحریم های وضع شده علیه ایران»، سعی در ساکت کردن منتقدین داشتند.

اگرچه آنها چند صباحی با در دست گرفتن این حذبه تمام تلاش خود را برای منکوب کردن منتقدان به کار گرفتند اما به نظر می آید این دفتر با شکل گیری جنجال های جدید که از ماجرای فیش های حقوقیِ دهها میلیون برخی مدیران دولتی آغاز شد، به ضرر نزدیکان دولت در حال ورق خوردن است.

برای نمونه، با انتشار فیش حقوق های نجومی «علی صدقی» مدیرعامل بانک رفاه و متعاقب آن برکناری وی از این سمت، قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور طی گفتگویی با خبرنگاران از لابی ها و فشار «حسین فریدون» برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور در انتصاب صدقی به مدیرعاملی این بانک خبر داد و گفت اینها در حالی بود که گزارش های زیادی درخصوص فساد مالی صدقی در دست بوده است.

 

علی صدقی (سمت راست) و حسین فریدون (سمت چپ)

 

پیش از این نیز اخباری درخصوص مشارکت «فریدون-صدقی» در راه اندازی صرافی «صدقی و شرکا» در سال 90 مطرح شد؛ یعنی درست در زمانی که به گفته «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور، صرافی ها نقش زیادی در ایجاد تلاطم ارزی در کشور بازی کرده و به گفته وی، در همان روزها 22 میلیارد دلار ارز توسط برخی صرافی ها از کشور خارج شده و رانت 7000 میلیارد تومانی هم برای برخی صرافی ها ایجاد شده بود.

درست در همین ایام پرتنش در بازار ارز بود که فریدون و صدقی صرافی «بدون مجوز» خود از بانک مرکزی را راه اندازی کردند.

 

 

«حمایت های خاص» فریدون البته تنها به «صدقی» ختم نمی شود، روزنامه وطن امروز در گزارشی با عنوان«همشهری های فریدون در بانک ملت چه می کنند؟» به بررسی ماجرای دیگری، این بار در بانک ملت و با نقش آفرینی برادر رئیس جمهور پرداخت.

در این گزارش که همزمان با غیبت چند هفته ای حسین فریدون در رسانه ها و برنامه های دولت نگاشته شده بود، اعلام شد که معاون مدیرعامل یکی از بانک های بزرگ کشور نیز برای مدتی در محل کار رؤیت نشده است؛ مدیری که همشهری فریدون است و تحت حمایت خاص به معاونت مدیرعاملی بانک رسید.

غیبت معاون مدیرعامل بانک ملت که برخی گمانه ها از تغییر او به شیوه «بازنشستگی» حکایت می کرد، در گیرودار «فیش های نجومی مدیران دولتی» که فشار اجتماعی را بر دولت زیاد کرده است، می توانست قابل توجه باشد.

«علی رستگارسرخه» مدیرعامل بانک ملت، اهل سرخه است و اسفند 93 با حمایت لابی سرخه به مدیرعاملی بانک ملت رسید و پس از آن، «ناصر شاهین فر» را که او هم اهل سرخه بود، به عنوان «معاون» خود برگزید، 2 نفری که خارج از فعالیت بانکی، شراکت های دیگری نیز دارند.

گفته می شود بانک ملت نیز از جمله سازمان هایی است که اگر «فیش حقوقی» مدیران ارشدش منتشر شود، می تواند در امتداد همین «فیش های نجومی» قرار گیرد؛ بانکی که می گویند دریافتی مدیرانش به مراتب بیش از مدیران بیمه مرکزی و... است و جالب آنکه به گفته یک منبع آگاه، بعد از مساله «فیش های نجومی» دسترسی سیستمی به فیش های حقوقی مدیران بانک ملت بسته شده است.

موضوع کاسبی در تحریم به همینجا ختم نمی شود، در میان مدیران دولتی با حقوق های نجومی، یک نام دیگر نیز به چشم می خورد، «صفدر حسینی» از اعضای حزب منحله مشارکت و رئیس صندوق توسعه ملی در دولت یازدهم.

اگرچه قرار بر این است تا تکلیف ماندن با رفتن وی در جلسه فردای هیات امنای صندوق توسعه ملی، در دفتر رئیس جمهور روشن شود، اما عملکرد مشابه دختر و داماد او با اقدام فریدون و صدقی در تاسیس و راه اندازی صرافی در همان سالهای پرتنش ابتدای دهه 90 در حوزه ارز، جای سوال دارد.

 

صفدر حسینی و دخترش فاطمه حسینی

 

«فاطمه حسینی» نماینده جوان این روزهای مجلس که با رانت پدر و قرار گرفتن در «لیست امید» توانست بر صندلی نمایندگی تهران تکیه بزند، در سال 90 به همراه همسر خود یعنی «هانی میرمحمدعلی» دست به تاسیس صرافی دیگری زد تا شاید بتواند در این بازار بهم ریخته، از آب گل الود رشد 3برابری دلار، سود چرب و شیرینی نصیب خود کند.

مجوز این صرافی در تاریخ 20 فروردین 91 (یعنی در دولت قبل) به شماره 8907 توسط بانک مرکزی صادر شد اما همین بانک در اطلاعیه دیگری در تاریخ 15 بهمن ماه سال 92 (یعنی در دولت جدید) این صرافی را که فاطمه حسینی ریاست هیات مدیره آن را برعهده داشت، فاقد اعتبار معرفی می کند.

 

مجوز بانک مرکزی در بهمن ماه سال 90

 

با این تفاسیر، جای سوال است که وقتی دولتمردان و نزدیکانشان مدام از «کاسب تحریم» نام می برند و از طرف دیگر، مدام بر نقش مخرب صرافی ها در ایجاد تلاطم بازار ارز در آخرین سالهای دولت گذشته سخن می گویند، و حتی نقش آنها (صرافان و محتکران ارز) را در افزایش نرخ ارز آن کمتر از تحریم نمی دانند، آیا این کاسبی متوجه مثلاً صرافی «فریدون، صدقی و شرکا» و یا صرافی «حسینی و همسرش» هم می شود؟/ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان