Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : امام جمعه رشت گفت : اسلام دو عید را عید مسلمانان می داند، یکی از آنها عید قربان و دیگری عید فطر است.

آیت الله زین العابدین قربانی صبح امروز در نماز عید فطر در محوطه مصلای امام خمینی (ره) این شهر با تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر عید بزرگ اسلامی است و پس از یکماه روزه داری در نماز عید فطر شرکت می کنیم.

وی با بیان اینکه هر ملت و قومی روزهای پرشکوه و عظمتی را به عنوان عید انتخاب می کنند، تصریح کرد: روزهای پیروزی بر دشمن و ایامی مانند نوروز، 22 بهمن و 12 فروردین که بساط اسلامی را پهن کردیم، عید است.

خطیب جمعه رشت با اشاره به اینکه اسلام دو عید را عید مسلمانان می داند، گفت: یکی از آنها عید قربان و دیگری عید فطر است.

وی با اشاره به اینکه عید قربان روز تسلیم بنده در برابر خدا است، تصریح کرد: خدا را شاکریم ملت ایران اسماعیل های بسیاری تقدیم اسلام کرده است.

قربانی اظهار کرد: 240 هزار شهید در کشور و هشت هزار شهید در گیلان تقدیم انقلاب اسلامی شده است و اکنون مدافعان حرم به شهادت می رسند .

وی عید دوم را فطر عنوان کرد و گفت: مردم در روزهای بلند روزه گرفتند و در روز جهانی قدس شرکت کردند و در شب های قدر حاضر شدند و مراسم احیا را به جا آوردند.

امام جمعه رشت افزود: فطر برای کسی عید است که خدا روزه او را قبول کرده و با مال حلال شب زنده داری و استغفار کرده باشد، اگر این برنامه ها برای خدا باشد از ما تشکر می کند و روزی که در آن معصیت خدا را نکنیم عید است.

وی زکات فطره را مکمل روزه دانست و ادامه داد: کسی که روزه می گیرد یا اینکه معذور باشد وظیفه دارد سه کیلو قوت خود و خانواده اش را به هشت طایفه نیازمند بدهد، فامیل نزدیک و همسایه مقدم هستند.

*جامعه اسلامی گرفتار 3 بلای بزرگ/ ایران اسلامی و حزب الله را دشمن و رژیم صهیونیستی را دوست می دانند

قربانی جامعه اسلامی امروز را گرفتار سه بلای بزرگ خواند و خاطرنشان کرد: بلای اول اینکه معروف را جای منکر می دانند مانند داعش که مسلمانان را می کشد و باید معرفت مردم در این زمینه بالا برده شود.

وی به گرفتاری دوم جامعه اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: دوستان را به جای دشمن و دشمن را دوست خود می دانند، رژیم صهیونیستی را دوست و ایران اسلامی و حزب الله را دشمن دانسته و گرفتاری سوم اینکه دوست را دشمن می دانند.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه روز گذشته انفجار در عربستان اتفاق افتاد، تصریح کرد: این معضل دامن آل سعود را گرفته است.

وی در پایان یادآور شد: این روزها شاهد از دست دادن روحانیون بزرگ سید علی میر عبدالعظیمی و عظیم جهانگیری در گیلان بودیم، ضمن اینکه در ایام سالگرد رحلت آیت الله محمدی گیلانی هستیم و یاد و خاطره این علما را گرامی می داریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان