Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی را پیرامون دریافت ها و فیشهای حقوقی غیر متعارف ارائه داد و گفت : باید بپذیرم همه همه به یک نوعی در این زمینه غفلت داشته ایم.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نود و نهمین  نشست خبری خود با اهالی رسانه با بیان این مطلب اظهار کرد: مساله دریافت فقط منحصر به حقوق نیست یعنی کسانی حقوق غیر متعارف و پاداش های آخر سال را گرفته اند و از چند جا دریافتی داشتند و وام های کلان با نرخ پایین یک درصد را گرفته اند که باید همه دستگاه ها از جمله دولت، دستگاه نظارتی و قوه قضاییه به همه این دریافتی ها توجه کند و صرفا به یک فیش حقوقی از یک مرجع اکتفا نشود.

وی افزود: این موضوع قابل اغماض نیست و نباید مشمول مرور زمان شود و آنقدر طول بکشد که ذهن مردم به این سو متوجه شود که واقعا نظام نمی خواهد با آن برخورد کند. البته اقدامات خوبی انجام شده اما باید شدت یابد و تسریع شود.

وی ادامه داد: دولت و دستگاه های نظارتی و بازرسی ها از جمله بازرسی بانک مرکزی ، بانک ها و هر دستگاهی و حراست ها و دستگاههای نظارتی مثل دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور باید گزارش خود را هر چه زودتر در رابطه با موارد تخلف اعلام کنند و مردم در جریان قرار گیر. همان طور که دولت قول داد و در بیانیه اش آمد که همه مردم در جریان قرار گیرند.همه گزارشات سریع تر داده شود تا در جایی که لازم است قوه قضاییه برخورد کند، تسریع شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: مساله بعدی این است که امر ناپسند و اقدام غیر عادلانه و ظالمانه و تبعیض، ناروا بوده و باید با آن برخورد شود اما نباید برخورد سیاسی، جناحی و جریانی شود. متاسفانه گفته شده با مسائل فیش های حقوقی می خواهند با دولت برخورد کنند و از زبان کسی هم شنیده می شود که مشاور بوده و یا سمت داشته که صحیح نیست. کاری شده  که باید جلو آن گرفته شود و با کسانی که متخلف هستند، و مرتکب جرم شده اند برخورد بدون اغماض شود. در هر حال باید بپذیریم که در این زمینه به نوعی غفلت داشته ایم حال چه کم یا زیاد.

وی یاد آور شد: حراست ها و بازرسی های هر دستگاه اعم از بازرسی کل کشور  و دیوان محاسبات و نیز بازرسی کل کشور که می گوید من بیش از 50 مورد در سال گذشته و سال قبلش و در سال 92 اعلام کردم اما به هر ترتیب موضوع فیش های حقوقی اعلام نشد. در مواردی گفتند که کسی در دو جا حقوق می گرفته که نباید می گرفته یا پاداش یا اضافه کاری اضافی گرفته است. اما حقوق های 50 یا 60 میلیونی بوده است که لااقل بنده نشنیده بودم و قوه قضاییه هم نشنیده بود؛ بنابراین باید قبول کنیم ما به نحوی قصور کردیم و باید تدارکی دیده شود و این تدارک به این صورت باشد که هر چه سریعتر و به دور از سیاسی کاری با آن برخورد شود.

سخنگوی قوه قضاییه هم چنین از محکومیت سیزده قاضی در چهار ماه اول سال خبر داد و گفت که پس از قطعی شدن حکم ، اسم و مشخصات این افراد اعلام خواهد شد

محسنی اژه ای اظهار کرد: بر اساس آن چه از ابتدای سال 95 اعلام کردیم یکی از اولویت های ما برخورد با مفاسد چه در داخل و چه در خارج از قوه قضاییه است. چه این تخلف و فساد به دست کارمند یا قاضی صورت بگیرد و یا به دست دلال و واسطه هایی که خود را با عناوین جعلی معرفی می کنند. بر همین اساس سیزده نفر قاضی در چهار ماهه اول سال 95محکوم شدند . بعضا به حبس های طویل مدت و یا حبس های کمتر ، جزای نقدی و سایر مجازات ها . البته در حال حاضر حکم آن ها بدوی است و اگر این حکم قطعیت پیدا کند با اسم و مشخصات به سمع و نظر مردم می رسد.

وی ادامه داد: در تیرماه در یکی از شهرهای آذربایجان غربی هشت وکیل و یک کارمند اجرای احکام یک شهرستان و تعدادی از کسانی که خود را وابسته  عنوان و از مردم اخاذی می کردند و با استفاده از کارمند متخلف اجرای احکام به برخی پرونده ها دسترسی پیدا یا به مدارک خدشه وارد می کردند، دستگیر شدند. این پرونده تحت تعقیب است و رسیدگی به آن ادامه دارد و ممکن است در آینده افرادی چه در قوه قضاییه و چه در اداره ثبت و چه از وکلا و ... دستگیر شوند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در هفته های گذشته نیز در کرج سه چهار نوع افراد جاعل و  کلاه بردار داشتیم ما از مردم می خواهیم توجه و هوشیاری بیشتری داشته باشند . در بین این افراد فردی خود را ممیز و کارمند مالیاتی معرفی کرده و پولی از مرد گرفته بود که باعث شد هم خودش گرفتار شود و هم آن هایی که بدهی مالیاتی داشتند و هم دستگاه را بدنام کردند. هم چنین دو نفر که خود را مامورین وابسته به دادگاه اصل 49 معرفی کرده بودند و بیش از 200 میلیون گرفته بودند دستگیر شدند. دو نفر دیگر نیز دستگیر شدند که 500 مهر جعلی از آن ها جمع آوری شد. معتقدم اگر فردی واقعا فکر کند این ها مامور واقعی هستند و به آن ها پول بدهد خود مجرم است.

وی ادامه داد:  مردم گول افرادی را که خود را وابسته به دستگا ها نشان می دهند نخورند؛ زیرا اهیچ مامور دولتی حق ندارد پول نقدی از مردم بگیرد. اگر هم جزای نقدی و مالیات باشد که تکلیف اش مشخص است حتی اگر افراد مراجعه کننده مامور باشند متخلف اند و کسی مالیات را در خانه از شما نمی گیرد. اخیرا کلاه برداران می گویند مبلغ را به دلار پرداخت کنید که حجم کمتر و ارزش بیشتری داشته باشد. این ها دیر یا زود دستگیر خواهند شد.

وی درباره چند پرونده قضایی در خراسان شمالی نیز گفت: در خراسان شمالی چند پرونده از جمله سازمان منطقه آب استان، اداره کل و شهرسازی و آلومینیوم جاجم را داشتیم که هر سه متهمین و بازداشتی هایی  داشتند  که با قرار آزاد شدند و کیفر خواست آن ها صادر شده و به دادگاه رفته و ما امیدواریم هر چه زودتر دادگاه تشکیل و تکلیف این سه پرونده معلوم شود.

اژه ای درباره پرونده ورمی کمپوست نیز گفت: کیفر خواست این پرونده نیز صادر شده و به دادگاه رفته است تعداد کثیری در رابطه با این پرونده شکایت داشتند. آن ها که رسما شکایت نامه تنظیم کردنئد 4 هزار و 200 نفر هستند که ارائه شکایت رسمی با ارائه مستندات و دلایل تحویل داده اند. این پرونده در حال حاضر هشت بازداشتی دارد و تعداد زیادی هم با قرار تا روز دادگاه آزاد شده اند.

سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر لزوم بازگرداندن وجوه در موضوع مربوط به پرداختی های غیرمتعارف خاطر نشان کرد: اگر این افراد متخلف هستند باید در دادگاه و هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری به مسائل آن ها رسیدگی شود و برکنار شوند و اگر جرمی مرتکب شده اند مجازات شوند. مسلم است که این وجوه باید برگردانده شود تقاضای ما این است که این مبالغ هرچه زودتر برگردند.

وی با اشارهبه نامه معاون اول رئیس جمهور درباره اقدامات صورت گرفته در مورد پرداختی های غیرمتعارف تصریح کرد: در این نامه تصریح شده که وجوه غیرقانونی باید مسترد شوند و در بخش دیگری آمده که در برخی وزارت خانه های تخصصی مثل نفت و بهداشت کارگروهی برای بررسی موضوع تعیین شده تا در مدت یک ماه موضوع به نتیجه برسد. ما هم انتظار داریم هر چه زودتر در مورد این فرصت یک ماهه که الان تمام شده و هم چنین در رابطه با کسانی که موظف به بازگردان وجوه بودند به قوه قضاییه اطلاع رسانی کنند تا در جریان باشیم که اگر پرونده تشکیل شد بدانیم چه کسی وجوه را برگردانده و چه کسی برنگردانده است. در نامه آقای جهانگیری هم چنین آمده که بعضی از افراد از طرق غیرقانونی وجوه را گرفتند که این حتما باید مشخص شود تا هر چه سریعتر با آن برخورد شود.

وی از تشکیل جلسه ای با حضور دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، معاون اول قوه قضاییه ، معاونت حقوقی قوه قضاییه با حضور رئیس قوه  در  روز چهارشنبه گدشته خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد اولا سازوکار مناسب برای برخورد هرچه سریعتر پیش بینی و مشخص شود کدام موارد تخلف و کدام جرم بوده و به چه دستگاه هایی باید سریعتر رسیدگی شود. هم چنین با توجه به این که سازمان بازرسی به خیلی از دستگاه ها و وزارتخانه ها نامه نوشته بود که لیست دریافتی های همه مدیران را بدهند به این سازمان توصیه شد در مورد مدیرانی که در مظان دریافتی های غیرمتعارف هستند ورود کند و نه همه مدیران؛ زیرا تعداد محدودی از مدیران دریافتی بالا دارند و با توجه به این که بررسی دریافتی همه آن ها زمان بر است مقرر شد سازمان بازرسی در مورد کسانی که در مظان دریافتی های بالا هستند بررسی بیشتری داشته باشند.

اژه ای هم چنین گفت: مقرر شد نمایندگان دادستان کل ، سازمان بازرسی و معاونت های قوه قضاییه این موضوع را به صورت مستمر تا حصول نتیجه نهایی پیگیری کنند که به دست فراموشی سپرده نشود و مشمول مرور زمان نشود و سریع تر بررسی شود.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با پرونده مربوط به یک بانک شناخته شده خبر داد: در این باره چهار نفر بازداشت هستند، چند نفر تحت تعقیب هستند که برخی از آن ها در ایران و برخی هم در خارج از کشور هستند. این پرونده در مرحله تحقیقات اولیه است. اگرچه این پرونده مربوط به مسائل مالی است اما منحصر به مسائل دریافت مالی غیرمتعارف نیست.

وی در رابطه با پرونده دادستان سابق، گفت: این پرونده با پیگیری ها رفع نقص شده است و از دادسرا به دادگاه بازگشت داده شده و در تاریخ 14 /6 /95 وقت رسیدگی دادگاه تعیین شده است.

معاون اول قوه قضائیه در رابطه با پرونده موسوم به فساد سه هزار میلیاردی، گفت: هفت شرکت تعیین تکلیف شده، چهارتای آن ها در مزایده به فروش رسیده، سه مورد هم که در مزایده به فروش نرسید بابت استرداد و رد مال به بانک ملی داده شد که اگر بانک ملی در این باره همراهی کند این اموال زودتر بازمی گردد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، تصریح کرد: رئیس سازمان بازرسی کل کشور به عنوان عضو ناظر در صندوق توسعه ملی نامه ای به رئیس جمهور به عنوان رئیس هیأت امنای صندوق توسعه ملی نوشتند مبنی بر این که اعضای هیأت عامل که برکنار شده اند لازم است رئیس هیأت امنای صندوق را انتخاب کنند.

وی در رابطه با پرونده حمله به سفارت عربستان هم گفت: یک بحثی، بحث عربستان و دشمنی عربستان به خصوص در این سال ها و ماه های اخیر است؛ این ها جنایت هایی در  منطقه می کنند. امروز پول عربستان است که تروریست ها را در عراق و سوریه سرپا نگهداشته، بخشی از جنایت های منطقه با پول عریبستان است. همه می دانید که چه جنایتی در منا اتفاق افتاد و چه تعداد حاجی در آن هوای گرم و به آن شکل به شهادت رسیدند و همه می دانیم بی کفایتی حکام آل سعود در مسجدالحرام آن فاجعه را بوجود آورد. البته در سنوات گذشته هم تعداد زیادی از حجاج در رمی جمرات و دیگر مسیرها که به جمرات ختم می شود کشته شده اند و به درجه شهادت رسیده اند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: همه می دانیم که امروز عربستان نهایت دشمنی را با کشور ما دارد. همه می دانیم مقامات سعودی با منافقین چه ارتباطی دارند. همه می دانیم امروز عربستان سعودی چگونه کودکان را می کشد و به شهادت می رساند و سازمان به اصطلاح حقوق بشر هم به خاطر پول بر این جنایت چشم پوشی کرده و عقب نشینی می کند. بدیهی است مردم احساساتی را به این موضوع داشته باشند.

وی افزود: خیلی ها می گویند چرا این افراد محاکمه می شوند. البته باید اقدامات مناسبی برای این دشمنی عربستان و پرونده منا صورت گیرد و این موضوع پیگیری شود. از جمله وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه ها باید این موضوع را پیگیری کنند. البته اگر افرادی بخواهند خودسرانه اقداماتی کنند مسوولین قضایی عکس العمل نشان می دهند. این افراد که اقداماتی کردند همه با یک انگیزه نبودند. بعضی خشمی به عربستان و جریان منا داشتند؛ اگرچه این ها سبب نیست ولی سبب تخفیف می شود. در قانون مجازات اسلامی مواردی مبنی بر تخفیف جرم قید شده و قاضی می تواند تشخیص دهد و تخفیفاتی را در نظر گیرد. ماده 37 و 38 قانون مجازات اسلامی در این ارتباط است.

اژه ای افزود: این پرونده بخشی در دادسرای ویژه روحانیت، بخشی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران بررسی می شود. بعضی متهمین که در صلاحیت ویژه دادسرای روحانیت بود دادسرا تحقیقات را به دادگستری تهران واگذار کرد. اگر اشتباه نکنم 44 نفر متهم بودند، ولی وقتی این پرونده به دادگستری رفت، 21 نفر به داگستری تهران و مابقی به دادگاه ویژه روحانیت رفت.

سخنگوی قوه قضاییه  با اشاره به پرونده بابک زنجانی گفت: در رابطه با این پرونده نه پولی واریز شده و نه کسی تضمینی برای  ارائه وثیقه داشته است و وعده های گفته شده نسیه غیرقابل قبول است. در مراتب مختلف و مقاطع گوناگون گفته ایم که اموال وی در خارج است و تا الان نسبت به موجودی وی در بانک ها داشته چیزی ثابت نشده است.

وی افزود: وی چهار کشور را نام برده که هیأت هایی به آن جا اعزام و مشخص شد که چیزی وجود ندارد. بعضا گفتند که شماره ارزی بدهیم که در چندین نوبت این اقدام شد اما ارز و پولی واریز نشد. هم چنین قرار وثیقه ای که برای وی صادر می شود بالاست. تا الان اموالی از خودش شناسایی نشده و کسی حاضر نشده به این میزان وثیقه بگذارد.

وی اظهار کرد: وکیل مدافع وی گفته شرکایش در خارج از کشور حاضرند وثیقه بگذارند که این بسیار خوب است. بیایند و بدهند. گفتند وثیقه ده هزار میلیاردی را نقدی می دهند. گفتم کجا که آن ها اعلام کردند در یکی از کشورها بانکی معرفی شده که هیأتی مرکب از وزارت نفت و بانک مرکزی و وکیل وی به آن کشور عازم شدند. ولی چیزی عاید نشده و وعده های نسیه غیرقابل قبولی بوده است.

محسنی اژه ای  افزود: در نامه وکیل مدافع وی آمده که آن ها شرط کرده اند که قوه قضاییه قول بدهد تا بابک زنجانی را آزاد کند در این صورت ما وثیقه می گذاریم. خب ما قول هم دادیم آن ها گفتند پول را به عنوان وثیقه نمی دهیم آن را به بانک  می دهیم و بانک واسط برای ما ضمانت می کند. ما گفتیم چگونه ضمانت می کند و از بانک پرسیدیم که بانک گفت ما به این صورت ضمانت نمی کنیم باید پول نقد به حساب ما بریزند و بعد تضمین می کنیم؛ لذا نه پولی واریز شد و نه کسی تضمین داده است.

وی افزود: اگر کس یا کسانی حاضرند به میزان وثیقه ای که لازم است که حداقل 10 هزار میلیارد تومان وثیقه ملکی بلامعارض یا نقدی است، بدهند ، ارائه دهند ولی هیچ کس به قوه قضاییه معرفی نشده و جلو نیامده است.

وی در ادامه با اشاره به فردی که معوقه ای در حدود 7 هزار میلیارد داشت ، گفت: چندی پیش این فرد بازداشت شد و بعد قول و قرار گذاشت که حاضرم بدهی خود را بدهم و با قول و ارائه وثیقه آزاد شد.

وی افزود طبق گفته دادستان و یکی از مسئولان بانک ها اعلام شد که وی همکاری نمی کند البته من از آن اطلاعی ندارم. همکاری نمی کند و حاضر نیست که اموالی را که تبدیل به پول می شود مانند ماشین هشت میلیارد تومانی و یا ماشین یک میلیارد تومانی و فلان ملک را بدهد ولی شرکتی که دردسر دارد را حاضر است ارائه دهد. در همین زمان و در حین رسیدگی بازرس پرونده به اتهامات دیگری رسید از جمله مسائل مالی. بازرس پرونده اتهام جعل و استفاده از سند جعلی و اخلال در نظام اقتصادی را عنوان کرد؛ لذا ایشان مجددا احضار و قرار وی تشدید شد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: اکنون قرار وثیقه وی که بسیار بالاست تامین نشده و با قرار سنگین و اتهامات جدیدی در بازداشت است.

وی با اشاره به لزوم اصلاح برخی قوانین مربوط به قاچاق گفت: حتماً قوانین مربوط به قاچاق مواد مخدر در پاره ای موارد نیاز به بازنگری دارد، اما معتقدم اگر مجری قاطعی باشد که از ظرفیت های قانونی به خوبی استفاده کند دست ما در همین قانون موجود هم خیلی بسته نیست و می توانیم با هماهنگی های صورت گرفته و تلاش نیروی انتظامی شاهد برخورد جدی تری باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در قوانین موجود ممکن است برخی قاچاقچیان عمده به عنوان مفسد فی الأرض محاکمه شوند؟ اظهار کرد: با همین قوانین موجود هم این امکان هست که برخی قاچاقچی ها به عنوان مفسد فی الأرض محاکمه شوند و حکم مفسد فی الأرض در مورد آن ها اجرا شود. دورنمای این پرونده هم نشان می دهد که پرونده سنگین و سازمان یافته است و از قاچاقچی و مأمور گمرک در آن دخالت دارند اما از الان قضاوت نکنیم. من درباره این پرونده نمی توانم بگویم که مجازات چیست اما به هر حال ما برای قاچاق در حد افساد فی الأرض قانون داریم.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی درباره جزئیات بیشتر فساد در یک بانک شناخته شده خاطرنشان کرد: نمی توانم چیز بیشتری مطرح کنم؛ چراکه ما در این رابطه معذوریت قانونی داریم. اجمالاً مسائلی از چند سال پیش نسبت به برخی متهمین پرونده شروع شده که به نظر می رسد سازمان یافته است و فردی نیست. همچنین مرکب از چند اتهام است و این در مجازات ها موثر است. آن چه الان می گویند این است که جرایم سازمان یافته، شبکه ای و مرکب است و با برخی عناصر ذی نفوذ هم مرتبط بوده است.

وی درباره بازداشت یک فرد دوتابعیتی در گرگان نیز گفت: اصل موضوع صحت دارد و فردی با تابعیت ایرانی- آمریکایی در گرگان دستگیر شده اما نمی دانم که چه عنوان اتهامی به وی تفهیم شده است. علت دستگیری این فرد در گرگان هم حضور وی در آن جا بود و پرونده باید برای رسیدگی به تهران ارجاع شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد پرونده سوءقصد به برادر میرحسین موسوی، اظهار کرد: متأسفانه گاهی شبکه های اجتماعی به برخی مسائل می پردازند در این مورد هم وانمود شد که این یک جریان سیاسی و یک اقدام تروریستی است اما موضوع پیگیری و مشخص شد که دعوا و اختلاف خانوادگی بوده و مسأله تروریستی نبوده است که اگر شاکی خصوصی نداشته باشد یا در این باره رضایت بدهند پرونده تعقیب نمی شود و بسته خواهد شد اما آن چه روشن شد این بود که مسأله خانوادگی بود و موضوع تروریستی یا سیاسی نبوده است.

سخنگوی قوه قضاییه  درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی، گفت: هنوز گزارش مکتوبی به ما ارائه نشده است. البته من از آقای سراج پرسیدم و ایشان گفت به این رسیدیم که این اتفاق عمدی نبود اما قرار است گزارش تکمیلی را ارسال کنند. البته این که احیاناً اگر اقداماتی می شد که این اتفاق نیفتد یا خسارت کمتری وارد شود، مسأله دیگری است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد آمار زمین خواری در چهارماهه اول سال نیز اظهار کرد: من قبلاً آمارهایی را ارائه کرده ام و اکنون آماری ندارم و باید در این  رابطه سوال کنم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات گمرک برای مبارزه با قاچاق کالا، تصریح کرد: همه ما باید در این زمینه تلاش کنیم اما حتماً گمرک باید بیش از جاهای دیگر مراقب باشد که اولاً مأمور متخلفی در آنجا نباشد و یا سرشان کلاه نرود. یکی از مشکلات گمرک این است که یک ایکس ری مناسب برای چک کردن کالاها ندارد. البته دولت تلاش می کند ایکس ری و امکانات و نیروی بیشتر بدهد. به هر حال ممکن است زمانی کشتی بزرگی بیاید و افرادی با یک مأمور متخلف گمرک همدست شوند. البته مراقبت ها در این زمینه بیشتر شده برای این که مبارزه با قاچاق را به صفر برسانیم که البته این نیاز به کار بیشتی از سوی دستگاه ها دارد.

اژه ای درباره جزئیات محکومیت 13 قاضی نیز خاطرنشان کرد: این محکومیت ها مربوط به یک جرم نیست بلکه احیاناً از تخلفات مالی تا غیرمالی را شامی می شود. مسلماً تخلف سیاسی هم در آن وجود ندارد. از این 13 نفر هم بعضی ها حبس طویل المدت داشتند. یکی از این ها به دلیل اینکه عناوین متعدد اتهامی داشت به 15 سال حبس محکوم شده و برخی هم حبس کمتر و برخی جزای نقدی داشتند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره این که  آیا گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس در خصوص  بنیاد شهید و بانک دی به قوه قضاییه ارسال شده است؟ گفت: خیر هنوز گزارشی از مجلس در این رابطه ارسال نشده است. امروز هم پیگیری کردم دادستان تهران اعلام کرد که رسما نامه ای را نوشته تا اگر این کمیسیون پرونده ای دارد آن را ارسال کند ولی هنوز چیزی اعلام نشده است. البته گزارشی در خصوص بانک دی  از طرف سازمان بازرسی کل کشور آمده است اما گزارش تحقیق و تفحص مجلس هنوز به دستگاه قضایی نرسیده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی درباره دستگیری قاچاقچی بزرگ در هرمزگان با قاچاق 210 کانتینر و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی، و این که آیا اتهام این گونه افراد فساد فی الارض می شود؟ گفت: همان طور که شما اشاره کردید و مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند به دلیل نقشی که قاچاق در تولیدات داخلی و مسائل اقتصادی ما و ضربه زدن به بنگاه های کوچک داخلی دارد ، ضروری است که همه دستگاه ها با مسأله قاچاق مقابله کنند و هم با خروج کالاهای قاچاق از کشور و هم با ورود آن برخورد شود. البته اقدامات امیدوار کننده ای انجام می شود ،فرماندهی نیروی انتظامی نیز جلساتی را در این زمینه داشته است. دیروز هم با ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز جلسه داشتیم و گفتند کارهای خوبی داشته اند البته توقعاتی هم از قوه قضاییه داشتند که هم قانون اصلاح شود و هم هماهنگی های بیشتری صورت گیرد. من هم گفتم اگر مطالبی دارید آن را بنویسید تا قوه قضاییه مورد رسیدگی قرار دهد.

وی افزود: موضوعی را که شما گفتید و آن را 210 کانتینر اعلام کردید باید اصلاح کنم؛ چراکه این طور نیست و گاهی خبری منتشر می شود که تبعاتی دارد. ماجرا به این صورت بود که دو کانتینر کوچک در بندرعباس (هرمزگان) با افرادی گرفته می شوند. از این افراد تحقیق می شود و آن ها لو می دهند و بر این اساس 4 کانتینر دیگر در جای دیگر هم کشف می شود؛ لذا کانتینرها مجموعا 6 کانتینر بوده است.

محسنی اژه ای افزود: اسنادی که از این افراد بدست می آید نشان می دهد که تعداد زیادی از این کانتینر ها قبلا قاچاق هم می کردند یعنی در ماه ها و سال های گذشته اقداماتی هم داشته اند که مجموع آن ها 190 الی 210 کانتینر می شود البته این تعداد فقط اسناد و مدارک است که باید بررسی شود ولی به صورت کلی آنچه کشف شده فعلا 6 کانتینر است.

وی یادآور شد: پرونده حمله به سفارت عربستان رسیدگی دادگاهی اش تمام شده اما ختم رسیدگی اعلام نشده است و این دو با هم متفاوت اند. دادگاه اعلام کرده که نیازی به تشکیل جلسه دادگاه نداریم و از آن جا که یک نفر در دادگاه حضور نیافته ختم رسیدگی را اعلام نکرده است، البته من تا روز شنبه می دانم که دادگاه هنوز ختم رسیدگی را اعلام نکرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تناسب جرم سیاسی و اعتصاب غذای افرادی مانند نرگس محمدی یا جعفر عظیم زاده گفت: من از شما این سوال را می کنم که اگر کسی جرمی را انجام داد با او چه باید کرد؟همه ما قبول داریم که اگر کسی مرتکب جرم شد بر اساس قانون باید به آن رسیدگی شود و اگر بر اساس قانون مجازات شد نبایدتحت تاثیر فضاسازی قرار گیریم. اگر حکمی غیابی صادر شد افراد حق واخواهی و اعتراض را دارند و اگر هم اعتراض رد شد ، قانون مرحله دیگری را در نظر گرفته و اعاده دادرسی و ماده 477 وجود دارد. من قائل به این موضوع نیستم که به دلیل اعتصاب غذا پس اعاده دادرسی آن ها پذیرفته شده است. این موضوع ربطی به هم ندارد؛ چرا که اگر از مجرای قانونی وارد نشدیم سنگ روی سنگ بند نمی شود.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: چرا ما گفتیم باید با فتنه 88 برخورد شود، به دلیل این که کسی مدعی بود که تخلفی صورت گرفته است و این فتنه می خواست بر خلاف قانون عمل کند. آن کسی که در زندان است ممکن است بخواهد تلفن در اختیار داشته باشد اما آیا موضوع قانونی است یا خیر؟ کجای قانون داریم که زندانی باید از تلفن استفاده کند؟ البته ما مواردی داریم که اگر مسائل فوری و خانوادگی و یا مریضی رخ داد، با هماهنگی و نظامات درون زندان اقدامات لازم انجام می شود؛ لذا همگی کمک کنیم در جامعه قانون حاکم باشد؛ زیرا بی قانونی بسیار بد است. نه ملاقات و نه تلفنی که زده شد به خاطر اعتصاب غذا نبود.

وی ادامه داد: موارد مختلفی داریم که می توانیم قانون را اصلاح کنیم ما این ادعا را نداریم که در قوه قضاییه تخلفی صورت نمی گیرد؛ زیرا ما در مقاطعی حتی پس از انقلاب قاضی داشتیم که اعدام شد؛ بنابراین مشخص است که خلافی وجود دارد ولی معتقدیم که همه باید از مجرای قانونی وارد شوند.

وی در پاسخ به سوالی دیگری درباره برگزاری دادگاهها با حضور هیات منصفه و به صورت علنی گفت: هر قانونی که لازم الاجرا شد، همه باید به ان ملتزم باشیم. هرآن چه که در قانون جرم سیاسی است را باید رعایت کنیم. بهتر این است که شما مواردی که رعایت نمی شود را رصد کنید.

معاون اول قوه قضاییه در رابطه با تعیین نقش وزارت ارشاد برای برخورد با سایت های بی مجوز  توسط دیوان عدالت اداری و نظر قوه قضاییه در این زمینه گفت: در مورد سایت هایی که مجوز ندارند، کارگروهی داریم که وظیفه آن پیگیری و برخورد با مسائل مجرمانه است؛ رئیس کارگروه دادستان کل کشور است و شش عضو این کارگروه از دولت هستند. یک نفر دیگر هم که از دولت نیست همراه با دولت است. اگر وزارت ارشاد مدعی است می تواند  موردی بدون مجوز را در یک جلسه جلوگیری کند، همیشه دادستان کل کشور در این زمینه گله داشته اند که بسیاری از سایت هایی که باید فیلتر یا محدود می شدند در این کارگروه رای نمی آورد؛ زیرا این هفت عضو هماهنگ بودند. این که در صلاحیت چه کسی است برای تصمیم گیری در این باره آیین نامه تصویب کند و اختیارش به وزارت فرهنگ و ارشاد داده شده؛  بعضی از مواد آن خلاف قانون بود  و دیوان عدالت اداری نیز موارد خلاف قانون آن را ابطال کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که در رابطه با بحث فیش های حقوقی آیا کناره گیری افراد از سمت شان کافی است و یا قوه قضاییه در این باره اقداماتی را انجام داده است؟ نیز گفت: برخوردها متفاوت است؛ افرادی که حقوق های غیرمتعارف گرفته اند چند دسته هستند؛. دسته ای از آن ها برخلاف قانون با اقدامات متقلبانه کارهایی انجام دادند که هم جرم و هم تخلف اداری کرده اند. اینها هم مجازات می شوند و هم باید مبلغ را بازگردانند. برای مثال یک شرکتی که زیانده است با یک اقداماتی صوری وانمود می کند که سودده بوده است. بر اساس این اقدامات سوری سود را بین خود تقسیم می کند. اگر چنین موضوعی باشد قابل تعقیب قضایی است. یا در مثال دیگر اشاره کردم که فردی آمده است به عنوان حق جلسه برای شانزده جلسه 125 هزار دلار گرفته در حالی که در برخی از آن جلسات هم شرکت هم نکرده است. وی باید پول را برگرداند، صلاحیت آن سمت هم از او گرفته می شود و باید تعقیب قضایی شود.

وی ادامه داد: بعضی بانک ها هم ممکن است سوددهی نداشته باشند؛ آمده اند سود صوری نشان دادند و در پایان سال این سود را بین خود تقسیم کردند. کسانی که مرتکب جرم شده اند هم مجازات می شوند و هم برکنار می شوند. کسانی هم که واقعا از قانون سوءاستفاده کرده ولی جرمی مرتکب نشده اند، باید مبلغ را برگرداند و از کار برکنار شوند و کسانی هم که واقعا سواستفاده از قانون کرده اند ولی جرمی نکرده اند؛ اگرچه مجازات نمی شوند ولی باید مبلغ را برگرداند و از کار برکنار شوند ما نمی توانیم برای همه این افراد یک نسخه بپیچیم.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی خبرنگاری مبنی بر آخرین وضعیت پرونده مدیران نفتی و هم چنین سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده مینو خالقی گفت: موضوع جدیدی در این باره نشنیده ام.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر همکاری  وزارت فرهنگ و ارشاد و نیروی انتظامی در رابطه با لغو کنسرت ها گفت: نیروی انتظامی هم وظیفه ایجاد امنیت را دارد و هم مقابله با ناهنجاری های اجتماعی. ناجا در این راستا با صدور مجوز کاری ندارد ولی وظیفه خود را انجام می دهد . برای مثال فرض کنید نشریه ای که مجوز ش را وزارت فرهنگ و ارشاد صادر می کند اگر تخلفی انجام داد آیا دادستان نسبت به آن وظیفه ای ندارد؟ وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز صادر می کند و نیروی انتظامی هم وظیفه خود را انجام می دهد.

وی در رابطه با فسادهای شبکه اجتماعی و خانه هایی که موجب ترویج فساد شده اند نیز گفت: در ویلایی در آبسرد؛  کنار تهران در دماوند یک جمعی از جوان ، دختر و پسر جمع شده اند اگر جلوی این امر گرفته نمی شد برای خود شرکت کنندگان بیشترین خسارت را داشت. بیست و چند لیتر مشروبات الکلی کشف شد . بعضی از آن ها نمی دانستند کجا رفته اند که همان شب تحویل خانواده شان داده شدند. برای برخی پرونده قضایی تشکیل شد. هم دادستان در این امر وظیفه ای دارد و هم نیروی انتظامی. در حوالی تیرماه هم نزدیک ده نفر از کسانی که شبکه های فضای مجازی را اداره می کردند و موجب اشاعه فساد می شدند شناسایی شد، عده ای بازداشت و عده ای در شرف بازداشت هستند.

به گزارش ایسنا،  محسنی اژه ای  در ادامه نشست خبری روز یکشنبه خود درباره ورود اطلاعات سپاه به پرونده یک بانک شناخته شده گفت: این پرونده فقط مربوط به فیش حقوقی نیست، وزارت اطلاعات ، سپاه و بسیج در مواردی ضابط خاص هستند و این در قانون پیش بینی شده است. در جاهایی هم ممکن است از آن ها در خواست شود تا در چارچوب وظایف شان وارد شوند و اگر مواردی از سوی دادستان به آن ها ارجاع شد می توانند انجام وظیفه کنند. سازمان اطلاعات سپاه در مورد پرونده های اقتصادی ورود دارد و وزارت اطلاعات، ناجا و اطلاعات سپاه نیز در پرونده های امنیتی و غیر امنیتی ضابط خاص هستند و در مورادی هم از سوی دادستان نیز به آن ها ارجاع می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اجرای حکم محکومان پرونده کرسنت خاطر نشان کرد: این حکم صادر شده و با توجه به رای دیوانعالی قطعی است اما بر اساس درخواست اعمال ماده 18 یعنی اعاده دادرسی فوق العاده و توقف تا رسیدگی به این موضوع حکم اجرا نمی شود اما حکم قطعی است و نقض نشده است.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره اقدامات قوه قضاییه درقبال لیست بدهکاران بانکی که حدود یک سال قبل ارائه شده است، خاطر نشان کرد: البته دولت اسامی بدهکاران را تحویل نداد، بلکه ما پیگیری های مصرانه در این باره داشتیم ونهایتا بانک مرکزی بیش از 570 نفر را به ما اعلام کرد که آن هم عدد صحیحی نبود و بعد از دو سه بار نامه نگاری دادستان تهران عدد اصلاح شد. تعدادی از این ها بدهی خودرا تسویه کردند، برخی استمهال گرفتند  و مجددا با بانک های طرف قرارداد به نتیجه رسیدند. برخی در زندان هستند یا با قرار آزاد شده اند و در مورد برخی دانه درشت ها هم حکم صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درباره ادعایی مربوط به خروج برخی از اسناد به خارج از کشور از سوی دادستان سابق تصریح کرد: ما چنین خبری نداریم که دادستان پیشین سند و مدرکی خارج کرده است. اصلا چه نیازی است که بخواهند مدارکی به خارج بفرستند تا الان هم چنین چیزی را از هیچ فرد رسمی و غیررسمی قابل اعتنا نشنیده ایم. این کار هم معنا و مفهومی ندارد، اگر این اسناد علیه خودش است چرا باید آن ها را به خارج از کشور بفرستد می تواند آن ها را نابود کند یا آتش بزند و یا مخفی کند. اگر هم به ضرر دیگران است چرا او باید به خارج بفرستد و جرم جدیدی برای خود ایجاد کند. آقای پالیزدار که این را گفته خودش زندانی و متهم بوده و خیلی قابل اعتنا نیست و من نمی دانم با چه استناد ، استدلال و قرینه ای این موضوع را مطرح کرده است.

وی در مورد بیمه ایران نیز گفت: در مورد فیش های حقوقی هنوز پرونده قضایی به معنای ثبت کیفری نداشته ایم. ما منتظریم آقای سراج گزارش نهایی بدهند و دولت هم اعلام کند که چه کسانی منتخلف ند و چه کسانی پول برگردانده اند یکی از مسائلی که حتما پیگیری خواهد شد همین مسائل است.

وی در مورد انتشار فیش های حقوقی از سوی برخی رسانه ها نیز گفت: اگر این ها طبقه بندی شده باشد حق انتشار ندارد، اما اگر طبقه بندی نباشد و طرف شاکی شود باید به شکایت رسیدگی شود و دادستان هم می تواند وارد شود.

محسنی اژه ای درباره اظهارات اخیر وزیر بهداشت در مورد وضعیت بهداشت زندان ها یادآور شد: ما واقعا نیازی به توسعه فضای زندانیان داریم و هر سال در بودجه مواردی را پیش بینی می کنیم اما با توجه به تنگناهای دولت با این پیشنهادها موافقت نشده است. طبق قانونی که از سال 76 از سوی مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسیده باید مواد مخدری ها را تفکیک کنیم و در این صورت هم فضا باز می شود و هم برخی امراض شیوع پیدا نمی کند. اما متاسفانه این قانون اجرا نشده است.  سازمان زندان ها نیز در این زمینه فشار زیادی متحمل می شود که حتی گاهی از بودجه جاهای دیگر بکاهد تا به بهداشت زندان بپردازد.

وی ادامه داد:  یکی از وظایف اصلی رعایت سلامت زندانیان است ما در این زمینه تلاش فوق العاده داریم و انصافا وزیر بهداشت هم از سال 93 با همکاری کرده و قدم هایی برداشته که امیدواریم ادامه یابد؛ چرا که این جزو وظایف وزارت بهداشت نیز هست و اگر مریضی در زندان سرایت کند به جامعه تسریع می یابد. انصافا در حد توان و مقدورات نیز به سازمان زندان ها کمک شده است. مشکل اصلی ما فضای فیزیکی زندان است. اگر دولت بودجه مناسب بگذارد می توانیم تفکیک کنیم مثلا در قانون جرم سیاسی آمده که زندانیان سیاسی را جدا کنیم اما وقتی جا نداشته باشیم چطور می توانیم قانون را اجرا کنیم؛ بنابراین بودجه عامل اصلی و تعیین کننده در این زمینه است.

محسنی اژه ای در پاسخ به این  سوال که آیا شرکت های دانش بنیاد از بانک مرکزی مجوز دارند؟ گفت: من محسنی ام نه آقای سیف. اما به هر حال در این رابطه من پرونده ای را ندیدم که کسی شکایت کرده و پرونده ای تشکیل شده باشد.

وی درباره پرونده موسسه میزان نیز گفت: میزان سپرده گذاری، تسهیلات و طلب برخی از این مؤسسات و حساب و کتاب آن ها مشخص نیست و افرادی به عنوان کلاهبرداری شکایت می کنند که باید میزان آن ها مشخص شود و تا میزان مشخص نباشد نم توان کیفرخواست آن را صادر کرد به همین جهت سیر رسیدگی طولانی می شود. یک صندوق به من نامه نوشته بود که 20 میلیارد از پول دولتی را در مؤسسه آرمان سرمایه گذاری کرده اند و حالا پول را نمی توانند پس بگیرند، من به دادستان گفتم بررسی کند که آیا اصلاً این صندوق حق چنین سرمایه گذاری را داشته است، یا همین شرکت تعاونی اعتبار ثامن الحجج. این شرکت بیش از 500 شعبه در کشور ایجاد کرده و 12 هزار میلیارد تومان پول از مردم گرفته است، حتی برخی از بانک ها در این حد هم نیستند. دادستانی و بانک مرکزی در تلاش هستند تا حساب و کتاب ها را مشخص کنند؛ بنابراین رسیدگی به این امور زمان بر خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره  آخرین وضعیت شکایت دولت از برخی نمایندگان سابق در ارتباط با پرونده دادستان سابق گفت: گاهی دولت شکایت و از شکایت خود صرف نظر می کند. گاهی شکایت می شود و مورد شکایت مجازات و محکوم می شود. گاهی هم شکایت می شود و ثابت نمی شود. هم در دولت نهم هم دولت دهم و هم دولت یازدهم از افراد شکایاتی می کردند که یا فرد محکوم یا این که شکایت ثابت نمی شد. در این باره شکایت انجام شد یکی دو نفر هم به جزای نقدی محکوم شدند و مواردی هم قرار عدم صلاحیت در دادگاه ویژه روحانیت صادر شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بعضی از وزارتخانه و نهادها این اختیار را دارند که به افرادی کمک کنند و به نماینده ای اختیاراتی می دهند که این کار را انجام دهد که این موضوع دو مصداق دارد؛ اگر این کمک کردن در اختیارات فرد نباشد تخلف است و ممکن است جرم هم باشد یا ممکن است اختیارش را داشته باشد با علم بر این که فرد مستمند نیست، این کار را انجام دهد ، این کار خلاف است و اگر صلاحیت دادن 100 هزار تومان را داشته باشد 500 هزار تومان می دهد که این هم خلاف است برای مثال کمیته امداد اگر شما را بشناسد و به شما اطمینان داشته باشد یک میلیون بن شهروند به شما می دهد که به فقیری بدهید. شما این کاررا می کنید .هم کمیته امداد به شما اطمینان کرده این اختیار را به شما داده و هم شما این کاررا انجام داده اید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عملکرد نیروی انتظامی در موضوع کنترل مهاجمان حمله به سفارت عربستان گفت: تفاوت است بین قصور و تقصیر . اگر قصور باشد جرم نیست  و دستگاه های نظارتی داخلی آن ها به صورت انضباطی به آن رسیدگی می کنند. اگر تقصیر باشد ممکن است مرتکب جرم شود که در این حالت دادسرای نظامی این امر را برعهده دارد.

وی درباره آخرین وضعیت آیین نامه رسیدگی به دارایی مسئولین نیز گفت: در قانون قبلی مقام معظم رهبری ، روسای سه قوه  و دیگر وزراء شامل می شدند ولی در قانون جدید مسئولین بیشتری اضافه شدند که این فقط در حد خوداظهاری است. من با این قانون مخالف بودم زیرا باید قانونی تدوین شود که خروجی خوبی داشته باشد در حالی که این قانون در حدخوداظهاری است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه دستفروشان مرتکب جرم می شوند یا خیر؟ گفت: اگر مخل نظم عمومی نباشند و در رابطه با جنسی که می خواهند عرضه کنند مانعی وجود نداشته باشد، خیر.

وی در پایان در رابطه با آخرین وضعیت پرونده بورسیه ها نیز گفت: موضوع جدیدی در این باره حاصل نشده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان