Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اهمیت راهبرد کلان اقتصاد مقاومتی گفت: تا زمانیکه اقتصاد مردم محور نباشد، اقتصاد مقاومتی محقق نمی شود.

علی فاضلی روز چهارشنبه در همایش ملی تبیین جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد مقاومتی در دانشگاه گیلان بیان داشت: نباید اقتصاد مقاومتی، فقط در حوزه شعار مطرح باشد بلکه باید کار عملی در این بخش صورت گیرد.

وی تولید محور شدن اقتصاد مقاومتی را نخستین هدف و از الزامات این راهبرد کلان دانست و افزود: بخش های تعاون، اصناف و بازرگانی امروز در کنار هم قرار گرفته اند و به کمک دولت آمده اند.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در عرصه قانون گذاری باید شاهد تحولاتی باشیم، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی، قوانین مترقی و نظارت بر اجرای قانون را می طلبد.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری بدون اتکاء به بخش خصوصی توسعه نمی یابد، افزود: کار سیاست گذاری و نظارت، در دست مجلس است و نظارت بر اجرای قانون در قدرت اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون نیست.

فاضلی اضافه کرد: اتاق های اصناف، تعاون و بازرگانی، برای در کنار دولت و مجلس بودن، اعلام آمادگی کرده اند به شرط آنکه مردم محور شدن اقتصاد را از شعار به شعور تبدیل کنیم.

* ضرورت ورود فناوری های نوین به عرصه کسب و کار

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این همایش گفت: به منظور تغییر آهنگ رشد، نیاز به تغییر روش داریم و برای تحقق این امر، باید تولیدات مان دانش بنیان شوند.

پدرام سلطانی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به آن ادامه داد: برای اقتصاد مقاومتی، هم باید بستر فراهم و هم محیط کسب و کار مساعد باشد.

وی با تاکید بر ضرورت مورد توجه قرار گرفتن بعد قانونی و مقررات در کسب و کار، خواستار شتاب در صدور مجوزهای مربوط به کسب و کار شد.

سلطانی همچنین اطاله دادرسی در نظام اقتصادی را یک جریان فرسایشی برای فعالان اقتصادی خواند و گفت: ما نیازمند سهولت و سرعت در نظام قضایی هستیم و باید سلامت اداری هم افزایش یابد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران کاهش تورم در سه سال اخیر توسط دولت را امری مثبت ارزیابی کرد و گفت: این دستاورد باید حفظ شود و برای قرار نگرفتن اقتصاد در فراز و نشیب مداوم، باید برنامه ریزی های درازمدت انجام شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت ورود فناوری های نوین به عرصه کسب و کار افزود: نتوانستیم خودمان را به سرعت با ذائقه مشتریان تطبیق دهیم و نیاز به طراحی اقتصادی برای رشد جهشی داریم.

سلطانی دانش بنیان کردن تولیدات را زمینه ساز جبران افت و خیزهای اقتصادی دانست و با اشاره به سهم اقتصاد کشاورزی در ایران بیان داشت: آن بخش از کشاورزی که پایدار مانده، بهره ور بوده و توانسته از فعالیت های روز استفاده کند.

وی با بیان اینکه مقاومتی کردن اقتصاد یعنی بتوانیم فرصت ها را شناسایی کنیم، سپردن کارها به بخش خصوصی را امری مهم و ضروری خواند.

همایش ملی تبیین جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد مقاومتی، امروز (چهارشنبه) با حضور قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و نمایندگانی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون در دانشگاه گیلان برگزار شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان