Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : فرمانده انتظامی گیلان گفت: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، مزاحمت اینترنتی و برداشت اینترنتی مهم ترین جرایم سایبری در گیلان است.

سردار محمدرضا میرحیدری ظهر امروز در جلسه ستاد فرماندهی انتظامی گیلان با تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر روزی است که انسان به فطرت پاک خود باز می‏ گردد.

وی عید فطر را پاداش صیانت و روزه داری دانست و افزود: عید فطر پایان یکماه و آغاز یک راه است.

فرمانده انتظامی گیلان عید فطر را پایان ماه اشک ‏ها و لبخندها و آغاز راهی برای بازگشت، شکفتن و بازیافتن انسان به خود عنوان کرد و گفت: عید فطر عید زیبایی‏ های معنوی، بشارت‏ های الهی و روز خوب مهربانی‏ های خداوند است.

وی در ادامه به عملکرد پلیس فتا در سه ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در این مدت ورودی پرونده ها به پلیس فتا 28 درصد رشد داشته است.

میرحیدری هتک حیثیت و نشر اکاذیب را با 45 درصد بیشترین جرایم در فضای مجازی استان عنوان کرد و افزود: مزاحمت اینترنتی با 18 درصد و برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی با 16 درصد از جمله مهم ترین جرایم سایبری در گیلان است.

وی ادامه داد: برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی و سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 42 و 33 درصد کاهش داشته است.

فرمانده انتظامی گیلان 42 درصد مجرمان فضای سایبری شناسایی شده را افراد تحصیلکرده و دانشگاهی خواند و خاطرنشان کرد: انگیزه ارتکاب به جرم متهمان در 47 درصد ضداخلاقی، 23 درصد کسب منافع مالی، 20 درصد متفرقه شامل سرگرمی، کنجکاوی، اثبات توانایی ها و 10 درصد انتقام جویی بوده است.

وی 70 درصد مجرمان را مرد و 30 درصد را زن عنوان کرد و افزود: میانگین سنی این متهمان 17 سال، 18 تا 25 سال، 26 تا 35 سال، 36 تا 45 سال و 45 سال به بالا بوده است.

میرحیدری با بیان اینکه در مدت مذکور کشف پرونده های حوزه فتا در گیلان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: مجرمان فضای سایبری همواره به دنبال فرصتی هستند تا با سوء استفاده از غفلت کاربران فضای مجازی و به دست آوردن اطلاعات مهم و حساس آنها مقاصد شوم و پلید خود را محقق کنند.

وی خواستار هوشیاری مردم و ارتقای سطح دانش و آگاهی های اجتماعی شد و خاطرنشان کرد: مردم با جدی گرفتن نکات ایمنی از بروز و ظهور جرایم سایبری پیشگیری کنند.

فرمانده انتظامی گیلان گفت: مردم گیلان در صورت اطلاع از فعالیت مجرمانه در فضای مجازی، مراتب را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان