Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2
گیلانیان : در حالی شماری از مدیران و مسئولان وزارت راه و شهرسازی از سپرده گذاری ۴۰ میلیارد تومانی برخی مدیران وقت نظام مهندسی استان تهران به عنوان تخلف مالی یاد کرده اند که اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری این مسئله را یک اختلاس خوانده است.
خردادماه امسال حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی از تخلف مالی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرده برداشت و گفته بود: «در هیئت مدیره دوره قبل سازمان نظام مهندسی استان تهران 40 میلیارد تومان از اموال سازمان نظام مهندسی به بانک سپرده شده که این مبلغ، وثیقه دریافت تسهیلات برای یک شرکت خصوصی قرار گرفته است.»
در ادامه شیبانی، مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی نیز گفته بود: جزو وظایف و اختیارات قانونی سازمان نظام مهندسی نیست که منابع مالی در اختیار خود (منابع مالی سازمان یا منابع امانی از قبیل حق الزحمه نظارت) را تبدیل به وثیقه ای کند تا اشخاص حقیقی یا حقوقی بتوانند با پشتوانه آن تسهیلات دریافت کنند. در این که این موضوع یک سوءجریان مالی بوده تردیدی نیست و در وجود تخلف انتظامی هم شکی وجود ندارد.
چند روز پس از این اظهارات رئیس سابق سازمان نظام مهندسی پایتخت در واکنش به طرح موضوع "تخلف 40 میلیارد تومانی در هیئت مدیره سابق این سازمان" به تسنیم گفت: چنین چیزی صحت ندارد، پولی در بانک سپرده گذاری شده و بانک سود آنرا می دهد و نه پولی گمشده و نه این که سوء استفاده ای صورت گرفته است.
غفرانی در واکنش به این موضوع که طی هفته های اخیر برخی معاونان وزیر راه و شهرسازی از بروز تخلف 40 میلیارد تومانی افزود: هیچ تخلفی در این رابطه صورت نگرفته است، سال 93، 40 میلیارد تومان در بانک شهر سپرده گذاری شد که این بانک هم ماهانه به طور منظم حدود 2 میلیارد تومان سود آنرا پرداخت کرده است.
وی با بیان این که تخلفی که برخی از آن نام می برند مربوط به وثیقه گذاری برای نوسازی بافت فرسوده تهران است، تصریح کرد: اصل پول سپرده گذاری شده در بانک موجود است و نه تخلف، نه تبانی و نه سوء استفاده ای در این زمینه روی نداده است. این مسئله از سوی سازمان نظام مهندسی در حال پیگیری است و هیچ تخلفی در این زمینه اتفاق نیفتاده است.
اما نکته جالب توجه سپرده گذاری (به قول رئیس سابق سازمان نظام مهندسی استان تهران) و تخلف به قول معاون وزیر راه و یکی از مدیران ذی ربط این وزارتخانه، اظهارات اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان است.
وی در آخرین نشست خبری خود در قامت ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی گفت: «اصل بر این است که این کار که سپرده های سازمان نظام مهندسی به بانک داده شود و در مقابل آن هم سود هم بگیرند ایرادی ندارند، اما این که به پشتوانه آن تسهیلات برای شرکتی که به نظان مهندسی ربطی ندارد، پرداخت شود این سوء استفاده مالی و "اختلاس" است.»
به گزارش تسنیم، ترکان در دو سال اخیر تنها یک نشست خبری را در قامت ریاست سازمان نظام مهندسی برگزار کرد، آنهم دقیقا 10 روز قبل از رفتن از این سازمان. مردی که در دولت قبل بودجه دولت را به یک "لحاف" کوتاه تشبیه کرده بود در دولت کنونی نیز همچنان با همان صراحت اظهارنظر می کند.
ترکان دوشنبه هفته ای که گذشت به سخنان بهمن ماه سال 93 عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص مزخرف خواندن مسکن مهر واکنش نشان داد. وی در این باره گفته بود: «مزخرف خواندن مسکن مهر پاسخ مردم نیست، مردم خانه هایشان را می خواهند و باید به هر قیمتی شده مسکن مهر را تمام کنیم.»/ منبع : فرارو
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان