Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : قرارداد سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری ساخت ماشین زباله سوز با حضور نماینده شرکت سوئدی و رئیس هیأت مدیره اتاق بازرگانی اسکاندیناوی و ایران در پارک علم و فناوری گیلان امضا شد.

قرارداد سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری ساخت ماشین زباله سوز با ظرفیت خروجی های مختلف مانند کربن سیاه، انرژی برق و ... بین نماینده گروه فناوران یکتای خزر با نمایندگان MEAS GROUP سوئد و رئیس هیأت مدیره اتاق بازرگانی اسکاندیناوی و ایران ظهر امروز در پارک علم و فناوری گیلان به امضا رسید.

در مفاد تفاهمنامه مذکور ثبت یک شرکت سهامی خاص با نام جدید در جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده که هدف از آن تولید ماشین آلات سوخت زباله، سوخت و انرژی از انواع پسماندها است.

طرفین توافق کردند شرکت جدیدی با حوزه کاری مشترک در جغرافیای گیلان، تمام کشور، خاورمیانه و کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی تاسیس و در پارک علم و فناوری گیلان مستقر شود.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان در جریان امضای قرارداد مذکور اظهار کرد: موضوعات مهم مورد توافق در این تفاهمنامه انتقال فناوری ساخت ماشین آلات و تولید قطعات مربوط به جمهوری اسلامی ایران بوده که می تواند منجر به خودکفایی در تولید این نوع ماشین آلات و همزمان ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز شود.

به گفته مجید متقی طلب، در یکی از بندهای تفاهمنامه مذکور اتاق بازرگانی ایران و اسکاندیناوی و پارک علم و فناوری گیلان به عنوان ناظران حسن اجرای تفاهمنامه تعیین شده اند.

وی ادامه داد: در این قرارداد با موضوع انتقال فناوری و ساخت ماشین آلات در داخل ایران در گام نخست با ساخت چهار دستگاه همراه با گواهی امتیاز فناوری انجام می شود به نحوی که عمده ترین قطعات آن در داخل کشور و توسط فناوران و صنعتگران داخلی صورت می گیرد.

این مسؤول ارزش قرارداد مذکور را حدود 50 میلیون دلار برآورد کرد و یادآور شد: این قرارداد مطابق با سیاست های دولت و اقتصاد مقاومتی بوده و آورده طرف سوئدی به میزان 10 میلیون دلار شامل امتیازی است که به عنوان دانش فنی و سرمایه اولیه مشترک منظور شد.

به گزارش فارس، در قرارداد مشارکت مذکور آمده که انتقال فناوری تا زمانی که در داخل کشور نهادینه شود مورد حمایت و پشتیبانی شرکت MESA GROUP قرار گیرد و علاوه بر گیلان در گام های بعدی بتوان در استان های دیگر این دستگاه را تولید و راه اندازی کرد.

پارک علم و فناوری گیلان به عنوان ناظر بر اجرای قرارداد و تسهیل کننده اجرای آن بوده تا این انتقال فناوری در داخل کشور با حضور و مشارکت شرکت های فناور به ویژه صنعتگران گیلانی انجام شود.

دستگاه زباله سوز مورد نظر سازگار با محیط زیست بوده و با آخرین استانداردهای اروپا ساخته شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد و به لحاظ آلاینده های محیط زیست مطابق با آخرین فناوری روز دنیا خواهد بود.

دستگاه زباله سوز مذکور با ظرفیت های مختلف از 100 تن تا 600 تن در روز امکان تولید دارد و از ویژگی های این دستگاه امکان امحای انواع زباله های تولید شده و تبدیل آنها به انرژی بوده و با جداسازی زباله های ورودی نظیر آهن، شیشه و پلاستیک می توان این مواد را به چرخه صنعت دوباره بازگرداند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان