Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : از پروفسور اکبرزاده ریاضیدان ایرانی مقیم فرانسه در رشت تجلیل و قدردانی شد.

پرفسور«حسن اکبرزاده»، از نوابع علم ریاضی است که طی سفری از فرانسه به رشت،شب گذشته به همت مجمع اسلامی فرهنگیان استان گیلان در مراسمی مورد تجلیل قرار گرفتند.

پروفسور اکبرزاده در این مراسم ضمن تشکر از برگزاری این محفل دوستانه،اظهار کرد:قلب آنهایی که برای وطن می سوزد آمیخته آرزوهای نایاب است.

وی افزود:موفقیت جز با تحمل سختی ها،پشتکار و توسل بر پروردگار و زحمات طولانی امکان پذیر نمی گردد.

این ریاضیدان بزرگ گفت:موجودیت هر فرد مدیون هدف مشخصی است و در راستای این هدف کوشش مناسبی می کند و تلاش زیاد موجب رسیدن به هدف می شود.

وی بیان کرد: همه کسانی که تلاش می کنند ذره ای به علوم اضافه کنند به حقیقت نزدیک تر هستند.

گفتنی است،در این مراسم دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت،جهاددانشگاهی استان گیلان، شورای اسلامی شهر رشت و دکتر ورسه ای استاد برجسته دانشگاه با اهدا هدایایی از خدمات علمی و پژوهشی پروفسور تقدیر کردند.

به گزارش ایسنا، «حسن اکبرزاده» در سوم فروردین 1306 در شهر رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایى را در این شهر آغازکرد و سپس تحصیلات خود را در دبیرستان البرز تهران ادامه داد و پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضى با درجه ممتاز وارد دانشگاه تهران شد و با احراز مقام اول تحصیلات خود را در ایران به پایان رسانید.

وی پس از اخذ مجدد لیسانس ریاضى از دانشگاه سوربن پاریس و همچنین گواهینامه آنالیز عالى، براى فوق لیسانس در مورد نظریه نسبیت عمومى انیشتین تحقیق کرد و درباره هندسه دیفرانسیل و فضاهاى ریمان بعد از 3 سال تحقیق، اکتشافات خود را در قالب چندین مقاله درمجله آکادمى علوم پاریس به ثبت رسانید.

اکبرزاده از سال 1957 میلادى به عنوان وابسته تحقیقات در مؤسسه معروف تحقیقاتى کولژدوفرانس پذیرفته شد و بعد از 4 سال رساله دکتراى دولتى در علوم ریاضى را در دانشگاه سوربن به پایان رسانید. او پس از طى مدارج مأمور تحقیقات و استاد تحقیقات، نزدیک چهل سال به عنوان رئیس تحقیقات دراین مؤسسه بین المللى مشغول به کار بوده است. علاقه ایشان در میان 44 رشته ریاضی  به رشته «هندسه» و «دیفرانسیل» که در فیزیک نظرى کاربرد دارد، بیشتر است و محور فعالیت و تحقیقات وى نیز در این زمینه است.

از این ریاضیدان گرانقدر مقالات علمى زیادى در مجله هاى معتبر جهانى به چاپ رسیده است. پروفسور اکبرزاده در سن 80 سالگى همچنان مشغول به کار و تحقیقات علمى است و در سال های اخیر نیز یکی از مهم ترین تالیفاتش با مقدمه «چند ریاضیدان نامی جهان» توسط یک ناشر مهم علمی در جهان به زبان انگلیسی منتشر شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان