Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: برجام و پسا برجام هیچ تأثیری در بحث سرمایه گذاری گیلان نداشته است.

حسن خسته بند در گفت وگوی زنده با شبکه باران اظهار داشت: اصلاحیه بودجه که سازمان برنامه ریزی و یا دولت در مباحث اقتصادی و سرمایه گذاری و عمرانی به مجلس ارائه می دهد دارای جزئیاتی است که باید در کمیسیون های مختلف به ویژه کمیسیون تلفیق محکم کاری شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش مهم این اصلاحیه پرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران است گفت: این بدهی به مقدار 50 هزار میلیارد تومان در قالب اوراق به پیمانکاران و 5 هزار میلیارد نیز باید به بخش سلامت اختصاص یابد.

خسته بند با اشاره به بررسی گزارش ارائه شده وزارتخانه راه و شهرسازی در کمیسیون تخصصی عمران گفت: آخرین وضعیت و جایگاه بین المللی حمل و نقل کشور، تبیین کمبود ظرفیت ها، هدف گذاری ها و برنامه ریزی حوزه های زیربنایی حمل و نقل کشور و تبیین هدف گذاری و راه کارهایی که وزارت شهرسازی برای تحقق اهداف خود در پیش دارند از جمله آن ها بود.

وی با بیان اینکه در این جلسه درباره بحث های مربوط به گیلان مانند راه آهن قزوین به رشت و آزادراه و کنارگذر بندرانزلی و پروژه های ملی بحث شد اظهار کرد: پیمانکاران دارای ظرفیت های کافی هستند ولی اعتبارات باید به کمک گرفته شود.

نماینده مردم انزلی در مجلس با اشاره به اینکه پیشروی آب در سال های گذشته بسیاری از افراد را که در حاشیه دریا دارای زمین و یا مسکن در حال ساخت بودند دچار مشکل کرده است گفت:  در حال حاضر زمین هایی در انزلی و غازیان وجود دارد که صاحبان زمین با انجام مراحل اولیه برای ساخت و حتی دارا بودن سند مالکیت اجازه ساخت و ساز ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با مطرح کردن اینکه مجوز ساخت و ساز بدون رعایت حریم 60 متر چه به کسانی که سند مالکیت ندارند و چه کسانی که دارای سند مالکیت هستند نباید داده شود گفت: باید با کسانی که به حریم دریا تجاوز کرده اند برخورد شود و با افرادی که دارای سند مالکیت هستند معاوضه ملک صورت پذیرد.

وی با اشاره به اینکه با کمک دستگاه قضایی، شهرداری و فرمانداری بندرانزلی اقداماتی صورت گرفته است افزود: تاکنون مالکین این نوع زمین ها هیچ اقدامی را نمی توانستند بر روی زمین خود انجام دهند لذا با توجه به آخرین بازدیدی که در تیرماه انجام می شود تا پایان تابستان جمع بندی و کار به مراحل پایانی سپرده می شود.

نماینده مردم انزلی در مجلس با اشاره به پیگیری راه آهن در دوره ششم و پیگیری های کنونی توسط استاندار و نمایندگان مجلس و با مطرح کردن اینکه اگر اعتبارات درنظر گرفته شده به این امر اختصاص پیدا کند این پروژه در نیمه دوم سال 96 به بهره برداری خواهد رسید گفت: به دلیل خلافی که پیمانکار قبلی مرتکب شد 3 سال از اتمام پروژه عقب افتادیم.

خسته بند با بیان اینکه سرمایه گذارها در بخش های مختلف ورود کرده اند تصریح کرد: مشکل تراشی از جانب بدنه کارشناسی برای سرمایه گذاران و ترس برخی از دستگاه ها برای جذب سرمایه گذار موجب کاهش سرمایه گذاری در بخش خصوصی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مشکلات زیادی برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی داریم گفت:در بحث تالاب، محیط زیست اجازه ورود نمی دهد و در میدان شهر انزلی، میراث فرهنگی اعلام می کند اگر در این نقطه از شهر تغییراتی انجام شود اسلام و تاریخ و آثار آن از بین می رود.

نماینده مردم انزلی در مجلس با بیان اینکه هیچ فردی اجازه سرمایه گذاری در میدان شهر را به دلیل بودن برج مناره در آن مکان ندارد مطرح کرد: من با داشتن 60 سال سن تاکنون هیچ بازدیدی از آن مکان نکرده ام و این اطمینان را نیز دارم که هیچ شهروندی در انزلی نیز این کار را انجام نداده است.

وی با بیان اینکه شهر انزلی یک شهر توریستی است ولی در گران قیمت ترین و مهم ترین نقطه آن شهر نمی توان سرمایه گذاری کرد گفت: کارشناسان گیلانی ما فاقد درک هستند و حتی کارشناسانی که از خارج از استان مراجعه می کنند را نیز دچار رعب و وحشت کرده و آن ها نیز جرأت انجام اظهارنظر را پیدا نمی کنند.

خسته بند با اشاره به اینکه بانک ملی دارای ساختمانی است که حدود 5 سال است برای هزینه کردن آن آمادگی لازم را دارد بیان کرد: با ارسال یک لیست 4 برگی توسط میراث، این بانک انصراف خود را از ساخت و ساز اعلام کرده است و باید گفت اینجا سواد تا همین حدود است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی را در ادارات برای قفل کردن کارها گذاشته اند و این ها اسم سخت گیری را روی کار خود می گذارند و تعاملی نیز در بین این افراد نیست گفت: در برخی از بخش ها نیاز به تعامل است و  با وجود این افراد سخت گیر هیچ سرمایه گذاری در گیلان ورود نمی کند.

نماینده مردم انزلی در مجلس با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی آثار باستانی بیشتری نسبت به شمال کشور ایران وجود دارد خاطرنشان کرد: این نشان از سطح سواد پایین ما است و مسئولان و مدیران باید با این افراد برخورد کنند تا همانند سال های گذشته مجبور نشویم گفتار درمانی کنیم.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته نیز امثال این حرفها زده شد ولی در حد گفتار درمانی بود و اتفاق خاصی رخ نداده است تصریح کرد: ما درخواست میزگرد برای روشن شدن برخی از مسائل را داریم و در اینجا اتفاقاتی مانند برجام و پسا برجام و گرفتن همه جام ها تاثیرات خوبی در بخش سرمایه گذاری برای گیلان ندارد.

خسته بند با اشاره به اینکه در دوره ششم با توجه به بازدید مقام معظم رهبری از استان گیلان و بندرانزلی به دستور ایشان نسبت به جابه جایی نیروی دریایی اقدام شد و پس از آن شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت بودیم گفت:  1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال انجام  و 11 اسکله دیگر نیز در حال احداث است.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از رسانه های استان گیلان تقاضا دارم  تا به این بخش کمک کنند که چرا سرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در بخش توریسم در استان گیلان نیستند گفت: افرادی که مانع هستند کنار گذاشته شوند و از افرادی که متخصص و مجرب هستند استفاده شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان