Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو سابق شورای حقوق و دستمزد گفت: در حالی که حقوق مدیران رده بالا در دولت بر خلاف قانون و طبق مصوبه هیأت دولت ۲۰۰ درصد اضافه شد، اما مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی یک هفتم مقدار قانونی پرداخت می شود.

موسی الرضا ثروتی در مورد فیش حقوق چند ده میلیونی برخی مدیران رده بالا گفت: قانون مدیریت و خدمات کشوری به روشنی در ماده 68 تمام فوق العاده ها از قبیل سختی کار، ایثارگری، بهره وری، عائله مندی، حقوق اولاد، بدی آب و هوا در 10 تا 12 مورد ذکر کرده و فاصله بین حداقل حقوق و حداکثر حقوق را 7 برابر تعیین کرده است.

وی افزود: امسال حداقل حقوق کارمندان دولت 900 هزار تومان است که حداکثر حقوق طبق قانون مدیریت خدمات کشوری 6 میلیون و 300 هزار تومان خواهد بود.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد افزود: اگر همه فوق العاده ها و امتیازات یک شاغل در سیستم دولتی پرداخت شود که بالاترین حقوق مربوط به رئیس جمهور و سران قوا است که 18 هزار امتیاز تعلق می گیرد و همه این عوامل به حقوق آنها اضافه شود، حداکثر حقوق باید 10 میلیون تومان باشد، اما متأسفانه مشاهده می شود برخی مدیران حقوق 57 میلیون تومانی و برخی وزرا حقوق 235 میلیون تومانی دریافت می کنند.

ثروتی گفت: اخیراً دولت تصویب کرده است که اعضای هیأت مدیره بانک های دولتی به صورت ناخالص 25 میلیون تومان و با کسر مالیات و بیمه و سایر کسور به صورت خالص 19 میلیون تومان در ماه دریافت کنند که این مصوبه برخلاف قانون است که از بیت المال مسلمین برای هیأت مدیره بانک دولتی پرداخت می شود.

نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه هیأت دولت یکسری مصوباتی داشته که غیر قانونی بوده و این مصوبات خود را در هیأت تطبیق مصوبات نیاورده و باید این مصوبات ابطال شود.

*کارانه 700 میلیون تومانی برخی پزشکان متخصص

ثروتی گفت: در مورد حقوق پزشکان وزارت بهداشت و درمان تعرفه ها را از 50 تا 400 برابر اضافه کرد که این غیر قانونی است و هیأت دولت باید آن را باطل کند. براساس همین مصوبه غیرقانونی برخی پزشکان متخصص ماهانه 700 میلیون تومان کارانه دریافت می کنند و برخی از افراد در وزارت بهداشت ماهی 235 میلیون تومان فقط حقوق از دولت دریافت می کنند و اگر کارانه هم به این رقم اضافه شود، سر به فلک می کشد.

وی افزود: در هیچ جای دنیا یک وزیر بهداشت این قدر حقوق نمی گیرد که در ایران دریافت می شود. در آمریکا بالاترین حقوق در نظام بهداشت 13.5 برابر حداقل حقوق، در انگلستان 9 برابر، فرانسه 7.5 برابر، هند 6 برابر اما در ایران 26 برابر دریافت می کنند.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: سهم مردم از هزینه خدمات بیمارستانی در بخش بستری شدن در بیمارستان های دولتی به خاطر مصوبه مجلس که 10 هزار میلیارد تومان برای کمک به بهداشت و درمان اختصاص می یابد، 10 درصد است، ولی در کارهای خدمات سرپایی این سهم بالاتر است.

ثروتی افزود: ویزیت پزشک متخصص در برخی شهرها 200 هزار تومان و در برخی جاها 300 هزار تومان است در حالی که قانون می گوید ویزیت پزشکان متخصص باید 30 هزار تومان باشد، قبلاً این رقم 10 هزار تومان بود که اخیراً 30 هزار تومان شده است، اما وزارت بهداشت ویزیت پزشکان متخصص را برخلاف قانون 300 درصد اضافه کرده است و این برای مردم سخت است و به همین دلیل است که برخی پزشکان متخصص خدا را هم بنده نیستند.

وی گفت: یک نفر که شاگرد اول کنکور وارد دانشگاه شریف می شود، بعد از آنکه استاد دانشگاه شد، حداکثر 15 میلیون تومان دریافت می کند، اما یک پزشک متخصص 300 میلیون تومان در ماه دریافت می کند و هیأت دولت باید تعرفه پزشکان متخصص را اصلاح کند و این مصوبات در هیأت تطبیق مصوبات هم آورده نشده است.

عضو سابق شورای عالی حقوق و دستمزد تأکید کرد: اعضای هیأت علمی در دولت هفتم با صد درصد افزایش حقوق مواجه شدند، به گونه ای که الان فاصله طوری شده است که اگر 2 نفر دارای مدرک دکترا که یکی در وزارت علوم و دیگری در جای دیگر استخدام شده، حقوق وزارت علومی 2.5 برابر فرد دیگر است و این تخلف در دولت هشتم صورت گرفت.

ثروتی ادامه داد: در دولت نهم حقوق قضات 100 درصد افزایش یافت و در دولت دهم فوق العاده های شغلی را بی حساب و کتاب بالا بردند.

وی تأکید کرد: آقای صفدرحسینی مدیرعامل مستعفی صندوق توسعه ملی که 57 میلیون تومان حقوق دریافت می کرد، به خاطر مصوبه ای است که سال 90 در دولت انجام شد و اختیار حقوق اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی به خودشان واگذار شد و بر این اساس بود که آن فرد 57 میلیون تومان دریافت می کرد و عده ای افراد بازنشسته و پیرمرد را در هیأت مدیره استخدام کرده بود. آن افراد مستمری بازنشستگی قبلی خود را لغو کردند و اکنون براساس حقوق جدید دوباره بازنشسته می شوند و پاداش بازنشستگی آنها به صورت تصاعدی بالا می رود.

ثروتی گفت: متأسفانه برخی از  استانداران که قبلاً بازنشسته بوده اند، حقوق بازنشستگی خود را که یک میلیون تومان در ماه بود، لغو کرده و براساس حقوق کنونی وقتی بازنشست شوند، ماهی 10 میلیون تومان دریافت می کنند. متأسفانه برخی از وزرا و حتی معاونان وزیر و رؤسای بانک ها هم چنین تخلفاتی کرده اند.

* افزایش حقوق کارمندان 12 درصد، نمایندگان 250 درصد

نماینده سابق مجلس افزود: طرحی توسط نمایندگان فعلی تهیه شده است که حداقل حقوق نمایندگان از 4 میلیون تومان در ماه به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کند و این افزایش های بی رویه ظلم به طبقه محروم است زیرا 250 درصد حقوق آنها اضافه می شود، اما حقوق کارمندان سطح پایین فقط 12 درصد اضافه می شود.

ثروتی در مورد فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر غیر شرعی بودن دریافت های کلان از بیت المال به عنوان حقوق نجومی گفت: این کار مصیبت است، در حال حاضر مستمری بگیر کمیته امداد امام خمینی (ره) اگر خانوار یک نفره باشد 30 هزار تومان، 2 نفره 45 هزار تومان، 3 نفره 50 هزار تومان، 4 نفره 60 هزار تومان و 5 نفره 65 هزار تومان در ماه مستمری می گیرد. در مورد معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی که 70 درصد معلولیت دارند، نیز مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) عمل می شود و این در مقایسه با حقوق نجومی یک فاجعه است.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد افزود: من زمانی که عضو شورا بودم، به آقای نوبخت گفتم چرا جلسه نمی گذارید و در طول 2 سال فقط یک جلسه برگزار شد. حتی شورای عالی اداری که رئیس جمهور مسئولیت آن را برعهده دارد، بیش از یک سال است که جلسه نداشته به همین خاطر اوضاع اداری رضایت بخش نیست.

وی گفت: شورای حقوق و دستمزد 2 ماه قبل جلسه داشت و من در آن اعتراض کردم که اختلاف حقوق بین کارمندان سطح پایین و مدیران رده بالا افزایش یافته احتمال دارد کارمندان و بازنشسته ها اعتراض خیابانی کنند و این جلسات باید برگزار شود، اما آقای نوبخت گفت بحث حقوق و دستمزد مانند لانه زنبور است نمی توان به آن دست زد و این تفکر برخی مدیران است.

وی گفت: برخی مدیران رفاه طلب هستند و متأسفانه میانگین سنی آنها در مرحله بازنشستگی قرار دارد.

این نماینده مجلس در مورد شعار عدالت به عنوان یکی از محورهای اساسی انقلاب اسلامی گفت: حقوق نجومی و فاصله زیاد بین حداقل و حداکثر حقوق عدالت نیست و متأسفانه برخی از مدیران رده بالا به مردم دروغ می گویند و کسانی که خود باید در شورای حقوق و دستمزد پاسخگو باشند می گویند از حقوق نجومی خبر نداریم. یا وزیری که به عنوان رئیس مجمع بانک های دولتی است، ادعا می کند از حقوق نجومی مدیران بانک ها خبر ندارد، مگر می شود از حقوق زیرمجموعه خبردار نباشیم.

ثروتی در مورد برخی از وزرا که ثروت نجومی دارند، ادامه داد: برخی از این افراد درد محرومیت را نمی دانند، برخی نمی فهمند وقتی مددجوی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی می گوید ماهی 50 هزار تومان دریافت می کند، یعنی چه. من به عنوان نماینده سابق مجلس از برخی مددجویان شنیده ام که بر اثر نداری مجبورند به فروش مواد مخدر و یا کارهای خلاف دیگر روی آورند.

* مستمری کمیته امداد یک هفتم مقدار قانونی

وی تأکید کرد: در قانون برنامه چهارم توسعه آمده بود حداقل حقوق کمیته امداد امام خمینی (ره) باید 40 درصد حداقل حقوق کارمند دولت باشد، الان که حداقل حقوق کارمند دولت 900 هزار تومان است باید حداقل مستمری کمیته امداد 360 هزار تومان باشد، در حالی که در عمل این رقم 50 هزار تومان است، یعنی یک هفتم مقدار قانونی به مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی پرداخت می شود.

ثروتی افزود: متأسفانه برخی مصوبات دولت به گونه ای است که در مورد حقوق پایین دستی ها خست به خرج می دهد، اما حقوق مدیران رده بالا را چندین برابر افزایش می دهند و این یعنی خوی اشرافی و لیبرالی در برخی مصوبات دولت دیده می شود که درد محرومان را نمی فهمند.

وی در مورد مستمری کمیته امداد گفت: من به عنوان نماینده سابق مجلس شرمسار هستم، سعی کردم حقوق کمیته امداد بالا برود، اما دولت مخالفت می کرد و برخی نمایندگان که طرفدار دولت بودند اجازه نمی دادند مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را افزایش دهیم.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد افزود: قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید، اگر تمام فوق العاده ها و تمام امتیازات در مورد یک نفر مانند سران قوا رعایت شود، حداکثر حقوق امسال 10تا 11 میلیون تومان می شود، پس چگونه است که برخی مدیران حقوق چند صد میلیونی دریافت می کنند.

وی تأکید کرد: فساد اقتصادی و فاصله طبقاتی در سیستم دولتی متأسفانه رخنه کرده و باید اصلاح شود و برخی از سازمان های نظارتی هم بی خیال شده اند. ظاهراً خودشان هم تخلف دارند که نمی توانند جلوی خلاف را بگیرند.

* یارانه پولداران را حذف کنید

این نماینده سابق مجلس گفت: چقدر فریاد زدیم که یارانه پول دارها را قطع کنید، می گفتند نمی خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم، اما پول مددجویان کمیته امداد امام خمینی را یک هفتم مقدار واقعی می دهند.

وی با انتقاد از برخی وزرا که از افشای فیش حقوقی نجومی ناراحت شده بودند، افزود: در کجای دنیا حقوق پزشکان متخصص به یک باره 300 برابر اضافه می شود.

ثروتی ادامه داد: 2 سال قبل آقای توکلی فیش حقوقی یکی از معاونان وزارت بهداشت را به وزیر نشان داد که از بیمارستان امام حسین(ع) 150 میلیون تومان حقوق می گرفت، وقتی چنین حقوقی به یک نفر پرداخت می شود، این کار غیر اخلاقی است و فشار بار این کار بر دوش مردم قرار می گیرد.

وی افزود: در حالی که 8 میلیون نفر بیکار در کشور داریم برخی افراد به قاچاق، فساد و یا خودکشی روی آورده اند و باید افرادی که از بیت المال به ناحق حقوق کلان دریافت کرده اند، محاکمه شوند.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد گفت: هم اکنون رئیس جمهور آمریکا 15 هزار دلار در ماه حقوق دریافت می کند که به پول ما 45 میلیون تومان می شود، اما برخی از وزرا حقوق 235 میلیونی دریافت می کنند.

وی افزود: متأسفانه در ادارات بریز و بپاش با پول بیت المال زیاد است، سمینارهای بی خودی و تجهیزات خارجی در ادارات فراوان وجود دارد.

ثروتی گفت: وقتی رئیس جمهور سوار بر ماشین شاسی بلند ژاپنی از یک کارخانه ایرانی بازدید می کند که سال قبل رهبر معظم انقلاب از همان کارخانه با پای پیاده بازدید کرده بود،آیا این خوی اشرافی گری نیست.

وی گفت: برخی از وزرا در خانه های مجلل در شمال شهر زندگی می کنند و فاصله خود با مردم را افزایش داده اند و این یک کار اشتباه و خطرناک است./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان