Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

مدیر جهاد کشاورزی املش با بیان اینکه برداشت نوبرانه فندق در این شهرستان آغاز شد، گفت: پیش بینی می شود ۲ هزار و ۲۵۰ تن فندق از باغات املش برداشت کنیم.

مسعود امیربنده ای اظهار داشت: برداشت نوبرانه فندق از 1800 هکتار از باغات فندق این شهرستان از هفته گذشته آغاز شد و هر کیلو فندق با پوسته سبز در بازار محلی املش بین هفت تا هشت هزار تومان عرضه می شود.

مدیر جهاد کشاورزی املش گفت: برداشت نوبرانه فندق همه ساله از اوایل مرداد ابتدا از 100 هکتار از باغات فندق در مناطق کوهپایه ای شهرستان املش و سپس از 1700 هکتار از باغات فندق مناطق کوهستانی آن آغاز می شود و تا اواخر شهریور به پایان می رسد.

وی با اشاره به این که بر اثر سرمای شدید و یخبندان دیررس بهاره، امسال به 30 درصد محصول فندق شهرستان آسیب رسیده است افزود: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت، 2250 تن فندق به ارزش بیست میلیارد تومان برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.

امیربنده ای تصریح کرد: اندکی از محصول فندق شهرستان املش در بازار محلی و بخش عمده آن از طریق دلالان و تاجران مستقیم از باغداران خریداری و پس از انتقال آن به بازار قزوین به بازار مصرف در سایر استان ها و کشورها عرضه می شود.

وی گفت: ضرورت ایجاب می کند تا همه باغات فندق شهرستان املش هم به آبیاری تحت فشار و گروهی مجهز شده و هم این که بهسازی و جوان سازی شود تا از این راه ضایعات ناشی از خشکسالی و تنش های آبی کاهش و مقاومت باغات فندق در برابر سرمای بهاره افزایش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی املش افزود: اگرچه سه مخزن ذخیره آب در روستاهای مربو، کلامرود و روستای تاریخی بویه و لوله گذاری و کانال انتقال آب در روستای تاریخی امام و موسی کلایه در سال های گذشته احداث شده و مفید واقع شده است.

امیربنده ای گفت: با ایجاد تشکل هایی که بتواند در راستای ایجاد صنایع تبدیلی، بازاری جدید در املش ایجاد کند و پشتوانه ای برای تولیدکنندگان فندق باشد و نیز با بهسازی باغات فندق می توان محصول بیشتر و بهتری برداشت کرده و از این راه درآمد بیشتری نصیب فندق کاران املشی کرد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان