Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : دکتر علیرضا زاکانی با بیان اینکه پیوند بین قدرت و ثروت فرصتی را برای چنگ اندازی عده ای به منابع بیت المال فراهم می کند، گفت: آقای رئیس جمهور اگر می خواهد جلوی فساد را بگیرد به اخوی خود مراجعه کند.

دکتر علیرضا زاکانی دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست انجمن روزنامه نگاران مسلمان در سالن اسوه ضمن تشکر از این انجمن به خاطر پرداختن به موضوع فیش های نجومی که در افکار عمومی برجسته شده است، اظهار داشت: فیش های نجومی و وام های سرسام آوری که توسط برخی مسئولان کشور در هنگامه ای که مردم دچار سختی و فشار اقتصادی هستند سبب توجه خاص به نوع فساد در جامعه شد.

زاکانی تصریح کرد: این مسئله تا جایی بود که این داعیه را که فساد در بخش هایی از جامعه نهادینه شده و به صورت سازمان یافته و پیوسته عمل می کند، به اثبات رساند.

آنچه ما را آزار می دهد تبعیض در جامعه است

دبیر کل جمعیت رهپویان با اشاره به سخنرانی اخیر خود دریکی از مناطق حاشیه ای و محروم تهران خاطرنشان کرد: پس از اقامه نماز برخی از مردم به بنده گفتند که ما دچار فقر هستیم اما از فقرمان ناراحت نیستیم ولی آنچه ما را آزار می دهد تبعیض در جامعه است که ریشه امید مردم را خشک و آن ها را نسبت به مسئولان خدوم جامعه بدبین می کند و حتی به سرمایه اجتماعی آسیب می زند.

وی همچنین با اشاره به واکنش های مردم نسبت به فیش های حقوقی در راهپیمایی روز قدس خاطرنشان کرد: یکی از مردم در زمان راهپیمایی بنده را دید و دو جمله مبنی بر اینکه «امام فرمود عدالت و رهبری فرمود عدم تبعیض» را به من یادآور شد و تأکید کرد همین قدر برای شما کفایت می کند. متأسفانه برخی از این امور و حوادث در زندگی ما باعث عادت به چنین خطاهایی شده است.

زاکانی با اشاره به فقر اقتصادی و اینکه جمع آوری پلاستیک از میان زباله ها به یک شغل تبدیل شده است متذکر شد: اگر ما به این فجایع عادت کنیم سطح فجایع بالاتر می رود و ما هم دل نگران نخواهیم شد.

دولت با مصوبه خود ضرایب را تا 5 برابر بالابرده

نماینده سابق مردم تهران در مجلس ادامه داد: امروز وقتی از فیش های نجومی مدیران و وام های سرسام آور صحبت می کنیم این مسئله یک ریشه ای دارد که بخشی از ریشه آن به کسانی بازمی گردد که هزاران میلیارد امکانات دارند و سکان دار اجرایی کشور می شوند، مثلاً وقتی کسی اعلام می کند بعد از وزارتش هزار میلیارد امکانات دارد ماحصل این مسئله مشخص است و در نگاه این افراد 50 یا 100 میلیون پول خرد محسوب می شود.

وی تصریح کرد: اگر به این افراد بگویید که حقوق کارگران یا بازنشستگان به تعویق افتاده و آیا شما راضی می شوید برای این کار خود از بیت المال این گونه حقوق بگیرید درحالی که کار ویژه ای هم صورت نمی گیرد آن ها سینه سپر می کنند و می گویند این حقوق ها قانونی است چراکه دولت با مصوبه خود ضرایب را تا 5 برابر بالابرده و درواقع از جامعه طلبکار هم می شوند.

راه برخورد با فیش های نجومی خشکاندن روحیه اشرافی گری است

زاکانی بابیان اینکه اولین آفتی که با آن مواجه شدیم این بود که اریکه قدرت به دست کسانی افتاد که روحیه اشرافی گری، زیاده خواهی و انباشت ثروت در کنار قدرت را داشتند افزود: در این شرایط جامعه باید در سختی بسوزد و از تبعیض و فشار رنج ببرد لذا اگر دولت می خواهد برخورد ریشه ای با این مسئله کند، راه آن خشکاندن این روحیه و کنار گذاشتن چنین مدیرانی است.

دبیر کل جمعیت رهپویان تأکید کرد: ما باید به سمت کارگزارانی برویم که از جنس مردم هستند و زمانی که امام فرمود مسئولان باید از قشر متوسط و عامه جامعه باشند، سّر آن امروز مشخص می شود که به چنین بلایی گرفتارشده ایم.

اگر قانون از کجا آورده ای اجرا می شد وزرای میلیاردی نداشتیم

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا قانون از کجا آورده ای قابل اجرا است و آیا تاکنون به مرحله اجرایی رسیده است، گفت: اگر قانون از کجا آورده ای اجرا می شد چنین وزرای میلیاردی نداشتیم.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در ادامه بابیان اینکه آقای هدایت زاده، کارگزار چنین اموری هستند، اظهار داشت: آرزو می کنیم که این اراده وجود داشته باشد و ما چشم انتظار برخورد هستیم.

شبکه فساد از خون مردم و مستضعفین ارتزاق می کند

زاکانی بابیان اینکه دستوری که رئیس جمهور داد و اقدامات جهانگیری و تأکید رهبر انقلاب قوانینی را برای عدم برخورد با چنین فسادهایی باقی نمی گذارد، خاطرنشان کرد: درعین حال نوع برخورد نیز مهم است. اینکه به جای این افراد دوباره چند نفر را بیاورند ولی آن فاجعه ها به فراموشی سپرده شود دردی را درمان نمی کند.

دولت باید به مردم گزارش دهد که وزرا و معاونین آن ها چقدر حقوق می گیرند

در ادامه این نماینده سابق مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اعلام این مفاسد باعث ناامیدی مردم نخواهد شد، توضیح داد: ما می گوییم باید با این مفاسد برخورد شود چون اگر این مفاسد را با جامعه مطرح نکنیم فساد استمرار پیداکرده و این شبکه از خون مردم و مستضعفین ارتزاق می کند ازاین رو وظیفه داریم این مسائل را بگوییم و جریانات دانشجویی و حق طلبان نیز باید این موضوع را پیگیری کنند.

دبیر کل جمعیت رهپویان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا خلأ های قانونی باعث پرداخت چنین حقوق های نجومی می شود، گفت: وقتی شما راه های سوءاستفاده را باز بگذارید و از ابتدا نیز توقعات را بالا ببرید این گونه می شود، دولت باید به مردم گزارش دهد که وزرا و معاونین آن ها چقدر حقوق می گیرند، البته ما رقم های آن را می دانیم اما می خواهم بگویم وقتی دولت این گونه ضرایب را به شکل نجومی بالا می برد این تبعات را نیز ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله را خود دولت تصویب کرده به اظهارنظری از اژه ای پرداخت و یادآور شد: آقای اژه ای گفت که در دولت قبل یک فرد در مسئولیتی 12 میلیون می گرفت اما الآن این مقدار دیگر قابل مقایسه با آن زمان نیست؛ بنابراین تئوریزه کردن نیاز به افزایش حقوق با بالا بردن ضرایب از سوی دولت باعث چنین مشکلاتی می شود.

زاکانی تأکید کرد: در این مسیر خلأ قانونی که منجر به چنین اختلالی شود وجود ندارد و حتی تفسیر برعکس از قانون و عدم اراده برای بهره مندی از قانون منجر به پاداش ها و حقوق های نجومی شده است که انسان را متحیر می کند.

کسی که در دوره تحریم برای خود کاسبی می کرد حداقل های انسانی را ندارد

این فعال سیاسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آقای رئیس جمهور بارها منتقدان برجام را با عنوان کاسبان تحریم خطاب کردند ولی هم اکنون مشخص شده که برادر رئیس جمهور و برخی دیگر از نزدیکان وی اقدام به تأسیس صرافی در ایام تحریم ها کرده اند گفت: کاسبی تحریم کردن کار بسیار ناپسندی است و کسی که در دوره تحریم به مردم تحت فشار برای خود کاسبی کند حداقل های انسانی را ندارد  و نهایت بی انصافی است.

بیایند اعلام کنند سال 90 چه کسانی صرافی زدند/ شعار کاسبان تحریم به خودشان بازمی گردد

وی افزود: اصل شعار کاسبان تحریم خوب بود اما این شعار به خودشان برمی گشت، بیایند اعلام کنند سال 90 چه کسانی صرافی زدند. دائم که نمی توانیم ادعای الکی کنیم. یکی از مشاوران رئیس جمهور و یکی از عزیزان دارای قدمت در این حوزه ثروت های میلیاردی به جیب و دم از غارت و اینکه چند صد میلیارد گم شده بزنند این ها راه را گم می کنند.

کاسبان تحریم امروز کاسبان برجام هستند

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تأکید کرد: تمام کسانی که کاسبان تحریم بودند امروز کاسبان برجام هستند و دنبال  این هستند که کشور را برای آینده گرفتار کنند. فرزندان عمده این ها خارج از کشور و برخی هایشان دو تابعیتی هستند و کارشان که تمام شد می روند پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند و این ملت ماست که باید بسوزد.

زاکانی با اشاره به اظهارات رئیس کمیسیون اصل 90 گفت: اعلام کرده اند که 950 نفر حقوق نامتعارف می گیرند و یکی از جنایات هم این است که این 950 نفر آبروی هزاران مدیر را می برند.

این فعال سیاسی در ادامه تصریح کرد: وقتی شما در دوران سازندگی با چنین فسادهایی مواجه می شوید و از آقای هاشمی در مورد این فسادها سؤال می کنید ایشان می گویند که در راه توسعه چنین میل کردن هایی طبیعی است. در آن زمان آقای هاشمی در مصاحبه ای مثالی زد و در آن گفت که فرض کنید سدی در کشور ساخته شود و ما به ازای آن مقداری توسط کارگزاران میل شود و این مسئله اشکالی ندارد.

وی افزود: در آغاز کار این دولت یکی از نمایندگان مجلس که سابقه 8 دوره نمایندگی داشت، در دفاع از آقای زنگنه پشت تریبون قرار گرفت و گفت شما چقدر به میل ها توجه می کنید و در کنار آن حیف ها را موردتوجه قرار دهید.

عده ای از قِبل کرسنت پورسانت بگیرند

وی بابیان اینکه اگر ریشه ای به این قضیه نگاه کنیم این همان مدل توسعه غربی است که در کنارش ریخت وپاش هم دارد، یادآور شد: می توان گفت که این مسئله نمونه بارز توسعه غربی است.

زاکانی اظهار داشت: اگر این موضوع را ازلحاظ ریشه ای بررسی کنیم، خواهیم دید که این نوع طرز تفکر در قضیه فیش ها نیز تسری می یابد و شاهد هستیم که افرادی مابازای کاری که می کنند فیش های آن چنانی می گیرند.

لابی گری و پورسانت گیری دو مشکل عمده کشور

زاکانی بابیان اینکه من چند ماه پیش در سخنرانی به غارت هایی اشاره کردم، اظهار داشت: مایل بودم که در مورد آن سخنانم از من شکایت می شد تا در دادگاه در مورد آن اسامی بیشتر توضیح می دادم که چه چیزهایی در جریان است.

وی ادامه داد: ما هم اکنون در کشور با 2 مشکل عمده مواجه هستیم که یکی لابی گری و دیگری پورسانت گیری است. اگر در کرسنت کشور زیر بدهی های کلان رفت، از دیدگاه این افراد مشکلی ندارد و باید عده ای از قِبل همین کرسنت پورسانت خود را بگیرند.

این فعال سیاسی در همین زمینه خاطرنشان کرد: خود پورسانت داستان بلندی دارد که نه تنها در اولویت های کشور نیست بلکه یک عده پشت پرده این مسائل را دنبال می کنند. عده ای در پشت پرده هزاران میلیارد جمع می کنند و عادت به این فیش ها دارند.

رئیس جمهور اگر می خواهد جلوی فساد را بگیرد به اخوی خود مراجعه کند

وی بابیان اینکه دولت نباید اتاق بازرگانانی باشد که هم دستی در اتاق بازرگانی  دارند و هم کار بازرگانی خود را در دولت دنبال می کنند، گفت: یک عده دنبال نمایندگی شرکت های خارجی و واسطه گری برای آن شرکت ها در کشور هستند و برایشان هم مهم نیست که کشور دچار مصرف زدگی شود.

شیوه ای طراحی کرده اند که در آن ثروت های افسانه ای نامشروع کسب می کنند

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی بابیان اینکه پیوند بین قدرت و ثروت فرصتی را برای چنگ اندازی عده ای به منابع بیت المال فراهم می کند، گفت: آقای رئیس جمهور اگر می خواهد جلوی فساد را بگیرد به اخوی خود مراجعه کند؛ اکنون نیز شیوه ای طراحی کرده اند که در آن ثروت های افسانه ای نامشروع کسب می کنند.

زاکانی ادامه داد: همین بانک هایی که اخیراً چند تن از مسئولانشان عوض شدند شعب خارجی شان به برخی از آقایان تسهیلات ارزی دادند؛ مثلاً بنده خدایی 400 میلیون درهم از بانک ملت شعبه خارج از کشور با نرخ سود صفر درصد، دریافت کرده است و سپس همین پول را در بانک ملت داخل کشور با نرخ سود 24 درصد سپرده گذاری کرده است که خود نماد دزدی از بیت المال است؛ این قضیه برای بانک های دیگر نظیر بانک ملی هم مصداق دارد؛ کسانی که مرتبط با این قضیه هستند پورسانت های بالایی از قبل این تسهیلات دریافت می کنند.

 مالامیر و دانیال زاده افرادی هستند که فریدون پشت سر آن هاست

وی با اعلام دو اسم از این افراد اظهار داشت: مالامیر و دانیال زاده افرادی هستند که فریدون پشت سر آن هاست و از دریافت کنندگان این تسهیلات و پورسانت ها هستند.

زاکانی ادامه داد: این دو نفر بدهکار بانکی هستند و فریدون پشت سر این هاست. به عنوان مثال بانک ملت 400 میلیون درهم با کارمزد صفر درصد به این ها داده و آن ها این پول را به داخل کشور آورده اند و از طریق صرافی ها آن را تبدیل و مجدداً این پول را که با کارمزد صفر درصد از خود بانک ملت گرفته بودند در خود بانک ملت سرمایه گذاری کردند و سالانه 24 درصد سود گرفتند. حالا حساب کنید که چه مقدار پول جابه جاشده است.

وی ادامه داد: این موضوع برای بانک های رفاه و ملی هم اتفاق افتاده و شاید بپرسید رئیس یک بانک را انتخاب کردن از چه نظر مهم است، باید گفت از این نظر که 150 هزار میلیارد سپرده گذاری در بانک ملی و 120 هزار میلیارد سپرده گذاری در بانک ملت دست یک نفر خلاف کار می افتد، مهم است.

وزیر اقتصاد بیان کند که بانک های مختلف به این دو نفر چقدر تسهیلات داده اند و ارتباطشان با فریدون چیست؟

نماینده سابق مجلس تأکید کرد: این ها توسط فریدون کارسازی می شود و این مستقیماً دست در بیت المال کردن است، وزیر اقتصاد بیان کند که بانک های مختلف به این دو نفر چقدر تسهیلات داده اند و ارتباطشان با فریدون چیست؟

زاکانی در ادامه تصریح کرد: یک پله نزول می کنیم به دلالی می رسیم که کاملاً آن را رسمی کرده اند. به عنوان مثال مصوبه ای داشتیم که یک هیئت پنج نفره برای فروش نفت تعیین شدند و آقایان هدایت زاده و سیدی عضو آن بودند. طبق بررسی های ما این افراد تا هشت دلار برای فروش هر بشکه تخفیف گرفته بودند و میزان فروش این افراد 10 برابر میزان دولت قبل بود که از این طریق نفت را به فروش می رساند و همین آقایان شکایت می کردند.

وی افزود: طبق این مصوبه این هیئت محرمانه است و کسی نباید بفهمد چه کار می کنند و مصوبه محرمانه را جوری تنظیم کردند که فروشندگی نفت در دست عده ای بماند. این عده برای فروش نفت هشت دلار پورسانت گرفته اند تا آن را برای زنگنه بفروشند.

برادر جهانگیری چگونه به ثروت افسانه ای رسیده است؟

این فعال سیاسی تأکید کرد: عده ای هستند که فرقی ندارد این دولت باشد یا آن دولت. هرکجا باشد سود خود را می برند. به عنوان مثال برادر آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دولت قبل مصوباتی داشت و الآن ثروت افسانه ای را از آن خودکرده است. این فرد چگونه به این ثروت رسیده است درحالی که برادرش مسئول مقابله با فساد مالی شده است.

وی افزود: آقای موسوی نامی در دولت قبل با هسته مرکزی آن مراوده داشت و الآن مولتی میلیاردر است اما در این دولت نیز روزی که آقای روحانی به حرم امام رفت و داخل ضریح امام (ره) شد دیدیم که آقای موسوی نیز با ایشان به داخل ضریح رفته است. این افراد چه کار می کنند؟ فرقی برای ما ندارد چه دولتی باشد ما مخالف فسادیم و همه باید با فساد و رانت خواری برخورد کنند. باید با ثروت های نجومی و رانت هایی که قبل از انتخابات به کار یک عده می آید برخورد شود.

باید یک مطالبه عمومی درباره شفافیت دارایی ها و داشته های مسئولین صورت گیرد

نماینده سابق مجلس گفت: ما نیازمند شفافیت هستیم و باید یک مطالبه عمومی در خصوص شفافیت دارایی ها و داشته های مسئولین صورت گیرد تا اعتماد مردم برگردد. آدم های انگشت شماری خلاف می کنند اما انگشت اتهام به سمت هزاران مدیر می رود که این جفا در حق آن هاست.

زاکانی با تأکید بر اینکه باید در مسیری که حرکت می کنیم شفاف سازی شود، گفت: به عنوان مثال باید مشخص شود بنده نوعی بعد از 12 سال نمایندگی چه میزان ثروت دارم و از چه راهی حقوق می گیرم. لذا باید موجی راه بیفتد و مسئولین شفاف سازی کنند که البته عده ای نمی خواهند این اتفاق بیفتد.

در کمیسیون تلفیق سال قبل نماینده دولت گفت به زندگی همه سرک می کشید

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری پیرامون تبعات پیوستن ایران به FATF اظهار داشت: وقتی دولت شعار می داد که نباید به زندگی مردم سرک کشید در کمیسیون تلفیق سال قبل نماینده دولت گفت به زندگی همه سرک می کشید و نمی توان این کار را انجام نداد.

زاکانی بابیان اینکه حقش هم همین است و اگر شفافیت نباشد حق مردم را از کسانی که سرمایه های هنگفت دارند نمی شود گرفت، اظهار داشت: این فرمایش رئیس جمهور در مقام شعار بود و در عمل شاهد آن هستیم که چیز دیگری انجام می شود.

رویه ای که برای مبارزه با پول شویی گرفته شده راه پرخطری برای امنیت ملی کشور است

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تأکید کرد: رویه ای که برای مبارزه با پول شویی گرفته شده راه پرخطری برای امنیت ملی کشور است، برخی می گویند دلبخواهی است درصورتی که بارها اعلام شده است که اجباری است. در قانون شورای امنیت ملی داریم که تشخیص چنین مسائلی و چنین رویه هایی می تواند تفسیرپذیر باشد و آن ها می توانند هر چیزی را مصداق تروریسم قرار دهند.

وی ادامه داد: هر چیزی که ذیل فصل 7 است می تواند از موضع تروریسم بررسی شود، بخش دیگری که ذیل فصل 7 آمد و دنبال مهار آن هستند باید پرسید که آیا این مسئله از دیدگاه آن ها تفسیرپذیر است یا خیر. در برجام نیز بایدها تذکر داده شد ولی دائماً گفتند و اصرار کردند که شما بدبین هستید.

زاکانی افزود: طبق AFTA اگر کشوری نتواند در بعد فنّاوری پاسخگوی این رویه ها باشد می تواند از یک شرکت خارجی کمک بگیرد که من شنیدم از یک شرکت آمریکایی کمک می گیرند و این خطرناک است.

وی تأکید کرد: رویه AFTA که دوستان می گویند برای تمام کشورها وجود دارد باید گفت که برای هر کشور تفسیر جداگانه ای وجود دارد و طبق AFTA می توانند برای ایران تفسیر دیگری را انجام دهند. البته اینجا شورای امنیت ملی و مجلس باید ورود کنند و جلوی این مسئله را به طورجدی بگیرند.

رسانه ها بانک دی را در دوره اخیر بررسی کنند، قطعاً هوش از سر شما می رود

نماینده سابق مردم تهران در مجلس تصریح کرد: رسانه ها بانک دی را در دوره اخیر بررسی کنند، قطعاً هوش از سر شما می رود، بنده ریز عملکرد بانک دی را از یک سال پیش دنبال می کردم، چون این بانک متعلق به جانبازان و بنیاد شهید است باید ببینید چه نسبتی با چه کسانی دارد.

وی افزود: برخی افراد در این زمینه همان کسانی بودند که در دولت قبل صحنه گردانی می کردند و از جنس این دولت بوده اند و با رسوخ در آنجا کار خود را انجام می دادند و الآن نیز که دیگر دولت خودشان است.

زاکانی یادآور شد: متأسفانه وقتی نگاه می کنید برخی آن قدر جسارت خود را بالا می برند که برای رسانه ها نیز قیمت قائل شده و تلاش می کنند رسانه را نیز بخرند درحالی که رسانه های ما رسالت دارند در میدان حاضر شوند و این وضعیت را اصلاح کنند.

دبیر کل جمعیت رهپویان خاطرنشان کرد: با اشرافی گری و شعار نمی توان جامعه را اداره و نیازهای مردم را التیام بخشید همان طور که بارانت و تبعیض نیز نمی توان فقر را ریشه کن کرد.

جریان مبارزه با فساد در جبهه انقلاب اصالت دارد

نماینده سابق مجلس گفت: ما در مجلس هفتم قانون از کجا آورده ای را احیا کردیم و همچنین رسیدگی به اموال مسئولین را در دستور کار قراردادیم که مخالفین جدی داشت اما باید بدانیم که جریان مبارزه با فساد در جبهه انقلاب اصالت دارد.

وی با اشاره به برخورد با مفسدین اظهار داشت: وقتی که ما به مجلس رفتیم دولت اصلاحات بر سرکار بود و از آن زمان با برخی افراد ازجمله یونسی و پس ازآن رحیمی، مرتضوی و جاسبی در این زمینه برخورد کردیم. امروز هم اگر اسم فریدون را می آوریم خرده حساب نداریم. جریان فاسد این دولت و آن دولت نمی شناسد و نمی شود جامعه ای را برمدار ظلم اداره کرد. وقتی صحبت از زنگنه و فریدون می کنیم یعنی نیازمند بازنگری در این روابط هستیم.

آقای میر مؤذنی حداقل عضو هشت هیئت مدیره است

زاکانی تأکید کرد: خوشبختانه آقای جهانگیری دستورالعملی تهیه کرده اند که هر نفر در یک هیئت مدیره عضو باشد، اما به عنوان مثال آقای میر مؤذنی تا آنجا که ما اطلاع داریم حداقل عضو هشت هیئت مدیره است. این بازنشسته نفت و هیئت مدیره بانک پاسارگاد و حفاری و ... از نزدیکان آقای زنگنه است، حالا ببینید حقوق این فرد چقدر است.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: یکی از مصیبت های ما این است که شرکت نفت ما در وضعیتی قرار دارد که بی سابقه ترین افراد در آن عضویت دارند به طور مثال جناب آقای کاردول مدیرعاملی است که سابقه اش حسابداری بوده، همچنین آقای منوچهری معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی که وقتی به سوابق وی نگاه می کنیم، مشاهده می شود که وی قبلاً در آب و فاضلاب بوده که ازآنجا به عسلویه و سپس به شرکت تأسیسات دریایی رفته و این فرد با این ویژگی ها با عنوان معاونت مهندسی و توسعه شرکت ملی مشغول به کارشده است.

وی افزود: IPC با چنین هیئت مدیره ای پیش می رود و اگرنه چنانچه مدیری هوشمند باشد، مگر تن به IPC می دهد؟ لذا شما وقتی بررسی می کنید، مشاهده می کنید که ما دچار یک سیستم به هم پیچیده هستیم.

شستا بیاید و اعلام کند که اعضای هیئت مدیره ها چه کسانی هستند و چقدر حقوق می گیرند

نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: هم اکنون مجموعه شستا 200 شرکت دارد که هرکدام از آن ها 5 هیئت مدیره دارند و جا دارد که شستا بیاید و اعلام کند که اعضای این هیئت مدیره ها چه کسانی هستند و چقدر حقوق می گیرند و شما می بینید که تأمین اجتماعی روزبه روز سیر نزولی طی می کند و از طرفی می بینید که هیئت مدیره های رابطه ای و هرکسی در چند هیئت مدیره حضور دارد که آیا این مسئله ظلم در حق بازنشستگان نیست.

باید به سمت شفاف کردن ریشه های فساد برویم

زاکانی تأکید کرد: امروز باید به استقبال شفافیت در خصوص فیش های نجومی رفت و با شفاف کردن آن ها ریشه های فساد را در سطوح مختلف واکاوی کرده و به اصلاح آن پرداخت، لذا معتقدم ما در این مسیری که حرکت می کنیم، مسیری سخت و نفس گیر است، زیرا مبارزه با فساد ساده نیست.

وی بیان کرد: آقای رئیس جمهور وقتی می خواهند دقت کنند همین اطرافیانشان اخیراً چندی قبل یک فردی 260 میلیون درهم مجدد گرفته بود که اسمش هم هست و بنده دارم و اگر خواستند به ایشان خواهم داد و از نزدیکانشان هستند، با همان رویه قبلی این مبلغ را با سود 8 تا 12 درصد دریافت کردم و با سود 24 درصد سپرده گذاری کردند، بانک ملت سودش صفر درصد بود، اما بانک ملی با سود 8 تا 12 درصد می گرفت و خلاف قانون سود 24 درصد سپرده گذاری دریافت می کنند و این سود را تضمین شده را می گیرند، چه کاری راحت تر از این است؟

اگر ما خوابمان ببرد دیگر فردا دیر است

نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: این مسیر، مسیر تسهیل شده برای مکیدن خون ملت است و باید با این پدیده با تمام وجود مقابله کرد، لذا اگر ما خوابمان ببرد دیگر فردا دیر است و امکان جبرانش وجود ندارد. مگر ما الآن می توانیم کرسنت را جبران کنیم؟ در آبان ماه امسال ما باید برای ارائه دفاعیه خودمان حضور پیدا کنیم، اما قبول نخواهند کرد، زیراکسانی امروز بر مجموعه نفت و گاز کشور تکیه زده اند که خودشان از محرومین این موضوع هستند و ما هرچقدر هم ناراحت باشیم، متأسفانه کار از دست دررفته است.

وی افزود: اگر با فساد در موقع خودش برخورد نشود، ما در جامعه با بحران مواجه می شویم، لذا اگر حداقل ها را هم علاقه مندیم که داشته باشیم، همه باید بیایند و بدون اغماض با فساد که منشأ تبعیض است، مبارزه کنند.

قراردادهای نفتی هم از بعد حقوقی منشأ اشکال هستند و هم ازنظر سیاست گذاری ها و واگذاری ها

زاکانی با اشاره به قراردادهای نفتی نیز گفت: در همین قراردادهای نفتی دست هایی در کار است که برخلاف مصالح کشور و نظام است، میدان های نفتی و گازی که از ریسک آیین برخوردارند، می آیند و در اولویت به یک شرکت به نام توتال می دهند، درحالی که خیانت های توتال معلوم و مشخص است. حالا می آیند و میدان آزادگان جنوبی را هم به عنوان یک هدیه مجدد به این شرکت می دهند. همان توتالی که در مخازن پارس جنوبی آنچه مربوط به قطر بود را آورد و طراحی برای برداشت را به گونه ای انجام داد که به حداکثر نزدیک به آب های بین المللی باشد و در همین دوره آقای زنگنه قسمت مربوط به ما را به گونه ای طراحی کرد که حاشیه مخزن را در برگرفت.

وی تأکید کرد: آن ها بزرگ ترین خیانت را به ما انجام دادند، علاوه بر اینکه 4 لایه گازی و یک لایه نفتی در آنجا وجود دارد که در همین ارتباط 2 لایه گازی عمده آن را در بررسی ها به ما اعلام نکرد که چنین لایه های گازی وجود دارد و چنین امکاناتی هست، در این میان قطر از آن سمت به شدت در حال برداشت است و از این سمت ما گرفتار کارشناسی غلط توتال هستیم و دست هایی که نمی خواهند بگذارند این موارد اصلاح شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم تأکید کرد: ما هشدار می دهیم که این قراردادهای نفتی هم از بعد حقوقی منشأ اشکال هستند و هم ازنظر سیاست گذاری ها و واگذاری ها دچار ایرادند. لذا امیدواریم این اصلاحات صورت بگیرد.

کارسازان توسط دستگاه قضایی پیگیری و مورد رسیدگی قرار گیرند

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم برگشت مازاد حقوق های نجومی به صندوق بیت المال اشاره کرده و افزود: هم پول هایی که اضافه گرفتند باید عودت داده شوند و هم کارسازان توسط دستگاه قضایی پیگیری و مورد رسیدگی قرار گیرند و همچنین این انتقال تسهیلات ارزی و این جنایت بزرگ نیز موردبررسی و رسیدگی قرار گیرد.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه باید معلوم شود که فریدون چرا و چه مقدار تاکنون کارسازی کرده است، گفت: یک نمونه از کارسازی های جناب فریدون کافی است که هم دستگاه قضا و بالاتر از آن شخص رئیس جمهور با آن برخورد کند.

وی تأکید کرد: امیدواریم نه فقط حقوق ها بلکه تمام موارد نامشروع که کشف شده و یا مواردی که دستگاه های اطلاعاتی می توانند نظارت کنند موردبررسی و پیگیری قرار گیرد و برگردانده شوند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

نماینده سابق مجلس در پاسخ به سؤالی در خصوص ضابطه مند کردن حقوق ها توسط مجلس گفت: در مجلس هفتم لایحه ای از دولت آقای خاتمی آمده بود که آن را بررسی و تصویب کردیم اما هر که توانست یک استثنا به قانون خدمات کشوری زد و این استثنائات  بسیار زیاد شد لذا مجلس باید در این حوزه ورود جدی کند و منافذ این سوء استفاده ها را ببندند.

زاکانی همچنین در خصوص محدودیت های پرداختن به فسادهای مالی و پرونده کرسنت گفت: شکایت هایی از بنده شده و به دادسرا رفتم و اعلام کردم پرونده را به دادگاه بفرستند تا مدارکم را ارائه دهم که تاکنون صورت نگرفته است./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان