Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار صبح امروز در شورای برنامه ریزی و توسعه ی استان که به مدت 4 ساعت بطول انجامیدبا تاکید بر بهره گیری از اعتبارات ملی در اختیار وزارتخانه ها و سازمانها و نقش موثری که نمایندگان می توانند در این بخش داشته باشند گفت : توزیع متوازن اعتبارات شهرستانی راهبرد مهم سازمان مدیریت وبرنامه ریزی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه که با محوریت بررسی بسته ی پیشنهادی توزیع اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای استان بین دستگاه های اجرائی در سال 95 در سالن غدیر استانداری برگزار شد به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل اشاره کرد و افزود : اقتصاد مقاومتی از بطن مسائل فرهنگی و اجتماعی و با همراهی مردم شکل خواهد گرفت.

دکتر نجفی ارتقاء بخش بهداشت و سلامت را جزء اندیشه های مشترک دولت و مجس دانست و گفت : این طرح با رویکرد مردمی و اجتماعی توانست توفیقات خوبی داشته باشد و بسیاری از مشکلات مردم را کاهش دهد.

وی به  رویکرد های اصلی اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطر نشان کرد : ایجاد امنیت، ثبات اقتصادی و عدم تزلزل کشور در برابر مسائل داخلی و خارجی ، شکوفایی و افزایش رفاه اجتماعی و اقتصاد مردم محور از رویکردهای اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه مباحث اقتصاد مقاومتی فقط در کارگروه های اشتغال، برنامه ریزی، رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه گذاری محدود نمی شود گفت : علیرغم اینکه مباحث مطرح شده در این کارگروه ها نیز جزء مباحث اصلی است اما به بخشی از مسائل کشاورزی، اجتماعی، جوانان، ورزشی و مسائل فرهنگی کمتر پرداخته می شود.

استاندار گیلان خودکفایی در تولیدات کشاورزی را از رویکردهای اساسی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود : 2 محصول مهم و استراتژیک برنج و چای از مهمترین تولیدات استان است که توجه ویژه ای را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه 36 تا 38 درصد برنج مرغوب کشور در گیلان تولید می شود خاطر نشان کرد : امسال در بخش حمایت از کشاورزان، کوشیده ایم واردات در زمان برداشت محصول برنج در استان به حداقل برسد و توزیع برنج خارجی را نداشته باشیم که این، گامی مهم و بلند در راستای حمایت از برنجکاران است.

دکتر نجفی افزایش کمییت و کیفیت تولید چای را از مباحث اصلی دولت تدبیر و امید در 3 سال گذشته دانست و افزود : خوشبختانه در زمینه تولید کمی و کیفی این محصول در استان رشد خوبی را شاهده بوده و در انبارها چای باقیمانده از تولیدات سال گذشته وجود ندارد.

وی بر ضرورت پرداخت مطالبات چایکاران تأکید و خاطر نشان کرد : به عنوان نماینده دولت در استان همانطور که مشکلات درآمدی و اعتباری دولت را می دانم، شرایط چایکاران را نیز درک می کنم.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : چایکاران برای دریافت مطالبات، خود را با گندم کاران مقایسه می کنند.

وی شورای برنامه ریزی را یک شورای کامل برای تصمیم گیری برای آینده ی استان عنوان کرد و افزود : تمام مسائلی که در کشور اتفاق می افتد در این شورا به بحث و بررسی گذاشته می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم تشکیل تمامی جلسات توسط فرمانداران و مدیران دستگاه های ستادی و اجرائی استان پس از ساعت 2 عصر تأکید مجدد و خاطر نشان کرد : تنها جلسه ای که باتوجه به جایگاه ویژه و اهمیت آن می تواند در ساعات صبح تشکیل شود، شورای برنامه ریزی و توسعه استان است.

وی یکی از شاخص های معرفی مدیران موفق را جذب منابع ملی عنوان کرد و افزود : مدیران دستگاه ها موظف هستند از اعتبارات 92 تا 94 درصدی در اختیار مرکز و نیز 9 هزار و 400 میلیارد تومانی در اختیار وزراء بهره لازم را برای توسعه ی استان ببرند.

وی با بیان اینکه در جلسات با مدیران کشوری و سرمایه گذاران بدنبال جذب فاینانس هستم گفت : تنها پروژه ای که تاکنون توانستیم از منابع فاینانس خارجی استفاده کنیم پروژه ی تکمیل سد شفارود است.

استاندار گیلان به توفیقات حاصله از طریق" بند ق "در بخش گاز رسانی استان اشاره و خاطر نشان کرد : طبق اعلام مدیر عامل گاز کشور، عملکرد گیلان در این بخش به استان های دیگر به عنوان الگو ارائه می شود.

وی افزود : به عنوان مثال شاخص بهره مندی شهرستان رودبار از گاز طبیعی در ابتدای دولت تدبیر و امید 22 درصد بوده که در حال حاضر به 72 درصد رسیده است.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : با همت و جدیت بیشتر دست اندرکاران این بخش تا پایان سال و اوایل سال آتی بسیاری از شهرستان های استان به عنوان شهرستان سبز معرفی می شود.

وی به تلاش های صورت گرفته در خصوص ارتقاء شاخص های آسفالت راه روستایی در این دولت اشاره کرد و افزود : علی رغم بدهی سنگین اداره کل راه و شهرسازی به پیمانکاران تلاش های مضاعفی انجام گردیده و نیازمند توسعه ی بیشتر در مناطق محروم است.

نماینده عالی دولت در گیلان فرصت نمایندگان مردم گیلان در مجلس و کشور را بسیار بالا دانست و گفت : عزم نمایندگان برای حضور در جلسات و نیز مطالبه گری آنان تقدیر است و از این انگیزه بسیار استقبال می کنیم.

وی افزود : علی رغم اینکه شخصاً با وزراء، مدیران سازمان ها و بانک های کشور جلساتی دارم اما درخصوص تشکیل جلسات مشترک با وزراء تا جایی که برنامه های استانی اجازه دهد نمایندگان را همراهی خواهم کرد.

وی عملکرد اقتصاد مقاومتی استان را تاکنون مثبت ارزیابی کرد و افزود : در بخش اشتغال طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار نرخ بیکاری استان در سال 91، 15.6 درصد بوده که در سال 94 به 11 درصد بهبود یافته است.

وی بر لزوم رشد شهرستان های استان به صورت متوازن تأکید و تصریح کرد : سازمان مدیریت و برنامه ریزی با برگزاری جلسات مختلف با مدیران دستگاه ها این توازن را در توزیع اعتبارات مد نظر قرار دهد.

استاندار گیلان ظرفیت کشاورزی استان را بسیار بالا دانست و افزود : با تشکیل شورای کشاورزی از سال گذشته که مدت ها از تعطیلی آن سپری می شد، مسائل استانی و کشوری این بخش را دنبال می کنیم.

وی بر ضرورت رعایت مصرف آب، برق، گاز و نیز لوازم مصرفی در دستگاه های اجرایی تأکید و تصریح کرد : با توسعه دولت الکترونیک  می توان در صرفه جویی مصرف کاغذ و نیز و هزینه های دیگر کاهش چمشگیری را شاهد بود.

وی به تلاش های صورت گرفته در بخش طرح های سالم سازی دریا در استان اشاره و خاطر نشان کرد : رقم اعتبارات تخصیص یافته در این بخش پایین بوده و در خصوص پرداخت مطالبات ناجیان غریق مشکلاتی وجود داشت که بخشی از آن از طریق منابع استانی پرداخت شده است و امسال در شورای برنامه ریزی این بخش به صورت ویژه خواهد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان