Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان شیلات از انعقاد تفاهمنامه با منطقه آزاد انزلی در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان دریایی و راه اندازی طرح های پرورش ماهی در قفس در محدوده این منطقه خبر داد.

حسن صالحی ظهر امروز در دیدار با محمدعلی نجفی استاندار گیلان با قدردانی از توجه استاندار به بخش شیلات استان اظهار کرد: در تلاش هستیم تا مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان تحقق پیدا کند.

وی از انعقاد تفاهمنامه سازمان شیلات با سازمان منطقه آزاد انزلی به منظور حمایت از سرمایه گذاران در بخش شیلات خبر داد و افزود: همکاری در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان دریایی و راه اندازی طرح های پرورش ماهی در قفس در محدوده منطقه آزاد انزلی از جمله موضوع ها در تفاهمنامه مذکور است.

به گفته رئیس سازمان شیلات، مجتمع بندر در حال ساخت کاسپین در منطقه آزاد انزلی می تواند پشتیبان مناسبی برای نصب و راه اندازی قفس های دریایی در این منطقه باشد.

صالحی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی و شیلات ایران برای فعال کردن صنایع شیلاتی از بندهای تفاهمنامه مذکور است، تصریح کرد: راه اندازی پایانه های صادراتی آبزیان از دیگر موضوع های تفاهمنامه سازمان شیلات با منطقه آزاد انزلی است.

*اجرای 4 هزار تن طرح پرورش ماهی در قفس در گیلان

استاندار گیلان نیز در دیدار مذکور بیان کرد: رئیس جمهور تأکید ویژه ای بر تحقق کامل مصوبات سفرهای استانی دارد و یکی از این مصوبات در گیلان پرورش ماهی در قفس است.

محمدعلی نجفی به نصب هشت قفس برای پرورش ماهی در ساحل «انبارسر» بندر کیاشهر با ظرفیت تولید 500 تن در فصل بهار امسال اشاره کرد و افزود: امسال تا فصل پاییز قفس های ماهی با ظرفیت تولید چهار هزار تن با سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق مختلف ساحلی گیلان نصب می شود.

وی ادامه داد: امسال در مجموع برای 9 سرمایه گذار مجوزهای لازم به ویژه زیست محیطی صادر شده و پروانه تاسیس گرفتند و در صورت دریافت تسهیلات تا پایان سال شش هزار تا 12 هزار تن قفس پرورش ماهی در دریا نصب می کنند.

این مسؤول با تأکید بر ضرورت پرداخت کامل مطالبات چایکاران و پره های صیادی، بیان کرد: مطالبات کشاورزانی که تک محصولی هستند و تنها امید آنها به پول دریافتی تولیدشان است باید به موقع پرداخت شود.

نجفی، یکی از ظرفیت های مناسب برای آبزی پروری را استفاده از آبندان ها خواند و تصریح کرد: شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان و سازمان جهاد کشاورزی استان باید بستر پرورش ماهی در آب بندان ها را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه اندیشه مشترک توسعه بیشتر بخش آبزی پروری و شیلات باید گسترش پیدا کند، خاطرنشان کرد: در سالی که به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مزین شده باید با تمام توان در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان