Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از صدور مجوز خرید توافقی حمایتی برنج به منظور حمایت از برنجکاران در کاهش احتمالی قیمت توسط وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.

علیرضا شعبان نژاد امشب در جمع مدیران بخش کشاورزی گیلان با اشاره به مساحت یک میلیون و 400 هزار هکتاری استان اظهار کرد: سه درصد از جمعیت کشور در گیلان ساکن هستند.

وی، مساحت گیلان را کمتر از یک درصد از مساحت کشور عنوان کرد و افزود: سه درصد از محصولات کشاورزی کشور در گیلان تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه اهمیت کشاورزی استان به دلیل کشت محصولات اساسی و منحصربه فرد است، تصریح کرد: برنج غذای دوم ایرانی ها است و 40 درصد از برنج کشور در گیلان تولید می شود.

شعبان نژاد، برنج گیلان را بازارپسند و مورد علاقه مردم خواند و بیان کرد: طبق پیش بینی های انجام شده، تولید برنج در استان های دیگر متوقف می شود و تنها در دو استان شمالی گیلان و مازندران کشت برنج ادامه پیدا می کند.

وی بر افزایش تولید برنج گیلان به 50 درصد تأکید کرد و گفت: امر مذکور با توسعه زمین های کشاورزی انجام نمی شود، بلکه با فعالیت های تحقیقاتی و علمی امکان پذیر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به رتبه نخست استان در تولید چای، فندق، بادام زمینی، پیله ابریشم، صید و صیادی و صنوبرکاری در کشور، خاطرنشان کرد: گیلان رتبه دوم تولید برنج، آبزی پروری، خاویار و پرورش مرغ مادر گوشتی را به خود اختصاص داده است.

شعبان نژاد به افزایش 10.3 درصدی افزایش تولید محصولات زراعی گیلان در سال 94 نسبت به سال 93 اشاره کرد و یادآور شد: افزایش محصول بدون اینکه افزایش در مساحت داشته باشیم، اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه کشاورزی فعالیت اقتصادی محسوب می شود، اظهار کرد: زمانی زمین ها زیر کشت می رود که بهره وری و سود بالا داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به خرید توافقی حمایتی محصول برنج برای نخستین بار در طول تاریخ در سال 93 در استان اشاره کرد و افزود: خرید توافقی حمایتی با خرید تضمینی متفاوت است.

شعبان نژاد با اشاره به اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی مقدار کمی است، بیان کرد: زمانی کشاورز از توان می افتد خرید تضمینی به کمک او می آید اما در خرید توافقی حمایتی طوری خرید می کنیم که کشاورز نه تنها زمین نخورد بلکه سود ببرد.

وی از صدور مجوز خرید توافقی حمایت محصول برنج توسط وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت برنج در بازار اگر نوسان قیمت طوری باشد که به برنجکاران آسیب وارد شود این آمادگی را داریم خرید توافقی حمایتی انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان متذکر شد: تاکنون در خرید توافقی حمایتی با پول دولت خرید نداشتیم و این امر برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان