Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : به تقاضای استاندار گیلان و با دستور رئیس جمهور نشست بررسی آخرین وضعیت پیشرفت پروژه راه آهن رشت- قزوین در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان این نشست ظهر امروز با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و استاندار گیلان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد.

دکتر نجفی در پایان این نشست که معاونین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر راه و شهرسازی نیز حضور داشتند با قدردانی از توجه رئیس جمهور به این پروژه راهبردی و اهتمام سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت راه و شهرسازی درخصوص اهتمام به موقع آن گفت : در این نشست مقرر شد تأمین اعتبار راه آهن رشت- قزوین به دلیل اهمیت راهبردی آن در تکمیل کریدور ریلی شمال- جنوب و یکی از مهمترین مصوبات سفر دکتر روحانی به گیلان بصورت ویژه انجام شود.

وی با بیان اینکه زیرسازی راه آهن رشت- قزوین بطول 164 کیلومتر 93 درصد پیشرفت کار دارد گفت : برای ساخت راه آهن رشت- قزوین تاکنون 1258 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود : تکمیل راه آهن قزوین- رشت 700 میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.

دکتر نجفی گفت : در این نشست بر بهره برداری از باند برگشت 3.2 کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین تا پایان مرداد  و بهره برداری کامل از مسیرهای رفت و برگشت تا پایان آبان ماه تأکید شد.

وی درخصوص تکمیل بیمارستان های نیمه تمام هم گفت : در نشست مذکور تصمیم گرفته شد  علاوه بر قانون بودجه، از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز کمک اعتباری انجام پذیرد تا بیمارستان های آستارا، رضوانشهر، تالش، لاهیجان و لنگرود تا پایان سال به بهره برداری برسند.

استانداری گیلان با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور دکتر نوبخت درخصوص پرداخت مطالبات چایکاران در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت : دکتر نوبخت به معاونین ذیربط و خزانه دستور دادند حداقل 25 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران تا پایان هفته پرداخت شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه پیش از این، 58 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده بود گفت : با 25 میلیارد تومانی که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دستور داد و مبلغی که سازمان چای از کارخانه داران اخذ خواهد کرد کل پرداختی به چایکاران تا پایان هفته به 90 میلیارد تومان معادل 60 درصد مطالباتشان خواهد رسید.

وی با یادآوری افزایش صد درصدی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای در 3 سال گذشته گفت : دولت در سال 93، 88 میلیارد تومان و در سال 94 ، 137 میلیارد تومان بابت خرید برگ سبز چای به چایکاران پرداخت کرده است.

استاندار گیلان به افزایش 12 درصدی قیمت برگ سبز چای و 42 درصدی میزان برداشت آن در سال جدید اشاره کرد و گفت : به رغم محدودیت اعتباری اهتمام دولت و سازمان مدیریت برنامه ریزی پرداخت به موقع مطالبات چایکاران و کشاورزان سخت کوش است.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : تا پایان چهاردهم مرداد سال گذشته 48 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده بود در حالیکه این آمار تا پایان هفته 90 میلیارد تومان و حدود 2 برابر مدت مشابه ی سال قبل خواهد بود.

استاندار گیلان  همچنین با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای در  دولت تدبیر و امید در راستای تقویت صنعت راهبردی چای گفت : سال گذشته بدون بوروکراسی های بانکی  به کارخانه داران و کشاورزان چایکار، 115 میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق حمایت از توسعه چای با کارمزد چهار پرداخت شد.

گفتنی است از ابتدای فصل پرداشت تاکنون حدود 82 هزار تن برگ سبز چای  به ارزش 152 میلیارد تومان خریداری شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان