Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران گفت: «روسیه ـ ایران ـ عراق ـ سوریه ـ مدیترانه» محور سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه است.

سرلشکر سید رحیم صفوی بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از بندر در حال احداث کاسپین در منطقه آزاد انزلی با اشاره به پیشرفت طرح های منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: انجمن ژئوپلیتیک ایران در تهران و شعبه گیلان از ظرفیت های بسیار بالای علمی و کاربردی برای همکاری با سازمان منطقه آزاد انزلی برخوردار است.

وی به عضویت بیش از 300 نفر از استادان علوم جغرافیا، روابط بین الملل و سیاسی در انجمن ژئوپلیتیک ایران اشاره کرد و افزود: دانشجویان در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد عضو انجمن مذکور هستند.

مشاور عالی و دستیار نظامی مقام معظم رهبری با بیان اینکه انجمن ژئوپلیتیک ایران می تواند در طرح های منطقه آزاد انزلی در حوزه ژئوپلیتیک دریای خزر همکاری داشته باشد، تصریح کرد: ارتباطاتی که چهار کشور حاشیه دریای خزر با اروپا و چین می توانند داشته باشند و جمعیت 230 میلیون نفری حوزه دریای خزر از جمله بسترهای همکاری انجمن ژئوپلیتیک ایران با منطقه آزاد انزلی محسوب می شود.

صفوی، جمعیت 150 میلیون نفری روسیه را از بسترهای مهم همکاری بین دو کشور در زمینه های مختلف خواند و بیان کرد: ترکمنستان با 29 میلیون نفر جمعیت، قزاقستان با 17 میلیون نفر جمعیت و آذربایجان با جمعیت 10 میلیون نفری که دارند، ژئوپلیتیک سیاست، قدرت و جغرافیا و تعأمل در این سه حوزه را تشکیل می دهند.

وی به نداشتن راهبرد دریایی تاکنون در کشور اشاره کرد و گفت: نگاه مسؤولان ما زمین پایه است و به آن استراتژی «بری» می گویند به این معنا که نگاه ما در گذشته به دریای خزر بیشتر گردشگری بوده و نگاه اقتصادی عمیق نداشتیم.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به وجود 2 هزار و 700 کیلومتر ساحل در شمال و جنوب کشور، خاطرنشان کرد: 2 هزار و 20 کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس داریم و ساحل دریای خزر حدود 700 کیلومتر است.

صفوی به حوزه ژئوپلیتیک دریای خزر اشاره کرد و یادآور شد: اگر نسبت به چهار کشور حوزه دریای خزر نگاه سیاسی داشته باشیم، این نگاه به طور خاص می تواند روابط راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران را تعریف کند.

*«روسیه ـ ایران ـ خلیج فارس» محور راهبردی

وی با بیان اینکه «روسیه ـ ایران ـ عراق ـ سوریه ـ مدیترانه» محور سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه است، اظهار کرد: محور «روسیه ـ ایران ـ خلیج فارس» راهبردی است.

مشاور عالی و دستیار نظامی مقام معظم رهبری متذکر شد: اکنون ایران آن قدر قدرتمند شده که نگذارد هیچ کشور بیگانه ای به سرزمین ما نظری داشته باشد.

صفوی با تأکید بر ارتقای ارتباطات سیاسی و اقتصادی با کشورهای حوزه دریای خزر، بیان کرد: می توانیم راهبردی 30 ساله سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی و دفاعی با روسیه در مقابل آمریکا داشته باشیم.

وی به راهبرد 35 ساله روسیه با هندوستان اشاره کرد و گفت: روسیه با عراق قرارداد همکاری 15 ساله داشته و اکنون در سوریه با روسیه همکاری می کنیم و نسبت این همکاری خوب است.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به ملاقات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: دیدار مذکور دو نگاه راهبردی را به همدیگر نزدیک کرده است.

صفوی، حوزه ژئوپلتیک در حوزه سیاسی را به دنبال ارتباطات سیاسی براساس منافع و امنیت ملی ایران دانست و خاطرنشان کرد: توسعه رابطه اقتصادی، سیاسی، دفاعی و امنیتی با روسیه در اولویت نخست حوزه ژئوپلیتیک دریای خزر است و کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و حتی آذربایجان به دلیل اینکه 80 درصد آن کشور شیعه هستند در اولویت دوم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه انجمن ژئوپلیتیک ایران در توسعه مباحث سیاسی، اقتصادی و روابط صادرات و واردات شناخت عمیقی دارد، یادآور شد: ارائه خدمات آموزشی به مدیران و برگزاری همایش ها از دیگر توانمندی های انجمن مذکور در کشور است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان