Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله محقق داماد گفت: آلوده کردن طبیعت زشت ترین کاری است که انسان می تواند انجام دهد و این کار کج فهمی از آیات قرآن است.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد احمدآبادی ظهر امروز در نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اینکه کج فهمی از قرآن موجب شکل گیری انسانی سفاک و خونریز می شود اعلام کرد: ظلمی که تفکر چپ به اقتصاد کشور وارد کرد از ظلم مغول هم بیشتر بود که همگی از عدم فهم صحیح از آیات قرآن است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه انسان باید طبیعت و جهان را نمود حق بداند افزود: زیبایی طبیعت، زیبایی خداست و حق به درستی خود را در طبیعت نشان می دهد و انسان با ملاحظه نمود حق به خدا می رسد.

آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه آلوده کردن طبیعت آلوده کردن نماد حق است خاطرنشان کرد: آلوده کردن طبیعت زشت ترین کاری است که انسان می تواند انجام دهد و این کار کج فهمی از آیات قرآن است.

وی با بیان اینکه جهان متکلم است افزود: در جهان خلقت فقط یک زبان بشریت وجود ندارد و زبان طبیعت در فهم بشریت نمی گنجد، تمامی هفت آسمان و زمین در حال تسبیح خدا است و هیچ موجودی در جهان وجود ندارد که تسبیح خدا را نگوید.

رئیس اسبق سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه باید با نگاهی عالمانه به طبیعت نگاه کرد خاطرنشان کرد: تنها نگاه عالمانه به طبیعت موجب نگهداری و تداوم این نعمت بی نظیر می شود.

آیت آلله محقق داماد با بیان اینکه تمامی  بشریت در آلوده کردن محیط زیست نقش دارند افزود: امروزه چیزی که جایش در جامعه خالی است مسائل شرعی و الهی محیط زیست است.

وی با تاکید بر اینکه باید در رساله ها مسائل شرعی محیط زیست بیان و اعلام شود خاطرنشان کرد: ما در دین مبین اسلام قواعد فقهی و پر افتخاری داریم که از آن باید در بهینه سازی زندگی استفاده صحیح کنیم.

آیت الله محقق داماد با اشاره به اینکه باید از درون فقه، حکم را خارج و پیاده کرد افزود: فرهنگ عمومی محیط زیست در جامعه باید از دوران کودکی در مدارس و دبستان ها به فرزندان آموزش داده شود.

رئیس اسبق سازمان بارزسی کل کشور با تاکید بر اینکه بهترین آموزگاران کشور آموزگاران و روحانیون گیلانی بوده اند افزود: امروزه مشکل اصلی در کشور اخلاق است که یک جنبه آن بحث اخلاق احترام به محیط زیست است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه حفظ منافع ملی را به افراد آموزش نداده ایم و این یک آسیب در جامعه ما است افزود: نگران منافع ملی خود باشیم زیرا جامعه غرب و فرهنگ غربی برای کشور ما دل نمی سوزانند.

آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه حفظ منافع، اقتصاد و فرهنگ ایران باید در ما نهادینه شود افزود:  در دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بهترین شیوه های حفظ منافع ملی باید آموزش داده و نهادینه شود.

عضو گروه حقوق دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه عمر جنگل در سال های اخیر بسیار کم شده است تصریح کرد: تفکر و اندیشه در خصوص حفظ طبیعت و جلوگیری از آلودگی و رفع آن باید یک وظیفه برای تمامی افراد جامعه تلقی شود.

آیت الله محقق داماد یکی از نوآوری های قرآن کریم را قسم به طبیعت عنوان کرد افزود: وقتی قرآن به طبیعت قسم می خورد در این جهت است که پایه اخلاق بشریت طبیعت است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ما همگی از خدا وحی گرفته ایم و این در قرآن آمده است افزود: نفس پاک را با هوای نفس آلوده نسازیم و به همان شیوه طبیعت را مقدس دانسته و آن را از آلودگی حفظ کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان