Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به تقدیم طرح اولیه مطالعات آمایش به نمایندگان مجلس استان از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان جهت دریافت نظرات اشاره کرد و گفت:سناریوهای طراحی شده تحت تاثیر سیاست های کلان ملی است.

کیوان محمدی در نشست مشترک با مجمع نمایندگان استان گیلان،از ضرورت طرح آمایش سرزمین و مراحل مطالعات انجام شده در این خصوص سخن گفت و اظهار کرد: در طرح آمایش سه عامل فعالیت، زمان و مکان برای گستره زمانی 20 ساله تدوین می شود که در برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت می تواند یاریگر همه مسئولان و مدیران در امر توسعه و پیشرفت منطقه و کشور باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه از لحاظ منطقی ابتدا باید طرح آمایش ملی تهیه و ابلاغ شود و بعد استان ها براساس آن طرح توسعه خود را سامان دهند، افزود: از حدود دو سال پیش طرح آمایش استان توسط دانشگاه گیلان مورد مطالعه قرار گرفته،که پس از ارزیابی ها و بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان و دانشگاهیان،با توجه به تغییر شرایط نیاز به بازنگری در برخی موارد احساس می شود.

وی به تقدیم طرح اولیه مطالعات آمایش به نمایندگان مجلس استان از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان جهت دریافت نظرات اشاره کرد و گفت: سناریوهای طراحی شده تحت تاثیر سیاست های کلان ملی است. در این بین نقش نمایندگان محترم برای توسعه استان تعیین کننده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان افزود: در طرح آمایش، توسعه استان با توجه به شاخص های ملی و منطقه ای تهیه شده و فعلا تمرکز روی وضع موجود است، اما با توجه به شرایطی مانند اتمام راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا و یا افتتاح اسکله های منطقه آزاد انزلی سیاست گذاری ها دچار تغییر خواهد شد که در آمایش آینده نگری وضعیت آینده استان نیز لحاظ خواهد شد.

وی با بیان اینکه مباحثی که برای نمایندگان محترم عرضه خواهد شد، حاصل کار دانشگاه گیلان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است، تصریح کرد: دیدگاه ما بر این است که از تجربه نمایندگان، مدیران و فرمانداران استان با عنایت به آشنایی و شناختی که بر شهرستان های خود دارند، برای طرح آمایش سرزمین به عنوان زیربنای برنامه ریزی برای برنامه ششم و برنامه های بعدی توسعه بهره مند شویم، چراکه این مباحث قطعا به تقویت مبانی طرح کمک می کند و در تصمیم گیری مدیران ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

محمدی خاطرنشان کرد:تاکنون چند استان طرح آمایش خود را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  ارائه دادند و طرح آمایش استان گیلان هم در مراحل پایانی قرار دارد. منتها هدف ما بر این است که طرح ارسالی به تهران حاصل اتفاق نظر و تصمیم مجموعه نمایندگان، فرمانداران،مدیران ارشد و صاحب نظران استان باشد لذا از نمایندگان درخواست داریم دیدگاه ها و نظرات خود را که در جهت اصلاح و تکمیل طرح دارند ارائه نمایند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون در مرحله دریافت پیشنهادات طرح آمایش سرزمین هستیم و رسیدن به مرحله قانون شدن نیازمند زمان است، ادامه داد:پس از ارائه طرح استان ها، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور طرح آمایش ملی را تدوین و جهت قانونگذاری تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی خواهد کرد و به تبع آن استان ها مکلف به اجرای آن می شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان